Polityka obronna

Unijne środki dla Straży Pożarnej. 200 mln zł na pojazdy i sprzęt

Fot. B.Kosiński/MR via MSWiA.
Fot. B.Kosiński/MR via MSWiA.

W siedzibie Ministerstwa Rozwoju w Warszawie podpisano umowę, która pozwoli dofinansować ze środków europejskich zakup wozów i sprzętu dla Straży Pożarnej. MSWiA reprezentował wiceminister Jarosław Zieliński. W ramach tego projektu na sprzęt dla służb pożarniczych trafi 200 mln zł.

Jak podaje MSWiA, umowa została podpisana przez gen. bryg. Leszka Suskiego, Komendanta Głównego Straży Pożarnej. Projekt nosi nazwę „Usprawnienie systemu ratownictwa na drogach – etap IV” i będzie realizowany w ramach unijnego Programu Infrastruktura i Środowisko. W latach 2017 – 2022 przeznaczy on 200 mln zł na zakup specjalistycznego sprzętu i wozów do ratownictwa drogowego. PSP zakupi też sprzęt do organizacji i wsparcia działań na drogach, który trafi do jednostek na terenie całego kraju.

W ramach projektu, do 2020 r. strażacy otrzymają między innymi:

 • 147 pojazdów różnego typu, w tym wozów dowodzenia i ciężkich samochodów ratowniczo-gaśniczych;
 • 79 zestawów hydraulicznych narzędzi ratowniczych;
 • 26 zestawów do oświetlenia terenu akcji.

Jedynie 28% zdarzeń, do których wyjeżdżają strażacy ma związek z pożarami. Znaczna część ich pracy dotyczy wypadków drogowych. Nowy sprzęt pozwoli im lepiej wypełniać te zadania.

– Statystyka i doświadczenie mówią, że pierwsza przy wypadkach komunikacyjnych zawsze jest Straż Pożarna – stwierdził minister Zieliński – straż musi mieć sprzęt, wyposażenie i narzędzia. Ten projekt będzie ją w nie wyposażał lepiej niż dotąd. Dzięki temu będziemy mogli czuć się bezpieczniej na drogach.

Nie jest to jedyna inicjatywa, która ma zwiększyć możliwości Straży. PSP i OSP są już objęte Programem Modernizacji Służb Mundurowych, w ramach którego trafi do nich odpowiednio 957 mln i 501 mln zł.

Komentarze (2)

 1. Komentarz

  A teraz prawdziwy test władzy: skoro zabudowy są robione w Polsce (kilku dobrych wytwórców) czy nie można by wozów oprzeć na podwoziach Jelcza? :-) Duża szansa na wejście producenta w niszę i rynek cywilny.

  1. stary strażak

   Najpierw niech JELCZ zrobi podwozie na miarę XXI wieku po ostatnie pożarnicze jelcze bazowały na technologii z lat 60-tych ubiegłego wieku. W pewnym sensie były niezawodne ale silniki były słabiutkie, resory pękały nagminnie od obciążenia olej lał się zewsząd hałas w środku był taki, że podczas jazdy nie dało się prowadzić korespondencji przez radio i wiele innych \"zalet\" pojazdów jelcza jakoś nie karze mi za nimi tęsknić. Druga sprawa to taka, że jelcz to Zasada-group, a Zasada to Mercedes więc czy to aby na pewno będzie polskie? Stara wykupił MAN i już nie ma stara. Więc albo zrobimy coś swojego od nowa, przetestujmy i wprowadźmy do produkcji albo kupujmy sprawdzone i trwałe. Oby tylko Straż Pożarna nie stała się poligonem doświadczalnym bo tutaj nie ma miejsca i czasu na poprawki i błędy.

 2. gegroza

  PSP w porównaniu z innymi służbami mundurowymi jest zdecydowanie najlepiej wyposażona.

  1. leo oel

   Nie zapominajmy, że jednostki OSP które są włączone w KSRG nie odbiegają wyposażeniem i wyszkoleniem z jednostkami PSP