Reklama

Geopolityka

Ukraiński przemysł lotniczy na MSPO 2015

Fot. A. Lelonek
Fot. A. Lelonek

Ukraiński przemysł lotniczy szuka swojego miejsca na nowych rynkach. Zakłady Motor Sicz i koncern Antonowa będą podczas MSPO 2015 w Kielcach prezentować swoją ofertę, obejmującą również propozycje współpracy z polskim przemysłem. 

Zakłady Motor Sicz z Zaporoża oferują lotnicze jednostki napędowe, ale też weszły na rynek modernizacji i budowy śmigłowców. W Polsce szczególne zainteresowanie wzbudza program remotoryzacji śmigłowców rodziny W-3 Sokół produkowanych w zakładach PZL-Świdnik. Dotychczas stosowane silniki PZL-10W Motor Sicz proponuje wymienić na znacznie silniejsze jednostki napędowe MS-500V, co ma zapewnić odpowiednie osiągi. 

 Silniki z Zaporoża są również stosowane w samolotach ukraińskiego koncernu Antonow, łącznie z najnowszą maszyną An-178, oblataną wiosną bieżącego roku. Ukraiński państwowy koncern lotniczy również będzie obecny w Kielcach, przedstawiając m. in. propozycje modernizacji produkowanych przez lata w Polsce maszyn projektu biura konstrukcyjnego Antonowa, takich jak An-2 czy An-28. Firma jest też zainteresowana pozyskaniem w Polsce zamienników dla obecnie stosowanych komponentów produkcji rosyjskiej oraz współpracą przy nowych projektach.

Odpowiednie wykorzystanie szans jakie daje tego typu kooperacja może stanowić o sukcesie, zarówno Polskich jak i Ukraińskich producentów. Podczas MSPO pojawi się możliwość poszerzenia tego typu kontaktów, również w ramach planowanego spotkania dotyczącego współpracy przemysłów zbrojeniowych Polski i Ukrainy. 

Reklama

Komentarze

    Reklama