Geopolityka

Ukrainie w ciągu 22 lat niepodległości ubyło 12 milionów mieszkańców

Amunicja programowalna 3P, na podstawie której został opracowany system 2P, może być używana m.in. w niektórych wariantach wozów rodziny CV-90. Fot. Jorchr/Wikimedia Commons/CC-BY-SA 3.0.

Przez 22 lata niepodległości, populacja Ukrainy zmniejszyła się o 12 milionów. To więcej niż obecnie liczy Republika Czeska.Taką informację przekazał 21 sierpnia na konferencji prasowej w Kijowie przedstawiciel komitetu ekonomistów Ukrainy Andriej Nowak. Co ciekawe informacja na temat katastrofalnej sytuacji demograficznej na Ukrainie ukazała się natychmiast na militarnych portalach w Rosji.

Czytaj także: NATO chce zapłacić Ukrainie za zniszczenie poradzieckich czołgów

„W ciągu 22 lat niepodległości, przez ujemny przyrost naturalny liczba ludności Ukrainy zmniejszyła się z 52 milionów do 46. Dodatkowo według oceny ONZ jeszcze około 6 milionów Ukraińców opuściło swój kraj szukając pracy. W ten sposób na Ukrainie nie znajdziemy więcej niż 40 milionów mieszkańców” – przekazał Nowak.

Wbrew pozorom nie jest to informacja nowa. Jeszcze w czerwcu br. minister młodzieży i sportu Rawil Safiullin poinformował, że według prognoz ONZ, jeżeli sytuacja demograficzna się nie zmieni to za 50 lat na Ukrainie będzie żyło tylko 12 milionów ludzi. Rocznie liczba ludności zmniejsza się o 500 000. Sytuacje pogarsza fakt, że średnia długość życia Ukraińców jest o 10 lat krótsza niż w większości krajów Europejskich, a o 19 lat krótsza niż w Japonii. Jako przyczynę wymienia się oczywiście alkohol i papierosy.

(MD)

 

Komentarze (5)

 1. Kapitan

  Zaraz....Ludność Ukrainy wynosi jakieś 42,89mln osób z Krymem około 45,2. W szczytowym okresie Ukraina liczyła 52,244 mln ludzi. Więc spadek wynosi od 7 do maksymalnie 9,2 mln ludzi(jeśli w stratach uwzględnić ludność anektowanego Krymu. Takie są przynajmniej szacunki ukraińskiego komitetu statystycznego. A tu wiadomość, że kraj stracił aż 12 mln ludzi, czyli na terenie Ukrainy mieszka teraz niecałe 40 mln osób. Skąd tak duża rozbieżność?

  1. ket

   wspomniano że 6 mln mogło wyjechać za pracą, a po odpadnięciu Krymu przyjmijmy optymistycznie że jest tam ponad 42 mln ale można też odjąć 3,8 mln mieszkańców republik Ludowych (tyle zapodają one wg własnych obliczeń), ostatnio jakiś Ukrainiec podał że realnie w tej chwili na Ukrainie jest 35 -6 mln mieszkańców (chyba właśnie podał liczbę bez republik ludowych), zważywszy jednak na lawinowe wyjazdy z Ukrainy za lepszym życiem w ostatnim czasie to diabli wiedzą ile jeszcze dusz tam zostało, z pewnością wielu z nich kursuje między np Polską a Ukrainą niezdecydowani jeszcze gdzie ostatecznie osiądą ale przy braku nadziei na lepszą przyszłość będą się skłaniać do osiadania na stałe gdzieś na Zachodzie (lub Rosji)

 2. ja kuba czyz

  lol ile jest tych ludzi

 3. polak rusek dwa bratanki

  A czy w Polsce jest inaczej ? Dzietność na poziomie 1,3 - 1,4. Za kilka lat roczne spadki populacji będą liczone w setkach tysięcy. Przyczyna jest brak lub nisko płatna praca i brak dobrych perspektyw na rodziny dwu lub wielodzietne. Jesteśmy krajem który nie odbiega od Ukrainy.

  1. polk00polk

   To prawda, tylko sytuacja Ukrainy jest 2-krotnie gorsza niż nasza, a Polski Rząd chcę ten problem rozwiązać, przysyłając tu imigrantów z Krajów Trzeciego Świata, i dopiero wtedy w Polsce będzie ciekawie, jak zmaleją nam dochody, i wzrosną koszty zadłużenia Polski, i ci co sądzą że nie będzie u nas tak jak w Krajach Zachodnich, Islamu to jest w błędzie.

 4. angel

  czy to możliwe?!

 5. Angel

  wow!!!!!!