Reklama

Polityka obronna

Ukraińcy udaremnili zamachy na meczet i synagogę? "125 kg trotylu, RPG" [WIDEO]

Fot. SBU/Youtube.
Fot. SBU/Youtube.

Zatrzymany na polsko-ukraińskiej granicy Francuz planował serię zamachów podczas Euro 2016. Według informacji szefa ukraińskiej SBU chciał zaatakować m.in. meczet, synagogę oraz instytucje administracji publicznej.

Zatrzymany na granicy Ukrainy z Polską obywatel Francji planował przeprowadzić podczas piłkarskich mistrzostw Europy we Francji 15 zamachów terrorystycznych - poinformował w poniedziałek szef Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) Wasyl Hrycak. Dodał, że mężczyzna kontaktował się z nielegalnymi grupami zbrojnymi na Ukrainie, od których chciał kupić broń i materiały wybuchowe.

Według szefa SBU, że Francuz otrzymał od nich pięć karabinów automatycznych, pięć tysięcy sztuk amunicji, dwa granatniki (RPG), 18 pocisków do tej broni, 125 kg trotylu, a także 100 detonatorów, oraz 20 kominiarek.

"Mężczyzna krytycznie wypowiadał się o działaniach swojego rządu, masowej imigracji, a także o szerzeniu się islamu i globalizacji oraz mówił o planach przeprowadzenia kilku zamachów terrorystycznych" - powiedział szef SBU na konferencji prasowej.

Według Hrycaka wśród celów Francuza znajdowały się meczet, synagoga oraz instytucje administracji publicznej.

Operacja ukraińskich służb specjalnych trwała od grudnia 2015 r. - kiedy otrzymały informację, że na teren Ukrainy przybył Francuz, który pod przykrywką wolontariatu, zaczął nawiązywać kontakty z grupami zbrojnymi na wschodzie kraju.

Do zatrzymania doszło 21 maja na przejściu granicznym w ukraińskim Jagodzinie, które prowadzi do Dorohuska po stronie polskiej.

 

Reklama

Komentarze (12)

 1. [sic!]

  Szkoda że tych 20 kominiarek nie planował pozyskać w Polsce. Dożywił by Nasz przemysł zbrojeniowy.

 2. magazynier

  SBU ma sukces. Są na pierwszych stronach! I oto chodziło. A sprzęt w stanie magazynowym.

 3. takisobie

  Jezeli panstwo nie widzicie zwiazku - to informuje ze ustawa antyterrorystyczna musi byc klepnieta i kazde wydarzenie jest podawane jak wydarzenie stulecia - po prostu gra informacyjna. Po drugie przeciez latwiej jest znajdowac / kreowac terrorystow z normalnych obywateli. A ten francuz? zapewne do Ukrainy jechal bo taniej. Tylko chyba mu sie powalilo, bo Ukraina nie nalezy do Uni Europejskiej.

 4. Afgan

  Zastanawiam się po co ten gość jechał na Ukrainę po te Kałachy, RPG-7, amunicję, granaty i.............kominiarki. W podparyskich blokowiskach zamieszkiwanych przez ludność pochodzenia arabskiego i lokalną francuską patologię jest podobno tyle broni, że można by brygadę Obrony Terytorialnej wyekwipować. Po co ten dureń się trudził wyprawą na wschód Ukrainy, kiedy broń trafia to Francji szlakiem bałkańskim wraz z narkotykami i uchodźcami. Pośredniczą w tym gangi bułgarskie, albańskie i włoskie klany mafijne. Znacznie łatwiej jest przemycić broń z Serbii lub Albanii niż z ogarniętej wojną Ukrainy, gdzie granica jest znacznie intensywniej pilnowana. Akcja wygląda na jakąś pokazówkę SBU, mającą na celu być może wymóc jakąś pomoc finansową bądź polityczne wsparcie i działa na zasadzie "my was uratowaliśmy od tragedii, to teraz wy nam pomóżcie". W konflikcie ukraińsko-rosyjskim osobiście trzymam stronę Ukrainy, bo taka jest nasza racja stanu, jednak ten incydent, mówiąc po chłopsku........ nie trzyma się kupy.

  1. dropik

   może tak wychodzilo taniej. Wiadro amunicji do kałach kosztuje mniej niż pół litra ;) Ale ogolnie dość to dziwne

 5. DSA

  Widać że akcja wątpliwa. Próba przewiezienia takiej ilości broni w przeszkolonym samochodzie mając świadomość że we Francji mamy kontrolę granic i stan wyjątkowy musiała się tak skończyć. Chyba że to przypadek wymagający leczenia klinicznego to inna sprawa.

 6. Anty Rus

  Niezły arsenał, jatka była by jak nigdy. Ale dobrze, że go wykryli bo nie dość, że zginęły by setki ludzi to jeszcze mogło by dojść do zakończenia Euro ze względów bezpieczeństwa.

 7. :>

  Wojna domowa w Donbasie już tylko się tli a USA i Unia zakręciły potężny kurek do strumienia z kasą. Zaczyna się optymalizacja wydatków i likwidacja koryta. Sektory siłowe muszą udowodnić że wciąż są niezastąpione. Konflikt na wschodzie jeszcze mocniej przyspawał starą gwardię do stołków. Nie ma tygodnia żeby Ukraińskie media nie informowały o zatrzymaniu rzekomych dywersantów, rewolucjonistów czy tatarskich terrorystów.

  1. Olbrycht

   Znając ukraińskie realia to równie prawdopodobnie mógł to kupić od ukraińskiej armii lub MSW. Dobrze, że nie chciał nabyć T80 albo Grada. Olbrycht

 8. wunderwaffe

  Komu na rękę jest zdestabilizowanie i wywołanie wojny domowe w największych, europejskich krajach NATO? Czy przemytnikiem był rosyjski agent-prowokator, mający na celu wywołać wojnę domową w Europie Zachodniej, podczas gdy "zielone ludziki" będą w tym czasie "wyzwalali" Kraje Nadbałtyckie z "faszystów"? Mając wojnę domową Europa nie kiwałaby palcem w obronie Litwy, Łotwy, oraz Estonii... (W interesie europejskiej, skrajnej prawicy nie jest destabilizowanie własnego domu, ale przejęcie władzy i całkowicie legalna deportacje niechcianych gości.)

 9. Nemo

  Rozumiem, że potrzebował trotylu, broni i amunicji czy RPG - ale kominiarki? Czy to towar deficytowy we Francji że trzeba go aż z Ukrainy szmuglować? Wśród terrorystów nie ma osób potrafiących sobie uszyć z kawałka szmaty potrzebną maskę? Czy może te ukraińskie są z kevlaru i maja wbudowane noktowizory i łączność?

 10. obserwator

  Mnie to akurat nie wzrusza mocno, SBU słynie z przeprowadzania podobnych "akcji" by pokazać swoją skuteczność. Jak w charkowie dwa lata temu

 11. Geoffrey

  Chciał zaatakować mecze, czy meczet? To różnica :)

 12. on1234

  20 kominiarek? Te kominiarki grubymi nicmi szyte.

Reklama