Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

UH-60 Victor - początek modernizacji wiropłatów U.S. Army

Fot. Northrop Grumman
Fot. Northrop Grumman

9 stycznia w amerykańskiej bazie Corpus Cristi Army Depot w Teksasie rozpoczęto prace modernizacyjne nad śmigłowcami Black Hawk w wersji L. Modyfikacja ma doprowadzić maszyny do standardu wersji V.

Baza Corpus Cristi Army Depot w Teksasie to siedziba Centrum Doskonalenia Przemysłowo-Technicznego śmigłowców armii amerykańskiej. 9 stycznia rozpoczęto tam prace modernizacyjne modelu L śmigłowca Black Hawk. W wyniku przeprowadzonych modernizacji w służbie ma znaleźć się - docelowo - 760 zmodernizowanych śmigłowców Black Hawk wersji V.

Modernizacja śmigłowców w wersji L do wersji V skupia się, głównie, na kokpicie. Wymienione zostaną instrumenty analogowe, a zamiast nich zamontowany zostanie tzw. szklany kokpit o otwartej architekturze, w którego skład wejdą, między innymi, zintegrowany system nawigacyjny, monitory wielofunkcyjne i cyfrowe systemy obrazowania danych. Dzięki temu maszyny w wersji V wyposażone będą w awionikę całkowicie zgodną z awioniką maszyn w wersji UH-60M. Załoga śmigłowca dysponować będzie znacznie zwiększoną świadomością sytuacyjną, maszyna będzie bezpieczniejsza, znacząco obniżone zostaną także koszty obsługi śmigłowców i ujednolicony zostanie proces szkolenia załóg tych wiropłatów.

Docelowo U.S. Army ma posiadać 1375 maszyn UH-60M oraz 760 UH-60V.

Komentarze (11)

 1. Marek1

  UH-60M ?? 60V ?? - jakieś bzdury - polski MON twierdzi, ze całkowicie wystarczą polskim żołnierzom półcywilne taksówki S70-i z gorszą awioniką/opancerzeniem/osiągami i doczepionym uzbrojeniem. Tak przecież mówi p. minister(bo tak mu powiedzieli lobbyści i związkowcy z Mielca), a ja mu WIERZĘ, no bo przecież chyba NIE można kłamać w mediach ?? Ps. Ciekawe tylko dlaczego "głupi" Słowacy NIE chcieli mieleckich S70-i, tylko kupili(przez FMS) oryginalne UH-60M ? Wot zagadka ...

 2. dropik

  Po ostatnich naszych zakupach , amerykanie stwierdzili , że nie są im potrzebne super wypasione wersje M i zastosują cywilne wyposażenie jak w S70i .

 3. Davien

  Nec, tyle że jak kupua maszyny do ćwiczeń to powinni brac takie na jakich w przyszłości będą latali specjalsi, a S-70i to w tej kategorii... Co do doposazenia to przeznaczono na nie , logistyke, szkolenia i częsci zamienne 95mln zł na maszynę, wiec w co je doposażą? WKM, reflektor wyciagarka i kasa się kończy?

 4. Nec

  Do zeus89 Taki ma sens, że zakupione BH są na pewno dobre ale nie dedykowane SS. Będą na nich ćwiczyć ale to zwykłe śmigłowce m. in. bez ochrony opl. Doposażenie tych maszyn pewnie jest możliwe, tylko jaka jest idea zakupu gołego śmigła dla komandosów? To jak kupno Kruka bez rakiet ppanc

 5. vvv

  na szescie nasze s-70i dla wojsk specjalnych nie bedą mialy głowicy optycznej, ani innego specjalistycznego wyposazenia jakie mialy caracale. s-70i sa 2x mniejsze niz mi-8 oraz są gołymi taxi, ciut lepszymi niz policyjne bez głupiego szperacza czy głowicy optycznej :) na dodatek cała kasa pojdzie do USA

 6. zeus89

  @Nec czemu wypowiadasz się w temacie o którym widać nie masz zupełnie nawet minimalnego pojęcia? Po co wylewasz te puste zupełnie slogany? Chcesz się dowartościować czy jaki ma to cel?

 7. Olo

  A my kupujemy dla wojska cywilne S-70i , brawo wy !

 8. Nec

  Nasze PRZYSZŁE,GOŁE i CYWILNE s70 i tak lepsze. Bo NARODOWE! Aaa i lżejsze są :)))

 9. Podbipieta

  Do Realisty..I dlatego petrodolarowi arabscy nadludzie zawsze placą za bron drożej?

 10. Davien

  Realista nic ci nie sprzedadza jak się Kongres nie zgodzi więc powodzenia:))

 11. realista

  kupować S70i to się spłacą pchną nam elementy za 2x tyle ile kosztują dawaj :) ...to są Anglosasi tu nie ma zmiłuj chyba że obrzezany lub masz ropę na petrodolar w 10-20 % globalnych złóż to wtedy dają bonus za bycie untermenchen ...