Reklama

Geopolityka

UE wysyła misję wojskową do Republiki Środkowoafrykańskiej

Francusko-afrykański patrol w Republice Środkowoafrykańskiej - fot: Ministre de la Défense
Francusko-afrykański patrol w Republice Środkowoafrykańskiej - fot: Ministre de la Défense

Unia Europejska wyśle misję wojskową w sile nie więcej niż tysiąca żołnierzy do Republiki Środkowoafrykańskiej. Ministrowie spraw zagranicznych krajów członkowskich zaakceptowali przygotowaną przez szefową unijnej dyplomacji Catherine Ashton strategię działania. Polska już w grudniu zadeklarowała wsparcie misji.

Dokładna liczebność i zaangażowanie poszczególnych krajów członkowskich nie zostały jeszcze określone. Zanim zostaną podjęte konkretne decyzje co do udziału i przede wszystkim finansowania misji, musi ona uzyskać mandat Rady bezpieczeństwa ONZ. Rezolucja w tej sprawie jest oczekiwana jeszcze w tym tygodniu. Siły UE powinny zacząć działania operacyjne w Republice Środkowoafrykańskiej przed upływem miesiąca. 

Trzon przyszłej misji mają stanowić siły francuskie, które już są obecne w tym objętym rozruchami kraju w sile ponad półtora tysiąca żołnierzy. Gotowość wsparcia działań Paryża zadeklarowało już wcześniej kilka państw, w tym Polska. W zadaniach transportowych ma od 1 lutego brać udział samolot C-130 Hercules i 50 żołnierzy Polskich Sił Powietrznych. 

-To co dzieje się w Afryce jest bardzo niepokojące - stwierdził  minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski po zakończeniu obrad, wskazując że Republika Środkowoafrykańska to kolejne niebezpieczne i niestabilne miejsce w regionie. Jest jeszcze Darfur, Somalia, Sudan Południowy cz Mali. Region ten, bliski Europie - jest zagrożeniem i źródłem licznych problemów - zwłaszcza dla krajów południowej Europy. 

Reklama

Komentarze (4)

 1. alibaba

  11 Listopada Prezydent grzmiał,że już nigdzie na nie nasze wojenki wojsko nie pojedzie i co?

 2. 23 Speed

  Francuzom trzeba pomagać tak jak oni nam w 39r. zresztą sami ten kraj sprowadzili w bagno kto kupił te krwawe diamenty ma krew dzieci na rękach.

 3. nordic

  A to unia ma wojska że chce wysyłać.

 4. Darek

  Ktoś dostanie po Meganie albo i po dwie.... a swoją drogą na ile się nada pojedyńczy C-130 bez maszyny awaryjnej a więc co najmniej drugiego....?

Reklama