Geopolityka

Tureckie rakiety dla tureckich dronów

Fot. Tubitak
Fot. Tubitak

Przedstawiciele rządu tureckiego poinformowali, że produkowane lokalnie drony Anka S zostaną wyposażone w tureckie rakiety kierowane laserem o nazwie Bozok.

Rakieta Bozok została zaprojektowana w rządowym instytucie Tubitak SAGE, zakładzie badawczo-rozwojowym, zajmującym się badaniami w dziedzinie broni. Bozok nie jest produkowany jeszcze seryjnie, wkrótce ma się to jednak zmienić.

Według informacji konstruktorów, Bozok, czyli Biała Strzała, ma długość 79 cm, masę 16 kg i zasięg 6000 m. Turecki minister nauki, przemysłu i technologii Fikri Isik przekazał prasie: "Celem tego programu jest uzyskanie przez nasze drony możliwości uderzeniowych. Bozok jest tutaj rozwiązaniem idealnym, zwłaszcza w przypadku działań asymetrycznych".

Przypomnijmy, że entuzjazm tureckiego ministra może być nieco przedwczesny, zwłaszcza jeśli chodzi o platformę mającą przenosić nową broń. Program bezzałogowego statku powietrznego Anka (Feniks) boryka się z opóźnieniami, spowodowanymi kilkoma katastrofami prototypów. Dotychczas sfinalizowano zakup zaledwie dziesięciu pierwszych maszyn, które mają trafić do tureckich sił powietrznych w latach 2016-2018.

Zaledwie trzy tygodnie temu turecki podsekretariat ds. przemysłu obronnego wystosował zaś zapytanie ofertowesprawie dostarczenia uzbrojonych, bezzałogowych systemów powietrznych o dużej autonomiczności, zdolnych do operowania na średnich lub dużych wysokościach. Dokładnie takim systemem jest, a raczej ma być, turecki Feniks.

 

Komentarze (1)

  1. mw

    Najwyższy czas zabrać się za opracowanie polskich rakiet nie tylko dla dronow, ale tez dla śmigłowców i samolotów.