Reklama

Geopolityka

Turcy przedłużają misję w Afganistanie o dwa lata

fot. Christopher Hall/US Navy
fot. Christopher Hall/US Navy

Parlament Turcji wyraził zgodę na wydłużenie obecności tureckich żołnierzy w Afganistanie o kolejne dwa lata. Żołnierze ci mają tam dalej działać w ramach sił NATO.

Tureccy żołnierze byli w Afganistanie na podstawie decyzji swojego parlamentu ze stycznia 2015 r. Biorą oni udział w misji Resolute Support, w ramach sił NATO, która miała się dla nich zakończyć 6 stycznia br. Decyzja tureckich parlamentarzystów z 3 stycznia 2017 r. pozwoli przedłużyć pobyt tych żołnierzy do 2019 r.

Turcja odpowiedziała w ten sposób na propozycję sekretarza NATO Jensa Stoltenberga, który w grudniu 2016 r. zapowiadał dalsze, zdecydowane wsparcie dla Afganistanu oraz kontynuowanie finansowania afgańskich sił bezpieczeństwa do co najmniej 2020 r.

Jak na razie poszczególne kraje NATO zgodziły się na sfinansowanie 37 projektów istotnych dla afgańskiej armii o wartości 390 milionów dolarów. Pieniądze te będą wydane m.in. na uposażenie żołnierzy i funkcjonariuszy, premie oraz podtrzymanie infrastruktury logistycznej.

Reklama

Komentarze

    Reklama