Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Turcja zacieśnia współpracę wojskową z Rosją

fot. TSK
fot. TSK

Turecki Szef Sztabu Generalnego generał Hulusi Akar przybył 1 listopada br. do Rosji, by uczestniczyć w rozmowach na temat współpracy wojskowej i problemów regionalnych.

Generał Akar przyjechał do Moskwy na oficjalne zaproszenie swojego rosyjskiego odpowiednika - generała Walerija Gierasimowa. Rzeczywiste powody spotkania rosyjskich i tureckich wojskowych nie są znane. Z komunikatu umieszczonego na stronie tureckich sił zbrojnych wynika, że obaj generałowie wymienią się informacjami na temat możliwych sposobów współdziałania oraz sytuacji w regionie Syrii.

Analitycy przypuszczają jednak, że Turcja chce za wszelką cenę poprawić stosunki wojskowe z Rosją, jakie uległy gwałtownemu ochłodzeniu po zestrzeleniu rosyjskiego samolot bombowego 24 listopada 2015 r. Rosyjskie siły zbrojne skorzystają na tym podwójnie, ponieważ w ten sposób pogłębiają współpracę z krajem NATO o bardzo licznej i silnej armii, co w kontekście działań na terytorium Syrii zyskuje dodatkowego znaczenia. 

Reklama

Komentarze (20)

 1. Boczek

  Gdyby były same wykrzykniki, to mógłby być nawet bardzo interesujący post.

 2. polacy

  na pewno--my wiemy ==[pani hilarzyca clinton==jest wielkim mordercą z usa!!!!!!nic temu nam nie zaprzeczy nigdy!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  1. Boczek

   Gdyby były same wykrzykniki, to mógłby być nawet bardzo interesujący post.

 3. tak tylko...

  Trollnia w natarciu, cieszy się z każdej pomyślnej informacji dla Rosji. Jak wy chcecie udawać Polaków skoro promujecie wrogi Polsce kraj, zbrojnie przesuwający swoje granice? P.S. Na ile Turcja mądrze robi, to się okaże za kilka, kilkanaście lat, pożyjemy, zobaczymy...

  1. easyrider

   Dostają kasę za prorosyjskie wpisy. Mają ustawione programy do monitorowania głównych mediów i reagują na każdą informację, w której pojawiają się słowa-klucze: Rosja, NATO, Putin, Moskwa, Kreml etc. Wołodia wie, że z PKB na poziomie Włoch Rosja nie stanie do równej walki z Zachodem. Stąd wojna asymetryczna, m.in. przy wykorzystaniu dezinformacji i agentury wpływu. Dodatkowo z duchem czasu - trolling internetowy. Do Putina jednak nie ma co mieć pretensji. Gra tak jak przeciwnik pozwala. A przeciwnik osłabiony własnymi "wolnościami" nie jest zdolny do zdecydowanej reakcji. Mazanie kredkami na asfalcie, zmiany awatarów na pejsbuku i zakładanie koszulek z napisami w ramach zdecydowanych protestów, nie przyniesie efektu.

 4. mity i fakty

  Już parę tygodni temu podkreśliłem pod artykułem - " RYZYKOWNA GRA ANKARY " - że być może niedługo się dowiemy co jeszcze ustalił ERDOGAN i PUTIN ! I pomalutku szydło nam z woreczka wychodzi , a to przeszkadza obecność statków z NATO u wybrzeży TURCJI , a to znów współpraca wojskowych ROSJI i TURCJI , co jeszcze nastąpi na pewno nie bawem się dowiemy ! TURCJA NATO - to przełom lat 50-60 i słynne rozmieszczenie USA rakiet balistycznych na terenie TURCJI a w ślad za tym próba rozmieszczenia przez CCCP swoich rakiet na KUBIE ( słynny kryzys kubański ) ? Od tego czasu TURCJA jest jakoby w NATO - czy jest tą drugą siłą - ilościowo żołnierzy może i tak , czy jakościowo - jest dużo znaków zapytania , gdyż nigdy nie brała udziału w napaści na inne daleko wysunięte państwa - jak poszczególne państwa zachodnie u boku USA ! Sama TURCJA pomimo licznego zasobu ludności jest etnicznie skłócona - wręcz antagonizm tam panuje . Zaś sami KURDOWIE - wręcz są tępieni przez samych TURKÓW ? Co zaś samego incydentu z SU- 24 pokazało wręcz wstrzemięźliwość i pragmatyzm samego PUTINA ! Stanowczo oburzył się ale jak na rasowego polityka - pokazał władzom w ANKARZE , że to nie tędy droga ( zresztą nie zależne media podkreślały że ten incydent był inspirowany przez samych amerykanów ) - co wydaje się w połączeniu z puczem nam by to uwiarygodniło - że za tym stoi CIA , WASZYNGTON ? Ile w tym rzeczywistej jest prawdy - myślę że nigdy się nie dowiemy , to wiedzą obydwaj politycy , PUTIN i ERDOGAN ? Co zaś samych KURDÓW przebywających w SYRII oraz IRAKU , jeśli USA - odstawi się od mącenia w tym regionie PUTIN razem z ERDOGANEM , ASSADEM z SYRII oraz władze IRAKU odkroją jakiś kawałek tych dwóch państw ( IRAK , SYRIA ) by w końcu powstało im te państwo kurdyjskie ! Ale tak jak podkreślam - musi odsunąć się same USA ? Z resztą w MOSKWIE powstał jakiś zalążek przyszłego państwa KURDYJSKIEGO ? W przyszłości może się przydać , jak to mówią fachowcy jest kogo postawić na czele rządu ! Co jeszcze nastąpi w tym rejonie przekonamy się za parę dni - KTO zostanie prezydentem USA ? Nie zależnie ten galimatias wytworzony przez USA i AS , jeszcze potrwa ilu jeszcze tam maczało palce w wywołaniu tego całego bajzlu na bliskim wschodzie w jednym z artykułów na D24 napisano 67 państw ? Widocznie aż tylu przywódców z różnych krajów brało udział w tym całym demontażu BLISKIEGO WSCHODU ? Czy nasze władze ( KTÓRE ) brały udział w tej farsie , wydaje się że TAK ?

  1. bender

   W Moskwie powstal zalazek panstwa kurdyjskiego? O czym Ty w ogole piszesz?

 5. Whiro

  Turcji przydało by się wyjście z nato i zakaz wstępu do uni na zawsze. Nato to już nie tylko organizacja anty rosyjska. To zbiór krajów zachodnich. Turcja tęskni za muslimska dziczą.

  1. Marek

   Nie do końca bym się z tym zgodził. Dokąd Turcją rządzili wojskowi, było jak najbardziej OK. Pokręciło się, jak europejscy unici wymusili w ramach dostosowania tego państwa do UE "więcej demokracji".

 6. easyrider

  Turcy chyba zapomnieli o swoich historycznych doświadczeniach z Rosją. To jednak ich sprawa - chcą, to niech współpracują. Dla Moskwy będą partnerem, jeśli nie będą im wchodzili w drogę. NATO powinno Turcji w takim wypadku podziękować za współpracę i pogratulować wyboru nowego sojusznika.

 7. Plush

  Też mi członek NATO. Do UE ich jeszcze przyjąć a Europa rozmontowana tak militarnie jak i gospodarczo i społecznie. Politycznie to już toń a dno coraz bliżej.

  1. Plush

   Zresztą. UE jest podzielona a NATO słabe. Europe rozmontowało to lewackie liberalne multi kulti

 8. Anty Rus

  Mam nadzieję, że Turcja NIGDY nie będzie w UE to była by katastrofa dla Europy. W ogóle Turcja powoli odstaje i nie nadaje się do NATO.

 9. b. ob. Izmiru

  Turcja urosła w potęgę nie dlatego ze kumała się z Rosją, ale że była przeciwko niej (czyt. była z USA). Obecnie Turcja jest jeszcze silna, ale zrywając nitki z USA i wiążąc się z Rosją wiele straci. Szkoda, ale sami wybrali (upadek za kilka lat).

 10. wigus

  I bardzo dobrze Turcja zrobiła. I to jest wolny kraj a nie tak jak w Polsce kiedyś decyzje zapadały w Moskwie a teraz w Waszyngtonie... I co z tego sojuszu mamy... Wszystko kosztem obywateli kupujemy niekompletne i sześc razy drożej aniżeli inni , O wizach których NIGDY nie zniosą dla nas nie wspomnę... Jeśli my nie możemy współpracować z sąsiadami stawiając na zbrodniczą Ukrainę to nasz problem... Turcja jest po prostu mądrzejsza.

  1. Witold

   Turcja nie jest mądrzejsza, tylko Erdogan się obraził na Zachód. CIA przygotowywała przewrót wojskowy w Turcji, ale podsłuchał to wywiad Rosji. Informacje o tym zostały przekazane Erdoganowi, co się potem potwierdziło. W wyniku tego Erdogan utracił całkowicie zaufanie do USA, a pośrednio do NATO i dokonał zmiany sojuszy o 180 stopni.

  2. Xyz

   Nie jest tak jak myślisz. Erdogan dostał piany na twarzy pomtym jak Amerykanie odmówili wydania Fethullah Gulen , który jego zdaniem stał za nieudanym przewrotem i dlatego chcąc sié w pewien sposób odgryźć postanowił ocieplić stosunki z Rosją, która może im " pomóc w Syrii ". Turcy już dawno " popłynęliby " z sojuszu, ale są ważnym graczem dla USA, jak i dla,Europy.

  3. rozczochrany

   Turcja jest po prostu suwerennym państwem z ambicjami, które prowadzi niezależną politykę, obliczona na własny interes. Czyli robi to co powinna robić także Polska. Mam nadzieję, że wybierzemy kiedyś do władzy polityków dla których liczył się będzie przede wszystkim interes Polski i Polaków a nie agenturę takiego czy innego obcego państwa.

 11. Xyz

  Jestem ciekaw jak się mają sprawy ( informacje ) i wymiana wywiadowcza kraju należącego do sojuszu....

 12. yaro

  8 listopada wybory w USA, to Rosja nadaje ton wojnie w Syrii, USA jest w odwrocie ..... Turcy schowali kite pod siebie bo wiedzą, że na USA już liczyć nie mogą więc pozostali im Rosjanie do kreowania polityki w regionie

  1. qra

   @yaro Skoro USA spróbowali Erdoganowi zafundować "arabska wiosnę" czy inny wariant Ukraiński, to nie można się dziwić, ze Erdogan "zmienił front". Zauważmy iż początkowo na "front" trafiały Tureckie jednostki "drugo liniowe" np: gołe M60 a1 a dopiero po czystkach "NaTo - wskich" kierowane są Leopardy, na początku 1 a teraz 2a4. Po prosty "ktoś" (nie USA) a jakieś lobby czy inna korporacja lub grupa poszła "o jeden most za daleko" . Zauważmy, że już nawet na "onecie" zaczyna się mówić o Syryjskiej "opozycji" jak o terrorystach i pzrestaje sie oskarżać SAA o wszystkie zbrodnie na świecie.

 13. Anty

  Turcja to k...wa idzie tam gdzie wiecej zaplaca...

 14. As

  Tacy są czlonkowie NATO

 15. DSA

  wczoraj w tureckiej prasie pojawiły się doniesienia że Turcja ustalił a już z Rosją podział Syrii. Rożawa i region Aleppo miałby być tureckim protektoratem

  1. qra

   @DSA Te Twoje informacje są tak samo warte jak info Maciarewicza o zakupie za pzrez Rosję 1 $ "Mistrali" @tak tylko... Davien Co nie ? Turcja Rosji "z liścia", a tak wogóle jako 2 armia NATO zablokuje przed Ruskimi Dardanelle. Jak ktokolwiek pisał, ze to bzdura, to od razu Ruski troll. Mamy ciekawy taktyczny sojusz na chwilę. Pytam : i co macie do powiedzenia "szpece" od wszystkiego ?

 16. niki

  Po Turcji widać że NATO wcale nie jest tak silne jak się to niektórym wydaje. NATO to USA i to państwa decyduje o sile paktu. Stany sukcesywnie wycofują się z Europy bo ich centrum zainteresowań przeniosło się nad Pacyfik bo to tam bije serce gospodarcze świata oraz tam właśnie urósł pretendent do światowej dominacji czyli potężne Chiny. I to jest problem dla USA a nie Europa Środkowa.

  1. Narwal

   Wycofują się z Europy? Chyba ostatni rok przespałeś.

 17. Drzewica

  Jeśli mamy okazać odrobinę przyzwoitości to, zgodnie z zasadą; za wolność naszą i waszą, powinniśmy wspierać dążenia Kurdów do posiadania swojego niepodległego państwa. Patrząc na ich los musimy przypomnieć sobie los Polaków rozsianych pod trzema zaborami dopóki nie wywalczyliśmy sobie państwa Polska! Oni mają taki sam los!

  1. niki

   Wiesz że wspieranie Kurdów to znaczy też że Polska miałaby Turcję za wroga. Tego to ja bym nie chciał. Lepiej się nie mieszać bo nic kompletnie nie zyskamy a wrogów sobie narobimy, w tym akurat jesteśmy zdolni.

  2. dimitris

   Spokojnie ! Idee wolności to piękna rzecza, ale nie samymi idałami warto kierować się w polityce. To właśnie Kurdowie realizowali większość tureckich rzezi chrześcijan, w okresie I w.ś. i po niej, w szczególności w trakcie ofensywy tureckiej w stronę Smyrny i w samej Smyrnie. Robili okropne rzeczy, których wojsko tureckie po prostu nie robiło, choć im na nie pozwalało, wyręczało się nimi, "nie brudąc rąk".

 18. s

  kurdowie po I wojnie mieli mieć swoje państwo, traktaty międzynarodowe to ustalały ale Ataturk zrobił przewrót i nie weszły w życie a po kilku latach klimat się zmienił i zawarto inny traktat

 19. TYLE

  Tragiczna historia Polski. Tyle że Kurdowie nie mieli państwa, ale Żydzi też. Więc? Żydom Polska dała szansę, jak się odwdzięczyli/ają? Tak jak Palestyńczycy mają prawo i podstawy mieć swoje państwo, to Kurdowie też. Izrael dostał jak na tacy, terytorium i wykształconych Polaków wyznania Mojrzeszowego. Ci WALCZĄ SAMI,.długo, ale teraz ich oszukać to jak Napoleon czy też reszta za IIWŚ Polaków. TO HAŃBA CYWILIZOWANYCH/DEMOKRATYCZNYCH

 20. Kris

  Ta wspolpraca bedzie dla obu stron niestety nietrwala Nie ma tutaj żadnych wspólnych wartości jedynie chwilowe interesy, chec pokazania obrazy tureckiego rzadu na USA za mieszanie sie w sprawy tureckie i sprawę Kurdow i Europe na zwlekanie przyjęcia do UE i krytykę kary smierci W przypadku Rosji to kolejna proba rozbicia jednosci Nato, Rosjanie wiedzą że są w stanie osłabić Sojusz jedynie przez tego rodzaju manipulacje Zmienia się interesy i znowu sobie skocza do gardeł jak przy zestrzeleniu rosyjskiego SU Z drugiej strony Turcji się nie dziwię, naród ten pasuje do Europy jak pięść do nosa To zupełnie inna kultura, wartości, stosunek do czlowieka i religii Kto wie może za 30 lat islamizacja Europy pogłębi się na tyle że prawdziwe wejście Turcji w struktury zachodnie będzie naturalne

  1. ZpSo

   Turcja, boi się że ta wojna w Syrii i Iraku wzmocni Kurdów, a Turcja tego nie chce, za wszelką cenne będzie dożyć do osłabienia Kurdów, i do realizacji własnych planów w tej wojnie, więc z Rosją tylko w tej kwestii pobieżnie jest Turcji po drodze.

Reklama