Reklama

Geopolityka

Turcja poinformowała USA o ataku na Kurdów

Fot. Türk Silahlı Kuvvetleri/Flickr.com
Fot. Türk Silahlı Kuvvetleri/Flickr.com

W niedzielę szef Pentagonu James Mattis powiedział, że turcja powiadomiła Stany Zjednoczone z wyprzedzeniem o atakach swego lotnictwa na pozycje wspieranej przez USA milicji kurdyjskiej w Syrii i Waszyngton jest w kontakcie z Ankarą w sprawie dalszych działań.

"Turcja była szczera. Zanim wystartowały ich samoloty, ostrzegli nas, że zamierzają to zrobić, w konsultacji z nami. A teraz pracujemy nad tym, co dalej" - cytuje Reuters Mattisa, lecącego do Azji.

Amerykański minister obrony zapewnił, że operacje tureckie w Syrii nie stwarzają obecnie ryzyka dla sił USA. Stany Zjednoczone wezwały w niedzielę Turcję do "zachowania umiaru" i ograniczenia operacji militarnych w północno-zachodniej Syrii, gdzie siły tureckie atakują popieraną przez USA milicję kurdyjską.

Oświadczenie w tej sprawie wydała rzeczniczka Departamentu Stanu Heather Nauert. "Wzywamy Turcję do zachowania umiaru i zapewnienia, że jej operacje militarne będą ograniczone w skali i czasie" - podkreśliła. Wezwała też stronę turecką do unikania ofiar wśród ludności cywilnej. Zapewniła zarazem, że Waszyngton rozumie słuszne obawy Ankary o bezpieczeństwo.

Także Mattis mówił o "uzasadnionych obawach Turcji o bezpieczeństwo". Jednocześnie podkreślił jednak, że Kurdowie i inni wspierani przez USA bojownicy w Syrii "udowodnili swą skuteczność" w walce z dżihadystami z Państwa Islamskiego (IS).

Kurdyjska milicja YPG (Ludowe Jednostki Samoobrony), której pozycje w Syrii atakuje lotnictwo tureckie, kieruje arabsko-kurdyjską koalicją o nazwie Syryjskie Siły Demokratyczne (SDF), która była dotychczas głównym sojusznikiem koalicji pod wodzą USA w wojnie z IS w Syrii.

PAP

Reklama

Komentarze (6)

 1. islamWon

  Turcja nigdy nie może znależć się w UE !

 2. prawda

  To jest jakaś kompletna abstrakcja... USA wspiera Kurdów, ale rozumie \"uzasadnione obawy Turcji o bezpieczeństwo\" i pozwala im tych Kurdów atakować.

 3. WNM88

  Turcje wywalić z NATO i nałożyć sankcje. Dla mnie Turcy nie różnią się niczym od Rosjan. Dwa potężne kraje pod względem powierzchni a się będą bić o metr kwadratowy ziemi. Solą w oku Turków są Kurdowie dawniej Ormianie a dla Rosjan dawniej Czeczeni a teraz Krym i Donbas. Obydwoma państwami żądzą psychopaci z tym, że Putin jeszcze coś się ogarnia a Erdogan za bardzo nie wie, co się dzieje no i ten niby pucz, co dał rozkaz ataku na własny naród. Oszołom i tyle. Zawsze za swoją nie udolność w kraju wini się, kogo innego poza nim.

 4. Marek1

  Hmm ... kolejny \"sojusznik\" wystawiony przez USA ? Klasyczna sytuacja pt. Kurd zrobił swoje(z Daesh), a teraz niech spada na drzewo. A potem w White Hause zdziwienie, że w regionie już prawie NIKT nie gada z USA ...

 5. Tomson

  Szkoda Kurdów.

 6. ck

  USA po raz kolejny zdradzają Kurdów a Turcja niestety zamiast pogodzić się z utworzeniem bezpiecznego i przewidywalnego państwa przez Kurdów to woli mieć skrajnych muzułmaów przy swojej granicy. W efekcje za jakiś czas Turcja może stać się nowym Iranem a USA będa pluć sobie w brodę, że pozwolili zmaskakrować Kurdów.

Reklama