Reklama

Geopolityka

Turcja: Aresztowanie pilotów, którzy zestrzelili rosyjski Su-24

Dwaj tureccy piloci, którzy w listopadzie 2015 r. zestrzelili na granicy z Syrią rosyjski bombowiec Su-24, zostali aresztowani. Wcześniej pojawiły się informacje, że co najmniej jeden z pilotów był zaangażowany w nieudany wojskowy zamach stanu w Turcji.

O aresztowaniu informują media, powołując się na wysokiego rangą urzędnika państwowego w Turcji. Z kolei burmistrz Ankary - Melih Gokcek, kilka dni temu twierdził na antenie CNN Turk, że jeden z pilotów, którzy zestrzelili rosyjski Su-24 był zaangażowany w próbę przeprowadzenia zamachu stanu. Gokcek oskarżył go także o związki z sympatykami ruchu Gullena, którym miało zależeć na pogorszeniu relacji z Moskwą. 

W ostatnich dniach, według doniesień agencyjnych, zatrzymano też co najmniej 103 generałów i admirałów. Wśród nich znalazł się między innymi generał Akın Öztürk, który pełnił przez dwa lata funkcję dowódcy sił powietrznych Turcji (do 2015 roku), czy generał Bekir Ecan Van, dowódca bazy Incirlik, z której korzystają samoloty koalicji, walczące z tzw. Daesh. Tam też, w ramach NATO Nuclear Sharing, rozmieszczone są taktyczne ładunki jądrowe.

Rosyjski Su-24 został zestrzelony przez myśliwiec F-16 po naruszeniu przestrzeni powietrznej Turcji w listopadzie. W reakcji Rosjanie rozmieścili w Syrii elementy zestawu przeciwlotniczego S-400, później trafiły tam też myśliwce Su-35.

 

Reklama

Komentarze (9)

 1. wizorahye

  Wesołe USA. No może jest jak piszesz... Ale właśnie wczoraj to co każdy wiedział od 1991 roku czyli rakiety Patriot wystrzeliwane przez naprawdę najlepszych na świecie w wojskowości Izraelczyków nie były wstanie zestrzelić drona kupionego być może w markecie użytkowanego przez prymitywne arabskie organizacje bojówkowe. Gdzie ten cud amerykańskiej techniki... Jakoś od 2001 roku made in USA nie jest w stanie swoją najnowsza techniką wygrać żadnej wojny...

  1. WESOŁE USA

   Patriot już pokazał w przeszłości że jest dobrym systemem, a rosyjski S 300 czy też S 400 jak na razie jest wielką niewiadomą w realu, ale ponoć Turcy potrafili zakłócać pracę tego systemu więc nie jest pewnie taki dobry jak pokazują ruscy w filmikach propagandowych, powiem więcej to pewnie poradziecki złom, który został trochę podmalowany i pokazany jako niby "nowy" cud techniki rosyjskiej, bo wszyscy dobrze wiedzą że Rosja ma ogromne problemy techniczne i finansowe w przeciwieństwie do USA, które wydaje najwięcej pieniędzy na zbrojenia i jest najbogatszym państwem świata i jeszcze długo tak będzie.

  2. Boczek

   "...nie były wstanie zestrzelić drona ..." Nic co w ogóle nie zostanie wystrzelone, nie może trafić czegoś innego. Proste? Proste! Ujeżdżasz w tej chwili informację - powstałą i egzystującą jedynie w owych szmato-głowach, które ją rozgłaszają, pewnie jak tę o tych pilotach, którzy zginęli w zamachu bombowym - naturalnie zorganizowanym przez Rosjan, aby pomścić swoich pilotów, a tu aktualnie zostali aresztowani. Prawdopodobnie tamtą też wziąłeś pod siodło i tę o czarnych monitorach na USS Donald Cook też.

  3. Davien

   Jakoś informację o tym rzekomym wydarzeniu podały jedynie media związane z Hezbollachem żadne inne nie. A teraz odpowiedz sobie na pytanie, po co używać Patriota i F-16 jak spokojnie można takie coś zestrzelić choćby za pomocą Iron Dome który jest o wiele lepiej do tego przystosowany. Może już skończ się ośmieszac.

 2. 45

  I co ruscy z nimi zrobią?Ich piloci też strzelali i strzelają do wszystkiego jeśli dostaną rozkaz.Dla pilota to symbol na wyświetlaczu.Dostali rozkaz,a w armii rozkaz musi być wykonany.Za wydany rozkaz odpowiada ten co go wydał.

  1. Davien

   Ruscy nie maja nic do ich aresztowania więc skończ kolejne bzdury wypisywać. Zatrzymali ich nie za zestrzelenie Su-24 ale za udział w puczu.

 3. topaz

  Przecież Rosjanie twierdzą że zabili tych pilotów dawno temu, zmartwychwstanie czy kolejne ruskie łgarstwo wyszło na jaw?

  1. yaro

   Rosjanie tego nie twierdzili, tylko portale po zamachu na wojskowy autobus w Turcji podały taka informację.

 4. NAVY

  [...]Dwaj tureccy piloci, którzy w listopadzie 2015 r. zestrzelili na granicy z Syrią rosyjski bombowiec Su-24, zostali aresztowani. [...] - tak działa system totalitarny...

 5. Afgan

  Możliwe, że Erdogan w ramach ukłonu w stronę Putina wyda tych pilotów Rosji.

  1. ron

   nonsens, wtedy wartość bojowa tureckiej armii spadłaby praktycznie do zera - przestałaby w ogóle wykonywać rozkazy

 6. Sara

  Jakby klaruje się obraz całości czyli działania Putina skierowane na rozwalenie UE i NATO idą zgodnie z planem. Nie przypadkiem wyjście Anglii z UE teraz tzw. pucz w Turcji . Przy czym w Turcji mamy bardzo podobną sytuację do tzw czystek stalinowskich w armii. Putin wziął pomysł z historii i go zrealizował na ciele Tureckim. Działania Rosji w Syrii miały więc głębszą przyczynę niż tylko to co nam się w mediach szczątkowo podaje. Turcja ma teraz mocną karte przetargową w relacjach z USA. Połączenie sił militarnych Rosji i Turcji rozłożyłoby NATO na łopatki. Erdogan ewidetnie wszedł w jakiś układ z Putinem taki jest wniosek końcowy. A wojna o hegemonię nad światem wydaje się coraz bliższa, ona już jest faktem na różnych płaszczyznach i w różnych światowych konfliktach m.in w Syrii.

  1. yaro

   Anglia jest największym przeciwnikiem Rosji Putina w Europie nie mieszaj jej do tego, ona dba tylko o swoje interesy i wyznaje słuszną doktrynę, nie mamy żadnych przyjaciół a tylko tych z którymi robimy interesy, z Rosja WB nie robi większych interesów więc brexit w tym przypadku ma małe znaczenie, co innego Francja.

  2. WESOŁE USA

   Najbardziej rozsmieszylo mnie, tak zwane rozłożenie na łopatki NATO, przez Rosję i Turcję. Nie wiem czy wiesz, ale samo USA jest potezniejsze militarnie niż Rosja z Turcja, a co dopiero całe NATO ! jeśli chodzi o wojnę o hegemonie nad światem, to chyba jasne jest to że Ameryka jeszcze bardzo długo będzie supermocarstwem i będzie dążyć do tego aby mieć całkowita dominację militarna i gospodarczą nad światem bo po prostu ma na to pieniądze i możliwości jakiś nie ma żadne inne państwo na świecie, nawet Chiny a co dopiero Rosja czy Rosja z Turcja jak wolisz.

 7. Trollhunter

  No to jak to ? Ci piloci żyją. A gdzie ci co twierdzili ze zginęli w zamachu terrorystycznym i sugerowali ze zamach to był "rosyjski odwet" ?

  1. yaro

   było o tym, że w zamachu na wojskowy autobus jakieś 3 miesiące temu w Turcji zginął jeden z pilotów którzy brali udział w tej akcji, -------------- jak widać propaganda jest niezła. Zresztą sam o tym pisałem, że media podały taką informację i ja na tym forum przytoczyłem.

 8. w3-PL

  eej chwila DWAJ piloci zestrzelili suke24M te 1-2 km od granicy? czy li trzeba DWU par oczu w eksportowych wersjach super hi-teh, jak ruskie SU-30MK2V(enezueli do rozdupienia awionetki- przemytnika)?? To niech "hunta" daje szybko w Terminie( nie jak makaron master'a) te 40 rakiet w cenie 0,5 sztuki karaczala dla naszych miG-29. takim to OSET'ia zestrzelili drona Gruzinom Przed "4-ma dniami " wojny w 2008

 9. WESOŁE USA

  Ruscy ustawili "cud" techniki S 400, i sprowadzili myśliwiec SU 35 sztuk kilka, bo więcej nie mają i to już wszystko jeśli chodzi o trochę bardziej nowoczesny ruski sprzęt...... bo reszta ich uzbrojenia to złom.

Reklama