Geopolityka

Trzy nowe śmigłowce dla Policji

Policyjny śmigłowiec Bell 206B3 Jet Ranger III w czasie Szczytu NATO / Fot. J. Sabak
Policyjny śmigłowiec Bell 206B3 Jet Ranger III w czasie Szczytu NATO / Fot. J. Sabak

Policja zamierza zakupić trzy nowe śmigłowce wielozadaniowe. Ich dostawa planowana jest do 14 grudnia 2018 r. Chodzi o maszyny wyprodukowane nie wcześniej niż w 2017 r. Śmigłowce mają mieć napęd jednosilnikowy, turbinowy i będą przeznaczone do wykonywania zadań statutowych Policji.

Policja chce pozyskać śmigłowce w konfiguracji wyposażenia umożliwiającego wykonywanie lotów w warunkach (VFR – visual flight rules) obejmujących zarówno dzień jak i noc, a także opcjonalnie w nocy przy użyciu gogli noktowizyjnych NVG. Stąd też kabina oraz oświetlenie wewnętrzne i zewnętrzne maszyny musi być przystosowane do wykorzystania systemu noktowizji minimum III generacji z autogating`iem klasy B. Śmigłowiec ma być również wyposażony w tzw. glass cocpit.

Przy załodze składającej się z jednego i/lub dwóch pilotów śmigłowce muszą mieć możliwość transportu co najmniej 3 pasażerów w przedziale pasażerskim. Wiropłaty powinny posiadać możliwość przewożenia użytecznego ładunku wewnętrznego o minimalnym ciężarze 350 kg, przy pełnych instalacjach eksploatacyjnych, obejmujących w tym przypadku paliwo, oleje, płyny, etc. Nowe policyjne śmigłowce mają dysponować prędkością przelotową, przy której uzyskuje się maksymalny zasięg, nie mniejszą niż 220 km/h. Jednocześnie muszą dysponować zasięgiem co najmniej 500 km, bez zastosowania dodatkowych zbiorników i przy zachowaniu rezerwy paliwa na 20 minut lotu.  

Czytaj też: Policyjne lotnictwo wyjdzie z zapaści? MSWiA: Planujemy zakup czterech śmigłowców 

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.