Reklama

Geopolityka

Trump: "USA nierozsądnie przekazały Pakistanowi ponad 33 miliardy dolarów"

Fot. Official White House Photo by Andrea Hanks
Fot. Official White House Photo by Andrea Hanks

W poniedziałek Prezydent Donald Trump oskarżył na Twitterze Pakistan o kłamstwa i matactwa w stosunku do USA. W swym pierwszym noworocznym tweecie prezydent USA zarzucił też Pakistanowi, iż kraj ten udziela schronienia terrorystom.

"Stany Zjednoczone nierozsądnie przekazały Pakistanowi ponad 33 miliardy dolarów w ramach pomocy w ciągu ostatnich 15 lat, a oni dali nam tylko kłamstwa i krętactwa. (...) Udzielają schronienia terrorystom, których ścigamy w Afganistanie (...)" - napisał prezydent USA.

Pakistan gniewnie zareagował na tweet Trumpa informując, że środki zostały rozliczone i że "Pakistan jest gotowy publicznie rozliczyć wszelką pomoc", którą otrzymał od USA.

Khurram Dastgir Khan, minister obrony Pakistanu napisał na Twitterze: "Pakistan jako sprzymierzeniec w walce z terrorystami dał bezpłatnie USA: komunikację lądową i powietrzną, bazy wojskowe i współpracę wywiadowczą, które zdziesiątkowały Al-Kaidę w ciągu ostatnich 16 latach". Napisał także, iż USA nie dały Pakistanowi "nic, poza inwektywami i brakiem zaufania"(...).

Czytaj także: Mattis: "Pakistan musi podwoić wysiłki" w walce z terrorystami

USA rozważają wstrzymanie przekazania ponad 250 milionów dolarów z funduszu pomocy.bPod koniec sierpnia ubiegłego roku sekretarz stanu USA Rex Tillerson, omawiając nową amerykańską strategię wobec Afganistanu, skrytykował Pakistan za udzielanie schronienia terrorystom i ostrzegł władze tego kraju, że pomoc Waszyngtonu dla Islamabadu nie jest bezwarunkowa.

PAP - mini

Reklama

Komentarze (5)

 1. Adam

  A nam ponad 40 letnie Herkulesy. Ho, ho panie, sojusznik pełną gembą.

  1. Extern

   Amerykanie przekazują nam co roku około 30 milionów dolarów na obsługę u nas NATOwskiej administracji. To oczywiście zawsze coś, ale o takiej pomocy jaką dostaje choćby Egipt możemy tylko pomarzyć. Po prostu Amerykanie wiedzą że my kochamy ich bezwarunkową miłością i różne miłe rzeczy zrobimy im zawsze za darmo, więc się starać nie muszą. Mogli by chociaż nas wspierać stymulując technologiami rozwój naszego sektora zbrojeniowego jak to robili wobec Niemiec, Izraela,Japonii czy Korei.Południowej, niestety jak widać np. przy okazji negocjacji w sprawie offsetu Wisły, też nic z tego. Trochę to przykre.

 2. Amator

  Te 250 milionów dolarów przydałoby się naszej Armii na jakiś konkretny sprzęt.

  1. aster

   za 250 milionow dolcow to my se waciki kupic mozemy... jak by dali nam 25 miliardow , to mozemy kupic cos dobrego.

 3. Polanski

  A co takiego rozsądnego USA w ostatnich kilkudziesięciu latach dla pokoju zrobiły? Chyba nic...

  1. Na przekór

   Nie zajęły Krymu? Wywierały presje żeby wariat z KoreiPn nie miał broni nuklearnej? Powstrzymały Assada przed bombardowaniem ludność cywilnej w Syrii? Dają wsparcie dla Trojmorza, NAM w Nato, sprzedają gaz na przekór Rosji? Wspierają Ukraine? Troche chyba jest co się na pewno Rosji nie podoba!

 4. Rain

  To my chcemy dwie setki Abramsów i centrum obsługi na Europę, tak za półtora miliarda.

 5. werte

  "nic, poza inwektywami i brakiem zaufania"...33 mld to nic? Jak sądzę zgodzilibyśmy się na "inwektywy i brak zaufania" żeby corocznie dostawać jakieś 2 mld $ za friko.

Reklama