Reklama

Siły zbrojne

Torpeda na pokład. Załoga ORP Gen. T. Kościuszko ćwiczy z MU-90

Załoga fregaty rakietowej ORP Gen. T. Kościuszko przeprowadziła trening załadunku i przygotowania do użycia torpedy MU-90.

Jak informuje  kmdr ppor. Radosław Pioch, ta będąca na uzbrojeniu fregat OHP i śmigłowców SH-2G i Mi-14PŁ torpeda to jeden z najefektywniejszych na współczesnym polu walki środków przeznaczonych do zwalczania okrętów podwodnych.

Załoga fregaty rakietowej oraz grupa torpedowa Składu Gdynia z 1 Regionalnej Bazy Logistycznej uczestniczyły we wspólnym treningu załadunku uzbrojenia broni podwodnej. Podczas pierwszej fazy treningu specjaliści 1 RBLog doskonalili umiejętności załadunku torpedy na burtę jednostki. Kolejny element ćwiczenia, załadunek torpedy do wyrzutni, to zadanie za które odpowiada załoga okrętu. Głównym celem tego typu szkolenia jest praktyczne doskonalenie umiejętności załadunku i przygotowania torped. Sprawne przeprowadzenie takiej operacji ma kluczowe znaczenie w procesie przygotowania okrętu do wyjścia na morze i walki podczas faktycznych działań.

Torpeda zwalczania okrętów podwodnych MU-90 zbudowana została w oparciu o technologię modułową, pozwalającą na łatwą modernizację. Jej długość to 2,85 m, masa 304 kg, a kaliber 324 mm. Wyposażona jest w wysokoobrotowy silnik elektryczny o niskim poziomie hałasu. Torpeda może się poruszać z prędkością do 50 węzłów (ponad 90 km/h). Jej zasięg waha się od 10 do 25 km, w zależności od prędkości. Dzięki wzmocnieniu konstrukcji jest ona przystosowana do zwalczania celów na głębokości do 1000 metrów. Torpeda jest przeznaczona głównie do zwalczania okrętów podwodnych ale może być także wykorzystywana do rażenia jednostek nawodnych, a także unicestwiania torped przeciwnika.

Reklama

Komentarze (7)

 1. BUBA

  Mój Boże co za sukces, załadowali ja i nie wybuchła! No cóż skoro podziwiamy takie rzeczy to nie dziwię się że wcześniejszy zakup 200 gumowych pontonów dla MW był tak celebrowany...toż to cała flota przybrzeżna. Może niedługo będziemy świętować zmianę miejsca cumowania bez katastrofy...

 2. GUCIO

  "falochronowiec" dostał sondę ( torpedę) którą może co najwyżej przepłoszyć ławice śledzi ...na nasze achochne oceany jak Bałtyk i Północne oraz Rejony Morza Śródziemnego ...ta torpeda się nie nadaje U-bot wykorzystując charakterystykę dna oraz anomalia magnetyczne zawsze się schowa na dnach w/w mórz ..jest to efektor na obszary Atlantyku i Spokojnego na obszary głębokie

  1. oskarm

   Gucio, Glupotki piszesz. MU-90 zostala opracowana wlasnie do dzialania szczegolnie z uwaglednieniem wod plytkich.

 3. Robson

  Zwykłe ćwiczenia z torpedą,w naszej marynarce urosły do miary wydarzenia,które trzeba opisać na portalu...To świadczy najlepiej o kondycji MW.

 4. Fun "Daviena"

  Czy w końcu ktoś "mądrzejszy" (o ile taki znajdzie się w MON) podejmie decyzje aby zaprzestać określania "polskiej" fregaty OHP kuriozalnym mianem "rakietowej"?

  1. X

   za obecnego MON możesz jedynie liczyć na dodanie przymiotnika "wyklęta" (fregata rakietowa)

 5. Marek1

  Fregaty ...rakietowej ?? Może mi ktoś przypomnieć JAKIE syst. rakietowe są sprawne operacyjnie na naszych 2 OHP ...

  1. X

   rakietnice kalibru 26mm

 6. ewa

  No i jeszcze zwalcza cele powietrzne i lądowe. SUPER BROŃ. Na naszej fregacie zastępuje broń przeciwlotniczą.

  1. X

   ta broń powinna w pierwszej kolejności trafić do WOT

 7. CB

  Smutne jest to, że zwykłe załadowanie i rozładowanie aparatu torpedowego urosło już do takiej rangi, że służby PR MW się tym chwalą i powstają o tym specjalne artykuły... To powinna być zwykła, codzienna rutyna.

Reklama