Terytorialsi w podwyższonej gotowości w związku z burzami

16 lipca 2021, 11:44
alert_gotowosci
Fot. DWOT
Reklama

Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej pomagają mieszkańcom, którzy zostali dotknięci przechodzącymi przez Polskę nawałnicami. W związku z tymi niebezpiecznymi wydarzeniami pogodowymi szef resortu Obrony Narodowej na terenie całego kraju podniósł gotowość przeciwkryzysową WOT do 12 godzin.

Jak poinformował zespół prasowy DWOT, z uwagi na zjawiska pogodowe występujące na terenie Polski, i potrzebę wsparcia mieszkańców miejscowości dotkniętych burzami i nawałnicami, Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak, zdecydował o podniesieniu gotowości przeciwkryzysowej Wojsk Obrony Terytorialnej do 12 godzin. Gotowość będzie utrzymana do niedzieli 18 lipca bieżącego roku, do godziny 24.00 (182400LLIP21).

Alert obowiązuje żołnierzy – medyków oraz stanowiących obsługi:

  • pił spalinowych,
  • łodzi desantowych;
  • pomp;
  • cystern na wodę;
  • agregatów prądotwórczych;
  • autokarów;
  • dronów rozpoznawczych.

Żołnierze będący druhami Ochotniczych Straży Pożarnych oraz żołnierze – medycy będący na dyżurach w służbie zdrowia, są zwolnieni ze stawiennictwa, ze względu na wykonywanie działań antykryzysowych w swoich instytucjach.

Terytorialsi już w tej chwili radzą ze skutkami ostatnich nawałnic. Między innymi żołnierze 11. Małopolskiej Brygady OT usuwają skutki frontu burzowego w Nowym Sączu oraz pomagają przy odtworzeniu zasobów Miejskiego Magazynu Przeciwpowodziowego. Dodatkowo 16. Dolnośląska BOT pomaga w usuwaniu skutków podtopienia budynków sądu w Lwówku Śląskim. Natomiast żołnierze 1. Podlaskiej Brygady OT usuwają skutki zalania pomieszczeń w szpitalu w Wysokiem Mazowieckiem.

Reklama
Reklama
Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 22
Reklama
Bursztyn
poniedziałek, 19 lipca 2021, 10:57

Moje wociarki też dźwigają wory po 36kg Ale kalsvhy były już dla muz za ciężkie

Kazik :)
sobota, 17 lipca 2021, 14:37

A to otrzeźwienie dla tych chwalących WOT - istota tej formacji na dziś - wywiad D24 z gen. Andrzejczakiem pt. Generał Andrzejczak: Musimy efektywnie zintegrować system bezpieczeństwa narodowego [WYWIAD] - 16.04.2021 r. - cytat - " Skoro jesteśmy przy WOT, to jak Pan ocenia współpracę z Wojskami Obrony Terytorialnej, które mają obecnie nieco inne miejsce w systemie dowodzenia i kierowania Siłami Zbrojnymi? Czy Pana zdaniem za kilka lat, po osiągnięciu pełnej zdolności będą one gotowe do włączenia w „standardowy” system dowodzenia? Różne podporządkowanie komponentu terytorialnego nie jest jedynie polską właściwością, bo na przykład Gwardia Narodowa USA, (choć nie jest bezpośrednim odpowiednikiem struktur WOT), w określonych okolicznościach również jest aktywowana w inny sposób. W normalnych sytuacjach podlega władzom stanowym, natomiast w stanach wyższej konieczności może być „federalizowana” i wykonywać zadania typowe dla wojska. Jeśli podzielimy te działania na zadania stricte operacyjne, bojowe, to docelowo WOT, tak jak inne rodzaje sił zbrojnych, muszą podlegać szefowi Sztabu Generalnego, tak jest to ujęte w ustawie. Na razie jednak Wojska Obrony Terytorialnej są wciąż w procesie formowania. Patrzę do przodu, organizacja musi być więc gotowa na to, by płynnie włączyć jednostki WOT po certyfikacji w cały system dowodzenia. Rozmawiamy na temat koncepcji, już wkrótce przed nami kolejne ćwiczenie „WOT w operacji”. Będziemy też dyskutować na temat wniosków z aktywacji WOT, które pojawiły się przy okazji przeciwdziałania koronawirusowi. Położę jednak znacznie większy nacisk na działania bojowe. To obszar największych zainteresowań i priorytet wpisujący się w podstawowe zadanie całych sił zbrojnych. Głęboko wierzę, że jak tylko Wojska Obrony Terytorialnej uzyskają pełną gotowość, będą wnosiły bardzo istotny wkład w system obronny RP, jest dla nich miejsce w nowej, wielodomenowej koncepcji operacyjnej." Zatem siła zbroja z tego szumnego V rodzaju sił zbrojnych - żadna - OC/socjalno-wspomagająca - wyśmienita. Czy zatem o to chodziło twórcom/obywatelom WOT?

Xyz
sobota, 17 lipca 2021, 10:42

Brawo WOT-szacun

Herr Wolf
niedziela, 18 lipca 2021, 10:16

Za co ten szacun?

TORINO
sobota, 17 lipca 2021, 10:04

Lepiej mieć taki rodzaj wojsk jak WOT niż nie mieć w ogóle. To ad vocem wszystkim malkontentom

Ok bajdur.
sobota, 17 lipca 2021, 08:13

Powinno się w Niemczech i w Belgii zrobić pilną akcję pomocy na miarę tej w Szwecji . Polacy strażacy plus wojsko na PTSM.

Herr Wolf
niedziela, 18 lipca 2021, 10:19

A prosił ktoś o taką pomoc? Ty lubisz nieść pomoc i demokrację tam gdzie jej nie chcą/ potrzebują..!

Mir
sobota, 17 lipca 2021, 07:31

Oczywiście żołnierz najlepiej wygląda na poligonie ale czasami musi pomagać ludności cywilnej. Tak jest w wielu krajach

Kazik :)
sobota, 17 lipca 2021, 06:11

A to jest największy błąd tej formacji OC/program społeczny-socjalny - "Żołnierze będący druhami Ochotniczych Straży Pożarnych oraz żołnierze – medycy będący na dyżurach w służbie zdrowia, są zwolnieni ze stawiennictwa, ze względu na wykonywanie działań antykryzysowych w swoich instytucjach." :(

Monkey
piątek, 16 lipca 2021, 22:59

I tak spełniają nie tylko pozyteczną rolę pomagając zwykłym mieszkańcom swoich okolic, ale także dając im się poznać z dobrej strony. W razie "W" jest duża szansa, że ludnośc będzie pamiętać kto im kiedys pomagał i nie będą musieli rabować jak niektórzy leśni watazkowie.

Herr Wolf
niedziela, 18 lipca 2021, 10:23

W moim powiecie i okolicznych nie widzę żadnych wot- owoców usuwających powalone drzewa pompujacych wodę czy nawet zamiatających chodnik po nawałnicy!!! Takie bajery to wam ale nie nam!

Monkey
niedziela, 18 lipca 2021, 14:22

@Herr Wolf: A kim są „my” i „wy”? „Wy”jaśnisz?

Misio
piątek, 16 lipca 2021, 21:30

Byłem, wszystko na SMS's lub SIGNAL. Szkoda :(

NieMądryCywil
piątek, 16 lipca 2021, 17:53

Czego tak krytykujecie WOT ? Przecież i tak nie dacie im rady :) A żołnierze są nie tylko od walki ''po lasach'' czy ''gnicia w okopach'' ale też aby pomagać ludności cywilnej. ''Psy szczekają a karawana jedzie dalej'' :)

Kazik :)
niedziela, 18 lipca 2021, 10:02

Hasło - "Droga do wojownika wiedzie przez ratownika." jest hasłem dzisiejszym i wiodącym tej formacji.

Kazik :)
niedziela, 18 lipca 2021, 06:57

Zgodzę się - różnica jest jednak zasadnicza - żołnierze są do walki a następnie do pomocy w sytuacjach kryzysowych - tak jak obecnie w Niemczech w trakcie powodzi (i nie tylko w innych państwach też z uwagi na posiadany ciężki sprzęt i po prostu ilość ludzi). WOT jest tworzony do góry nogami - program socjalno-bytowy + OC + jak zostanie na to czasu i pieniędzy wojsko/bojówka w ograniczonym zakresie.

Duch Husarii
piątek, 16 lipca 2021, 16:11

Żal patriotów, że za samorządy i władze krajowe odwalają brudną robotę. Jak dla mnie WOT to perły przed wieprze. I jeszcze jedno, żołnierz dający się robić w wała ws. szczypawek lub wystraszony nie sprawdzi się w boju, więc może tylko niby-żołnierz do łopaty się nadaje?

Olender
piątek, 16 lipca 2021, 15:28

Tak... to jest dobre zajęcie dla tej formacji. Sądzę, że odpowiednio się tutaj sprawdzą, przy dobrym przeszkoleniu inżynieryjnym, mogą wypełnić lukę po OC

a nie wojsko
piątek, 16 lipca 2021, 14:26

To jednak OC, którego budowę zaniedbali przez lata

Sol
sobota, 17 lipca 2021, 10:23

Z tego co wiem OC to głównie straż pożarna. A strażacy raczej nie strzelają i nie uczą się taktyki walki.

Pomz
sobota, 17 lipca 2021, 07:23

Tak, to OC uzbrojona w Javeliny, Groty, 60 mm , Tory, Bory, kandaharki i nowe helmy...

Kazik :)
sobota, 17 lipca 2021, 11:17

Tak to OC + program socjalno-bytowy. Popatrz na strukturę brygad i ilość batalionów w brygadach gdzie jest najwięcej i na jakich obszarach społeczno-gospodarczych Polski (dochód na 1 mieszkańca+ bezrobocie+ zamożność - wyjątek to Warmia i Mazury jako właściwy kierunek wojskowy).

Tweets Defence24