Reklama

Geopolityka

Terroryści eskalują działania wojenne na wschodzie Ukrainy

Fot. mil.gov.ua
Fot. mil.gov.ua

Wojska rosyjsko-terrorystyczne po raz kolejny przeprowadziły atak na Szyrokine oraz ostrzelały w nocy z piątku (27.03) na sobotę (28.03) pozycje ukraińskie, łamiąc tym samym porozumienie z Mińska. 

Tylko w piątek wojska ukraińskie zostały ostrzelane z granatników, ciężkich karabinów maszynowych i moździerzy kaliber 82 i 120 mm w Szyrokine w pobliżu Mariupola. Kolejny dzień trwają tam regularne walki, ponieważ siły ukraińskie odpowiadają na ostrzał. Te wczorajsze trwały kilka godzin i rozpoczęły się po 15:00 lokalnego czasu. Nie ma jednak jeszcze danych odnośnie strat w ludziach.

W Szyrokine, położonym 20 km od Mariupola, 50-60% zabudowań zostało zniszczonych przez działania wojenne. Potwierdzają to obserwatorzy OBWE. Wczorajszy ostrzał terrorystów w tej miejscowości był tak intensywny, że wybuchy odczuwalne były aż w Mariupolu.

Od 21:30 do 21:40 miał miejsce ostrzał miejscowości Nowotoszkiwske w obwodzie ługańskim przez wyrzutnie rakietowe Grad, od strony Stachanowa. Terroryści wystrzelili 40 pocisków w stronę sił ukraińskich, a kolejnych 20 spadło na obszar zamieszkany przez ludność cywilną.

O godzinie 23:50 miał z kolei miejsce kolejny ostrzał miasta Awdijiwka w obwodzie donieckim. Wykorzystane zostały moździerze kalibru 120 mm. Lenińskie koło Artiomowska było natomiast ostrzelane z broni maszynowej. Tylko od godziny 20:00 do 24:00 w piątek odnotowano 5 ataków pozycji ukraińskich. Kolejne 3 nastąpiły od 24:00 do 6:00 rano w sobotę.

Jak podkreśla centrum prasowe ukraińskiej Operacji Antyterrorystycznej, już nie tylko wojska, ale i cywile są zagrożeni i regularnie ostrzeliwani z broni, która miała być wycofana z „linii rozgraniczenia” na wschodzie kraju. W oficjalnym komunikacie stwierdza się również: „bojownicy w sposób zaplanowany starają się wciągnąć nasze wojska w konfrontację zbrojną, która w pierwszej kolejności ukierunkowana jest na zniszczenie wartości państwa ukraińskiego”.

Reklama

Komentarze (12)

 1. ciekawski_gorg

  Ale zaraz zaraz - a w Doniecku w tym czasie ludzie spokojnie chodzą do pracy, dzieci do szkoły, wychodzą na place zabaw - jest spokój - to gdzie ci terroryści? W Doniecku? Ługańsku - to kogo ci terroryści terroryzują bo się pogubiłem. Aha i jeszcze jedna rzecz - do tej pory przecież terroryści ostrzeliwali się samy tzn swoje dzielnice - i co nagle przestali? to już nie strzelają do siebie - a to ciekawe dlaczego? To w końcu to są terroryści którzy wysadzają ludność cywilną na ulicach, porywają cywili / chociaż jakoś nie słychać o porwaniach ani bombach w Doniecku, Ługańsku czy nawet w Kijowie/ czy ich nie ma. Bo jakoś mi się widzi że ci terroryści walczą z armia Ukrainy o własny kraj a armia Ukrainy walczy z cywilami, aby im tego kraju nie dać. To w końcu kto jest terrorystą?

  1. normalny

   Opowiedz więc jeszcze skąd wiesz że tam taki spokój panuje (okólniki nowe dostaliście i teraz tak wam kazali pisać...?) i wytłumacz swojego potworka językowego, czyli słowo "samy", któremu bliżej do waszego rosyjskiego niż naszego polskiego. Idź precz stąd kremlowski pisarzu za judaszowe srebrniki. Proszę moderatora, by zwrócił uwagę na kilka ostatnich wpisów o jawnie prorosyjskim pochodzeniu i wywalał je na bieżąco, by zniechęcić tą czerwoną hołotę do pisania tutaj.

  2. LOGIN

   TE Ruski AGENT PASZOŁ WON to portal dla ludzi myślących a nie dla szpionów FSB KGB GRU czy kim tam jesteś ruski TROLU

 2. Krzysiek

  Widzę, że śmieci z onetu włażą na profesjonalne portale.

 3. Adams

  Chciałbym aby wprowadzili juz kolejne sankcje dla Rosji.Niech z kryzysu i głodu te 140 mln Rosjan zacznie jeść te wszystkie czołgi i rakiety które tak intensywnie produkuje ich wódz Władimir Władymirowicz.Wtedy może się przebudzą i dojdą do wniosku ze nie tedy droga,bo niestety każde działania Putina,kazde nowo zajęte 100 metrów na Ukrainie przez rosyjskie wojsko przystwarza wiele radości temu głupiemu narodowi.

  1. filcer

   W Rosji minimum przeżycia to 260zł/miesiac. W Rosji oficjalnie ok 20 mln osób żyje poniżej progu ubóstwa czyli ok 600zł/miesiac. Ci ludzie głosują na Putina.

 4. rudi

  Obserwatorzy OBWE potwierdzają że rozejm łamią obie strony.

  1. Are

   Rosjanie atakują zazwyczaj bataliony ochotnicze. Z premedytacją, gdyż te są bardziej skłonne na działania odwetowe. I ciężko im się dziwić. Nic tak źle nie działa na psychikę żołnierza na froncie jak poczucie bezradności.

 5. Ulf

  "Terroryści eskalują działania wojenne" - byłem przekonany, że w tytule chodzi o ukraińców. A tu chodzi rosyjskie jednostki samoobrony walczące z ukrainskimi nazistami :(

  1. Albatros

   Wiesz jak w czasie wojny traktuje się kolaborantów? Poczytaj i pomyśl, bo jeszcze możesz przestać to robić.

  2. qwerty

   Głupiś.

  3. pablon

   Się uśmiałem. Ty to piszesz na poważnie?

 6. qba

  trolle pokroju ulfa nie są tu mile widziani , akysz trollu do putlerka i jego bandytów którzy napadli na Ukrainę.

 7. 123

  A dwa dni temu Onet donosił iż Ukraińcy odbili Szyrokine i unicestwili caly batalion i zlikwidowali jego sztab oraz 1 czołg ( ciekawe co to za batalion z 1 czołgiem ) pewnie to była drużyna lecz dla ukraiński to był batalion tak jak ich atak to nie było złamanie porozumień tylko odbicie zajętego obszaru. Te porozumienia to pic na wodę tam pokoju nie będzie . kturaś strona musi osiagnac swe cekle i świat to wie i na potęgę się zbroi bo wojna blisko

  1. Radogast

   Widać że z onetu tu trafiłeś. Naucz się najpierw pisać bez błędów a dopiero później udawaj że się znasz na czymś więcej.

 8. andys

  Dla równowagi, gdzieś na stronie powinny być informacje przepisane z oswiadczeń separatystów. Gdzie one sa?

  1. Miś

   Sugerujesz że "dla równowagi" obok prawdy trzeba pisać kłamstwa? Po co? Nikogo nie interesują oświadczenia terrorystów, a jeśli już ktoś lubi czytać rosyjską propagandę to wystarczy poczytać komentarze pod artykułami na ogólno tematycznych portalach. Tam płatni "pisacze" komentarzy bez przerwy wypisują co im zwierzchnik każe.

  2. CBM

   nie ma, bo tam są terroryści a nie separatyści.

 9. Przemo

  Od kilku dni rosyjska propaganda twierdzi, że Ukraina łamie porozumienie z Mińska, to oczywiste przygotowanie rosyjskiego społeczeństwa do ofensywy w kierunku Mariupola. Rozmieszczenie Iskanderów w Kaliningradzie to oczywisty straszak przeciw udzielaniu pomocy wojskowej Ukrainie. Przygotowania do ataku w kierunku Mariupola są widoczne od jakiś 2 tygodni co najmniej.

 10. RIKI

  W końcu już najwyrzsza pora żeby tych popapranych najemików i takzwanych bojowników nazywać po imieniu czyli terrorystami a nie ubarwiać ich i ubierać w białą koszule niewinnych i pokrzywdzonych biednych ,, separatystów'' !

  1. Boyar

   Tylko, że pod definicję terrorystów to się oni nie łapią.

 11. zdzich

  To jest faszystowska strategia putina.Nękać,nękać i jeszcze raz nękać.A jak się da sprowokować to zwalić winę na przeciwnika.Niszczyć infrastrukturę a potem powiedzieć że Ukraina nie chce dać pieniędzy na odbudowę.To moskwa ma dać pieniądze na odbudowę tego co zniszczyła.Co?Nie ma was tam?Guzik prawda.Jesteście cały czas i dlatego tak łatwo idzie strzelanie do Ukraińców bo przecież to NIE WASZE ZIEMIE i NIE WASI LUDZIE.A przyświeca wam idea włączenia kolejnych regionu do rosji.Już w tej chwili w samej rosji okupujecie kilkadziesiąt narodowości..(m.in. w rosji jest 21 republik i każda mówi innym językiem.).Zamykacie szkoły wynaradawiacie wszystko dokoła.To na tym polega ten wasz faszystowski"rosyjski mir".Najlepiej by wam pasowało aby wszyscy dali pieniądze na odbudowę części Donbasu przez was zagarniętej,odbudowali ją a wy wtedy oficjalnie za pomocą kolejnego pseudo referendum włączycie je do Rosji.

 12. kokoloko

  Chciałbym wyrazić swoje BARDZO GŁĘBOKIE zaniepokojenie zaistniałą sytuacją i nawołuję stronę rosyjską do deeskalacji konfliktu :D, tam na górze to chyba każdy patrzy na to z miską popcornu jak ruskie się zbliżają do granic NATO i nic z tym nie potrafi/nie chce zrobić.

Reklama