Przemysł Zbrojeniowy

Teldat dostarczy komponenty systemu Patriot. Zamówienie Raytheon

Fot. Teldat
Fot. Teldat

Polska firma Teldat otrzymała od koncernu Raytheon kolejny kontrakt na dostawę elementów systemów teleinformatycznych przeznaczonych do zestawu obrony powietrznej Patriot. Jej produkty są proponowane użytkownikom systemu tego typu na podstawie umowy podpisanej w 2014 roku. 

Pierwszy kontrakt związany z opracowaniem na potrzeby unowocześnionego systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Patriot, wskazanych mobilnych rozwiązań teleinformatycznych w wersji wojskowej, podpisany został we wrześniu 2014 roku. Przed zawarciem umowy firma przechodziła audyt, prowadzony zarówno przez instytucje ze Stanów Zjednoczonych, jak i Polski. W laboratoriach w USA zrealizowano także szereg testów jej produktów (urządzeń systemu Jaśmin), obejmujących między innymi sprawdzenie bezpieczeństwa teleinformatycznego.

Prezes Zarządu Teldatu dr inż. Henryk Kruszyński podkreślił, że zastosowane rozwiązania wywodzą się z "Systemu Systemów Jaśmin". Poszczególne elementy systemu Jaśmin są już obecnie eksploatowane w Siłach Zbrojnych RP. Przykładem jest HMS Jaśmin - system zarządzania walką szczebla brygady, dywizji i korpusu wraz z węzłami teleinformatycznymi. Prezes Kruszyński podkreślił, że komponenty Jaśmina mogą być łatwo integrowane z systemem Patriot.

Opracowanie i produkcja ważnych komponentów teleinformatycznych w wersji wojskowej dla systemu Patriot to dowód uznania (...) dla naszych rozwiązań technologicznych i funkcjonalnych, wywodzących się głównie z Systemu Systemów Jaśmin, którego poszczególne moduły (ich duża ilość jest już eksploatowana w SZ RP, np. HMS JAŚMIN – system zarządzania walką korpusu, dywizji i brygad wraz z jego WTI) mogą być teraz łatwo i szybko zintegrowane oraz użyte w systemach Patriot.

dr inż. Henryk Kruszyński, prezes zarządu Teldat

Czytaj więcej: Teldat zbuduje komponenty dla systemu Patriot

Na podstawie zamówienia z 2014 roku inżynierowie Teldat zaprojektowali i przeprowadzili próby kwalifikacyjne komponentów wchodzących w skład systemu łączności dla najnowszej wersji systemu Patriot. Seryjna produkcja urządzeń rozpoczęła się po zakończeniu fazy projektowo-rozwojowej, co miało miejsce w grudniu 2015 roku. Wytwarzane systemy spełniają odpowiednie normy NATO i USA dla sektora obronnego.

Po dostawie dwóch transz omawianych rozwiązań, koncern Raytheon złożył w Teldat zamówienie na kolejną, trzecią partię urządzeń, które trafią do państw – użytkowników systemu rakietowego Patriot. 

Czytaj więcej: MSPO 2016: Teldat zaprezentował rozwój systemu Jaśmin 

Współpraca Teldat i Raytheon obejmuje rozwiązania sieciowe, programistyczne i urządzenia oparte na protokołach internetowych (IP); sprzęt łącznościowy do celów wojskowych; oprogramowanie do systemów dowodzenia i kontroli; integrację systemów, testy weryfikacyjne i walidacyjne (IV&V).

Czytaj więcej: Raytheon współpracuje z polską firmą Teldat

Komentarze (21)

 1. Bob

  Tak działają wiarygodne firmy których orężem są kompetencje i produkty a nie lobbyści, byli pracownicy PUiM, IU itp.

 2. Pola

  Szacun, szacun i jeszcze raz szacun. Nadal róbcie swoje i nie dajcie się zawistnikom, przeszkadzaczom, szkodnikom itp.

  1. śledczy

   Róbcie to tak jak nie daliście się np. żelowanym, kulkom, kuleczkom itp. oraz ich mocodawcom

 3. fala

  Szacun dla zespołu z kujawsko-pomorskiego zwłaszcza za to co zrobił: ogromną paletę wartościowych rozwiązań Jaśmina i przez to istotny rozwój zautomatyzowanych systemów wsparcia dowodzenia, łączności itp. również w skali sojuszniczej itd.

 4. mjr

  To b.cieszy i sprzyja rozwojowi naszego przemysłu obronnego - gratulacje dla pań i panów z bydgoskiej firmy. Dalej bądźcie sobą, róbcie to co robicie i nie dajcie się szkodnikom zwieść z tej drogi

 5. zibi

  Jak widać kluczem do takich osiągnięć są kompetencje, kompetencje i jeszcze raz kompetencje, b.dobry i twórczy zespół i ciężka praca!!! Innym zalecam nie wytracać czasu i energii na inne rzeczy bo to zwłaszcza w dłuższym odcinku czasu wychodzi bokiem

 6. ben

  JASM IN -JASSM ER. :)

 7. znawca

  Oni także mają najnowszej generacji BMS w skali świata. Aż trudno uwierzyć ale to rzeczywistość i prawda

 8. porucznik

  Pełna zgoda z "rekomendujący" - NIECH BIORĄ PRZYKŁAD i koncentrują się na efektywnej działalność gospodarcza a nie szkodliwym przeszkadzaniu dużo lepszym

 9. rekomendujący

  Zalecam tym którzy od lat najlepszym utrudniają działalność gospodarczą niech ich firmy biorą przykład z tego typu liderów

 10. zzzz

  CZEMU NIE CHCEMY WIERZYĆ, ŻE JESTEŚMY DOBRZY O ILE NIE NAJLEPSI W TEJ DZIEDZINIE? Czemu głos w tej sprawie ma należeć do podmiotów, które nie miały i nie mają osiągnięć w tej dziedzinie?

  1. 787

   my w wielu dziedzinach jesteśmy najlepsi, nie tylko w tej. często aby osiagnąć niebywały sukces po prostu brak wsparcia państwa czy odpowiednich warunków do rozwoju działalności co na szczęscie z każdym rokiem ulega poprawie. Polska to takie Niemcy lat 60-tych, 70-tych i nie piszę tego aby uwidocznić zapóźnienie ale aby podkreślić siłe wzrostu gospodarki.ludzie są cholernie zdolni i pracowici, od Niemców lepsi bo ich działanie wybiega poza sprawdzone ramy. Tak za 10-15 lat nikt nam nie podskoczy, będziemy się ścigać z Japonia i Koreą Pd.

 11. recenzent

  Aż się prosi aby wykorzystać ten potencjał i te kompetencje itd.

 12. także użytkownik

  Zgadzam się z "olo" - bardzo trafna i uczciwa ocena bydgoszczaków

 13. naukowiec

  Wojskowe rozwiązania teleinformatyczne zagranica kupuje u nas, a my póki co tolerujemy to, że np. w BMS niektóre firmy chcą zastosować składanke komponentów zagranicznych i to zasadniczych dla tego systemu. Czy to rzeczywiście jest możliwe w kontekście najwyższego poziomu polskich kompetencji i osiągnięć w tym zakresie?

  1. E tam

   Nie pisz "niektore", bo BMS jest skierowany do PGZ, a wiadomym jest, ze nie posiada on swojego pelnego rozwiazania, dlatego zapewne zastosuje zagraniczna skladanke (malo to podpisal listow intencyjnych i o wspolpracy?). I gdzie tu narodowy interes?

 14. KAR

  MON powinien umiejętnie sprzęgnąć zakupy w państwowych i prywatnych firmach, aby był z tego korzystny MIX przedsiębiorstw z naszego kraju. PGZ to nie wszystko! Są jeszcze indywidualne podmioty prywatne.

  1. Cc

   Zeby MON sie nie zdziwil, ze tylko pegaz bedzie mogl mu dostarczac sprzet (a wiadomo ze do innowacji i nowoczesnosci mu daleko), bo oferenci prywatni juz sie na niego nie ogladaja - sprawnie dzialaja na rynach zagranicznych

 15. olo

  Jak bydgoszczaki się za coś wezmą to gwarant że będzie sukces - obserwuję ich od lat i jako użytkownik ich systemów i pasjonat techniki wojskowej

 16. Warszawiak

  Bydgoszczaki to rzeczywiście najwyższy poziom światowy - gratulacje i powodzenia!

 17. Janek

  Świetny przykład że USA u nas kupuje! oby tak dalej!!!! no i gratulacje dla Teldatu!

 18. inżynier

  To rzeczywiście najlepsza firma polska w tej dziedzinie. Dowodami na to są chociażby ich produkty itp.

 19. Oficer

  GRATULACJE !!!

 20. wojak

  Teldat to k a l a s a s a m a d l a s i e b i e - prawdziwe, zweryfikowane i licznie nagradzane: innowacyjność, kompetencje, kompleksowość produktowa itp.

 21. Psi

  Brawo Teldat, az przypomina sie haslo "teraz Polska", tak trzymac