Technologie

Większy zasięg Super Hornetów

Fot. US Navy
Fot. US Navy

Marynarka wojenna Stanów Zjednoczonych zamierza zwiększyć o 300 Mm zasięg samolotom F/A-18E/F Super Hornet, poprzez wprowadzenie nowych, konforemnych zbiorników paliwowych. Ma to przede wszystkim rozszerzyć obszar chroniony lotnictwem wokół amerykańskich lotniskowców.

Koncern Boeing otrzymał kontrakt o wartości 210 milionów dolarów na opracowanie, wyprodukowanie i przetestowanie nowych, konforemnych zbiorników paliwowych CFT (conformal fuel tank) dla samolotów F/A-18E/F Super Hornet. Mają one już nie być podwieszane i zrzucane po wykorzystaniu, ale stanowić półtrwałe elementy kadłuba myśliwca. Nie jest to rozwiązanie nowe, ponieważ było ono wcześniej wykorzystywane na samolotach F-15E Strike Eagle.

Zbiorniki CFT w odróżnieniu od „podwieszanych i zrzucanych” mają tą zaletę, że nie zwiększają skutecznej powierzchni radiolokacyjnej, a więc nie wpływają zasadniczo na charakterystyki odbicia fal radarowych statków powietrznych. Dodatkowo nie wprowadzają one dużych oporów aerodynamicznych, a więc nie ograniczają osiągów i manewrowości.

Super Hornety z nowymi zbiornikami mają mieć możliwość atakowania celów na większych odległościach (800 Mm w porównaniu do 500 Mm), zmniejszając w ten sposób ryzyko ataku na zespoły amerykańskich okrętów ze strony najnowszych pocisków przeciwokrętowych – w tym przede wszystkim chińskich i rosyjskich

Zakłada się, ze koncern Boeing zakończy realizację kontraktu w 2022 r.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.