Reklama

Technologie

Wiceprezes Grupy WB: Nasza łączność jest odporna na zakłócenia. To efekt wniosków z Donbasu [SKANER Defence24]

Fot. WB Group
Fot. WB Group

„Mamy ten przywilej obserwowania rosyjskich działań w dziedzinie walki elektronicznej od sześciu lat na Ukrainie. Byliśmy w stanie różnego typu obserwacje z tego pola włączyć w nasze procesy projektowania bardzo wcześnie” – mówi Adam Bartosiewicz, wiceprezes zarządu Grupy WB, w rozmowie z redaktorem Juliuszem Sabakiem. Jak wyjaśnia, efektem jest wiele unikalnych rozwiązań, dotyczących przede wszystkim łączności, nawigacji i systemów dowodzenia. Bezzałogowce FlyEye były obecne w konflikcie od początku, testując możliwości walki elektronicznej przeciwnika i konfrontując się z generowanymi przez niego wyzwaniami.

Efektem tych prac jest na przykład system nawigacji, który eliminuje potrzebę wykorzystania satelitarnej nawigacji GPS. Wykorzystując podobną zasadę, czyli punktów referencyjnych o znanej pozycji, twórczo ją rozwija. „W naszym rozwiązaniu układem odniesienia dla nawigacji jest własna sieć radiostacji. To jest przełom” – uważa Adam Bartosiewicz, podkreślając, że zakłócanie GPS jest na Ukrainie codziennością i będzie z pewnością problemem każdego konfliktu ze zaawansowanym technicznie przeciwnikiem.

Grupa WB opracowała też inne rozwiązania, które jak poskreśla wiceprezes Bartosiewicz  na przykład – „pozwalają łączyć cechy łączności szerokopasmowej, czyli wysokiej przepustowości, z odpornością na zakłócanie dzięki wykorzystaniu hoppingu. Mamy jedyną na świecie radiostację, która zmienia częstotliwość do 700 razy na sekundę.”

Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama