Reklama

Technologie

Ukraińcy obezwładnili i przechwycili rosyjskiego drona

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

Dowództwo Operacji Połączonych Sił na wschodzie Ukrainy poinformowało o przechwyceniu rosyjskiego bezzałogowca typu Orłan-10. Maszyna została obezwładniona i zmuszona do lądowania przez ukraińskie wojska walki radioelektronicznej, po tym jak maszyna przekroczyła linie rozgraniczenia w obwodzie donieckim.

Maszyny typu Orłan-10 stanowią znaczny procent bsl w rosyjskie armii i są wykorzystywane zarówno do rozpoznania, jak też do naprowadzania artylerii czy walki radioelektronicznej. Maksymalna masa startowa to 15 kg a ładunek użyteczny około 6 kg. Napęd stanowi silnik spalinowy. Płatowiec wystrzeliwany jest z rozkładanej katapulty i ląduje przy użyciu spadochronu, nie wymaga więc infrastruktury lotniskowej. Orłan-10 może operować w promieniu 140 km. Wprowadzony do służby w 2010 roku system, składa się ze stacji kontroli i około pięciu aparatów latających.

Incydenty z przekroczeniem granicy ukraińsko-rosyjskiej przez rosyjskie aparaty latające notowano codziennie i to nie tylko w strefie operacji antyterrorystycznej (ATO), czyli w obwodach donieckim i ługańskim, ale także np. w obwodzie charkowskim czy oraz znad Krymu i Naddniestrza. Ukraińskie siły zbrojne strąciły już co najmniej kilkanaście maszyn nad własnym terytorium. W typ przypadku udało się płatowiec Orłan-10 obezwładnić z wykorzystaniem systemów antydronowych znajdujący się na wyposażeniu ukraińskich jednostek walki elektronicznej i zmusić do lądowania. Maszyna została pozyskana w stanie nienaruszonym, co może pozwolić na przykład na określenie pozycji z której wystartowała oraz tras poprzednich misji. Jest to więc zarówno sukces propagandowy jak i wywiadowczy.

Reklama
Reklama

Reklama

Komentarze (63)

 1. Zk

  Dron z 2010r a wy się podniecacie, że Ukraina przejęła go xD

  1. Andrzej polskiego brzegu

   to taki z silniczkami od niemieckiej fitmy kupiony?

  2. CdM

   Raczej śmigiełkami. Dostępnymi w każdym sklepie ze śmigiełkami (dosłownie i bez ironii) za kilka dolarów. Silniczki zresztą również. Ktoś kto robi z tego temat jest hmm...

 2. wert

  sytuacja może być znacznie gorsza niż się nam wydaje. To otwarty przekaz na gorące sowieckie głowy: no i czym będziecie namierzać dla swojej artylerii? W normalnej sytuacji ujawnienie takich zdolności było by głupotą

  1. rusek

   tymi innymi dronami, które nadal tam latają

  2. Dropik

   Ohoho, rzeczywiście wielka strata. takich i lepszych izraelskich dronow spadło już tam dziesiątki.

  3. wert

   zestrzelonych! Znowu brak czytania ze zrozumieniem

 3. normalny

  Gdzie dwóch ruskich się bije (Rosja i Ukraina) tam trzeci czyli Polska korzysta!

  1. Extern

   Historycznie patrząc od przejęcia Ukrainy przez Rosję zawsze zaczynało się odliczanie ile jeszcze Polsce zostało niepodległości. Tak więc może nie pisz takich rzeczy, bo wychodzi żeś albo agent wpływu, albo w najlepszym razie w ogóle nie rozumiesz jak działa geopolityka.

 4. Alexy

  Ukraińska armia odrobiła lekcje. Brawo. Warto by WP skorzystało z ich doświadczeń.

  1. Ja Sam

   S jakie to doświadczenia. Jak pozbyć się Krymu bez walki czy jak dostać łomot od traktorzystow w debalcewie?

 5. Milwaw

  Najwyższy czas aby przyspieszyć pozyskanie dużej ilości systemów walki elektronicznej i stricte anty dronowych dla naszej armii! To powinien być jeden z priorytetów modernizacji wojska i niech to nasi decydenci wreszcie zrozumieją!

  1. Nie inż.

   Kurde. Powinni cię zatrudnić w MONie. Bez ciebie się nie zjarzą że coś takiego potrzebne będzie. Szkoda tylko że jeszcze nie powiedziałeś skąd kasa na te wszystkie priorytety

 6. i tyle w temacie.... .

  Tego drona to razem z tym żołnierzem "obezwładnili i przechwycili" ?? A co z pozostałymi trzema ??

  1. Spadły po stronie rosyjskiej w kawałkach.

  2. jupi jej

   A kiedy ukraińcy wejdą do Moskwy , to powiesz " to nie nasza Moskwa , nasza Moskwa leży gdzie indziej "

  3. i tyle w temacie.... .

   @jupi jej .. a niech wchodzą, w zasadzie jest mi to obojętne.

 7. M

  Wiecie czego nie rozumiem? Rosyjski dron Орлан-10 to (bez problemu) poziom naszych lotniczych modelarzy (za wyjątkiem wojskowych środków łączności). Polskie modelarstwo lotnicze było i jest na najwyższym poziomie. Możemy budować takie drony w tysiącach sztuk, korzystając z polskich pracowni modelarskich. Licząc 300% zysku dla pracowni modelarskiej i tak wyjdzie 20 razy taniej niż kupno gotowca (samego płatowca z silnikiem). Potem "państwowa firma" zainstaluje stosowna kamerę i łączność. I mamy rozpoznanie (w tym segmencie dronów) na poziomie rosyjskim. Można? Można! M

  1. kibic

   Modelarstwo lotnicze było w PRLu popularne, a modelarnie państwo wspierało finansowo (ułatwienia zakupu materiałów, darmowe korzystanie z pomieszczeń ...). Obecnie spore możliwości prezentują studenci politechnik. Co roku organizowane są specjalne konkursy. Trzeba jednak powiedzieć, że modelarstwo jest raczej szkołą do wejścia w profesjonalną działalność. Wymagania wojska są trudne do osiągnięcia, a przemysł rządzi się innymi prawami niż aktywność czysto hobbystyczna. Nie da się budować zaawansowanych wyrobow za grosze. Pomyśl chociażby o łączności odpornej na proste zakłócenia czy o kamerach zdolnych do obserwacji nocnych.

  2. hermanaryk

   Płatowiec w takim dronie to sprawa drugorzędna. Najważniejsza jest właśnie łączność, której chyba nie doceniasz.

  3. asdf

   a po co tak kombinujesz? przeciez istnieja juz prywatne firmy oferujace lepsze i tansze drony a MON i tak zamawia z PGRu ktory nie wywiazuje sie z umow dostarczenia. tu nie ma byc jak najwiecej, jak najwyzszej jakosci tylko ma wygrac panstwowa firma.

 8. Monkey

  Mam nadzieję, że po zbadaniu nienaruszonego drona podzielą się informacjami z naszym wywiadem. O ile naszym zechce się poprosić. Może to i nie najnowszy sytem, ale takie informacje z pewnością pomogą nam zobaczyć, w jaki miejscu jesteśmy w porównaniu z Rosjanami w podobnej klasie BSL.

  1. Najlepiej gdyby go przekazali do WB!

  2. Monkey

   @Forumowicz bez nicka: Świetny pomysł, bo akurat WB zna się na bezzałogowcach. A do tego mają dobre kontakty z Ukraincami więc kto wie, czy się jakośnie dogadają...

  3. Davien

   Monkey, ale wiesz ze WB ma własnego drona tej klasy, nazywa się FT-5?

 9. dARK

  Coś za łatwo im poszło .Ruscy pewnie już w ich labolatorium sieją spustoszenie

  1. Cpt Price

   @dARK tiiaaaaa w środku skitrało się 8 specnazowców i szykują zamach na burmistrza Prypeci.

  2. xXx

   Na zdjęciu widać, że to nie jest jakiś sprzęt high-end, tylko dość mały dron dla jednostek liniowych. W klasie dronów to by było jak wiadomość, że Ukraińcy zdobyli ciężarówkę pełną kałachów. Jakieś osiągniecie to jest, ale nie oszukujmy się, jakiejś nowej technologii, ani kodu na miarę enigmy raczej nie wyciągną z tego.

 10. Bren

  Sprzęt WB jak widać się sprawdza :))

 11. foxy

  W cale się nie dziwię gdyby to był kon trojański

  1. j

   Dron Trojański :D

 12. Wers

  Mnie to nie dziwi. Ukraina od 2014r. odrobiła lekcję, uruchomiła na nowo swój potencjał przemysłowy, produkuje wysoce zaawansowane technologicznie produkty na potrzeby wojska i dziś jest w stanie odpowiedzieć na większość zagrożeń ze strony Rosji. Tego samego niestety nie można powiedzieć o naszym wojsku. Sytuacja na granicy może jednak zmusić naszych dyzio-marzycieli do realnych działań na rzecz rozwoju Polskiego potencjału wojskowego i sprzętowego, a nie tylko akcji zakupowych pod publiczkę.

  1. Fflyer

   Racja a nasza nędzę w Nato widać niestety nawet po tym że żołnierze i funkcjonariusze na granicy nie mają nawet osłon/szyb do ochrony twarzy na wyposażeniu, kilku zostało niestety rannych i jest to ewidentny przykład na lekceważenie porządnej modernizacji chociażby w sferze wyposażenia indywidualnego dla naszej armii i służb mundurowych. Niestety takie są fakty a prawdy nie ukryje. Pozdrawiam naszych obrońców na granicy.

  2. seb

   Już lepiej mieć ten sprzęt, który kupuje Polska niż ta wasza Ukraina

  3. dropik

   nic nie uruchomiła. jak tłukli wadliwe brt-4 tak nadał tłuka. Czołgów nowych zero. Jedynie wiecej rakiet przeciwpancernych wypuścili, troche rakiet do smercza, amunicja strzelecka i 152mm zero . Jak na kraj na skraju wojny (od 7 lat ) to minzernie

 13. Levi

  Przydalo by sie moze wypozyczyc do przejrzenia...

  1. Eter

   Już udostępnione. Drony sprzed 10 lat rosyjskiej produkcji są już dobrze znane NATO. Kwestią pozostaje ewolucja i pochodzenie układów i innych kluczowych części.

 14. asf

  A co z rozwojem polskich zdolności WRE?

 15. Realista66

  Dzień dobry. Turlam się ze śmiechu przez liczbę komentarzy jaki to sukces jest :). Powiem tak dobrze że przejęli ale ... Tak proszę państwa pytanie ile tego jeszcze Rosja ma. Ukraina jest okrążona i się dusi i na to trzeba patrzeć i myśleć co z tym zrobić. Nie jestem fanem Ukrainy ale ... To strefa buforowa i wolał bym aby była wolna i przede wszystkim aby była po naszej stronie. Nikt nie patrzy że wojna Ukraina - Rosja to dla nas wielki problem będzie. Ale jeszcze większy dla Rosji . Jeśli naprawdę Rosja rozpęta piekło może mieć wszędzie zielone ludziki które to skasują Rosję od wewnątrz. Taka prawda. Przygotowanie Ukraińca na agenta nie jest trudne język podobny it'd więc może być gorąco :(

 16. Mayhem

  a wiec NATO tez juz zna dokladne parametry, osiagi i cele wywiadowcze tego radzieckiego drona

  1. złośliwy

   Rosyjskiego...dla wielu tutaj czas jakby się zatrzymał. Dla kilku nawet w bardzo odległej czasoprzestrzeni, z Patonem w tle.

  2. seb

   Jeżeli zna - to na pewno nie ze źródeł ukraińskich - Ukraina nie jest w NATO

  3. olo

   Pewnie ci co dostali te informację popadali ze śmiechu jak zobaczyli prawdziwe osiągi. Dotychczas mówiono im że taki sprzęt jest najlepszy i nie ma analogów na świecie a to co zapewne zobaczyli to robota studenta z tanimi chińskimi komponentami za parę stówek.

 17. dron biedak

  Czy Rosja umie zrobić drona, który by nie uciekł z tego łagru :)

  1. Ruscy mają tak zaawansowaną technologię że drony same myślą i wybierają lepszy dla siebie wariant

  2. Mach3

   podobno z Federacji Putina wiał ile sił w śmigiełku miał :)

 18. Antykacap

  Widać że ruskie są pewne siebie i nie doceniają Ukrainy. To i dobrze bo mogą się zdziwić jak dostaną łupnia. Ukraińcy jeszcze dokupują tureckie drony to dobra wiadomość bo to sprawdzone drony na ruski złom .

  1. Palmel

   z Rosyjskim GPSami bo amerykanie wstrzymali ich sprzedaż Turcji a my też dostaniemy z rosyjskimi GPSami

  2. seb

   Jedni i drudzy to Ruskie - zarówno Rosja jak i Ukraina

  3. oczywiście

   źródełko proszę

 19. Zioooomeekk

  Brawo Ukraina !

  1. Klos

   A jaka pogoda w Kijowie... marsze banderowców nadal modne

  2. POLAK

   BRAWO POLSKA!

  3. CdM

   W ogóle niestety marsze bardzo nieprzyjemnych typów modne w naszym regionie świata, a wszyscy bardzo wzmożeni patriotycznie i narodowo. Ludzkość niczego się nie uczy.

 20. viper

  Poligon do testowania systemów antydronowych. Rzutki strzeleckie - w cenie mieszkania sztuka - dostarcza Rosja.

  1. taka prawda

   No i poligon do testowania dronów, których nad Ukrainą lata więcej. Bo jak myślicie, że to jedyny rosyjski dron nad Ukrainą to szczerze mówiąc jesteście naiwni.

  2. Nie jedyny. Ukraińcy parę już strącili...

  3. viper

   Przecież wyraźnie użyłem liczby mnogiej. Nie myślimy, że to jedyny rosyjski dron, który się zabłąkał nad Ukrainą.

 21. Hhh

  Super jestem za Ukraina.

  1. POLAK

   A JA ZA POLSKĄ

  2. x

   pewnie "prawdziwą" Polską

  3. POLAK

   NAJPRAWDZIWSZĄ!

 22. złośliwy

  Tutejsi Ukraińcy podnieceni,jakby Krym odbili.

  1. Tutejsi rusofile podnieceni żeby obronić medialnie ruską tandetę?

 23. Rusofob

  Hurra Ukraina pokonała Rosję, hurraaaa ...

 24. Zbigniew

  Gdybyśmy jasno i jednoznacznie traktowali Ukrainę jako sojusznika NATO i pomogli im, Rosja byłaby bez szans - tylko atom ją ochroni.

  1. Zygmunt

   Jakby nas Ukraina traktowała jako sojusznika i poczyniła w związku z tym odpowiednie kroki - chociażby - zezwolenie na ekshumacje to byśmy pomogli a tak ....

  2. Tak samo jak USA jak by nie atom to dawno by ich już nie było

 25. Hanys

  No przecie takie drony można kupić w Chinach na internetowych zakupach, tak tu przeczytałem, no to Ukraińcy kupili i mówią że rosyjski :)

  1. Gruszwik

   Chcesz powiedzieć, że Rosja ma chińskie drony lub ich podróbki?

  2. Davien

   Ma i to całkiem sporo quadrokopterów firmy DJI

Reklama