Reklama

Technologie

T-90M „Proryw” idą do wojska w Rosji

T-90M. Fot. UVZ
T-90M. Fot. UVZ

Należące do koncernu Uralwagonzawod zakłady w Niżnym Tagilu poinformowały o dostarczeniu do rosyjskich wojsk lądowych pierwszej w tym roku partii czołgów T-90M „Proryw”. Kilka tygodni temu koncern Rostech ogłosił rozpoczęcie produkcji seryjnej tych pojazdów.

Podczas salonu zbrojeniowego Armia-2017 Uralwagonzawod podpisał kontrakt, dotyczący dostaw 30 czołgów T-90M „Proryw”. W 2018 roku zawarto kontrakt na kolejne 30 wozów z których co najmniej 10 miało być fabrycznie nowych. Dostawy T-90M były jednak opóźnione i dopiero w 2020 roku pierwsze trafiły do 1. Gwardyjskiego Pułku Czołgów 2. Tamańskiej Gwardyjskiej Dywizji Strzelców Zmotoryzowanych, która stacjonuje w obwodzie moskiewskim. Były to wozy T-90 zmodernizowane do nowego standardu, natomiast obecnie dostarczane czołgi to prawdopodobnie pierwsze fabrycznie nowe T-90M.

Rosjanie przewidują, że do 2027 do służby zostanie przekazanych 400 T-90M. Część czołgów tego typu, w służbie rosyjskiej armii ma być całkowicie nowymi maszynami, część powstanie przez modernizację istniejących T-90 (najprawdopodobniej starszych wersji).

Zakres modernizacji T-90M objął m.in. montaż: nowego uzbrojenia w postaci zmodernizowanej armaty gładkolufowej 2A46M-5 kal. 125 mm wraz z nowym systemem kierowania ognia oraz zdalnie sterowanego modułu uzbrojenia z karabinem maszynowym Kord na stropie wieży. 

Nowy modułowy pancerz reaktywnego "Relikt" chroni kadłub i wieżę a pancerz prętowy ochrania tylną częśc pojazdu. Czołg otrzymał też nowy silnik wysokoprężny W-92S2 o mocy 1130 KM z automatyczną przekładnią oraz generatorem APU. T90M Proryw ma również nową, spawaną wieżę o zmienionej konstrukcji. Obok nielicznych i bardzo kosztownych T-14, T-90M to najnowocześniejsze i najbardziej zaawansowane rosyjskie czołgi.

Reklama
Reklama

Reklama

Komentarze

    Reklama