Reklama

Technologie

Słowenia zamawia wskaźniki laserowe Leonardo

Fot. Leonardo
Fot. Leonardo

Koncern Leonardo podpisał kontrakt na dostawę do Ministerstwa Obrony Słowenii laserowego wskaźnika celu Typ 163 (Type 163 LTD - Laser Target Designator) dla Słoweńskich Sił Powietrznych. Dzięki tej umowie Słowenia staje się 23. państwem zamawiającym Type 163 LTD. 

Słowenia dołączyła do członków sojuszu wywiadowczego Five Eyes (Wielka Brytania, Stany Zjednoczone, Kanada, Australia i Nowa Zelandia) oraz do takich państw NATO i UE jak Włochy, Francja, Belgia, Luksemburg, Dania, Finlandia, Holandia, Łotwa, Litwa i Estonia, które mają na wyposażeniu ten produkt.

Type 163 LTD to system przeznaczony dla sił lądowych. Został opracowany w reakcji na zapotrzebowanie rynkowe na laserowy wskaźnik celu dla nawigatorów naprowadzania lotnictwa (Joint Terminal Attack Controllers - JTAC). W założeniu ma on umożliwiać wysoką mobilność bez utraty parametrów, na których polegają żołnierze wzywający wsparcie z powietrza.

Koncern Leonardo zajmuje się dostarczaniem wysokoenergetycznych laserów naprowadzających na cel dla takich samolotów, jak F-35 i śmigłowców Apache. Na podstawie doświadczeń z tych prac opracowano system zapewniający laserowe oznaczanie celu i funkcję dalmierza dwuobrazowego w urządzeniu o wadze 2,3 kg, który został użyty bojowo na Bliskim Wschodzie.

Działalność koncernu Leonardo w obszarze laserów obejmuje dostawy laserów dla samolotów F-35, śmigłowców Apache oraz dla zasobników celowniczych, w tym dla Lockheed Martin Sniper. Firma obecnie opracowuje zdolności laserowe dla brytyjskiego bojowego programu powietrznego następnej generacji Tempest i jest częścią brytyjskiego konsorcjum Dragonfire, które opracowuje broń laserowej energii kierowanej wraz z brytyjskim Laboratorium Nauki i Technologii Obronnej (Defence Science and Technology Laboratory - DSTL).

Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama