Reklama

Technologie

Rosyjscy żołnierze z przenośnymi panelami solarnymi

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

Rosyjscy żołnierze, należący do tamtejszych formacji wojsk inżynieryjnych, mieli otrzymać pierwsze partie przenośnych źródeł energii, opierających się na specjalnych fotowoltanicznych panelach solarnych. Wojskowi mają mieć do trzech rodzajów źródeł energii, tj. 30, 50 i 100 watowych.

Jak poinformowało rosyjskie ministerstwo obrony, pojedyncze przenośne źródła energii elektrycznej zostały przyjęte do służby w formacjach inżynieryjnych tamtejszych sił zbrojnych. Pierwsze partie zamówionych urządzeń miały właśnie trafić do magazynów, skąd są dystrybuowane do wskazanych jednostek wojskowych. Chodzi dokładniej o wyposażenie, w którego skład wchodzi przede wszystkim przenośna i kompaktową ładowarką, która jest zasilana energią słoneczną. Pozyskuje się ją poprzez zastosowanie fotowoltanicznego, składanego panelu słonecznego. Rosjanie mają korzystać z trzech rodzajów takich ładowarek, tj. 30, 50 i 100-watowych.

Oficjalne źródła rosyjskie podkreślają przy tym, że innowacyjną cechą nowego wyposażenia, jest to, iż w przypadku wskazanych wojskowych systemów na energię słoneczną wykorzystywane są rosyjskie konwertery fotowoltaiczne.  Zdaniem Rosjan są one stworzone na bazie najnowszych rozwiązań z zakresu energii odnawialnej, pozwalających na 20-procentowe zwiększenie wydajności tego rodzaju źródeł energii. Zastosowanie tego rodzaju systemów w ramach jednostek inżynieryjnych ma pozwolić na realizację zadań wymagających energii elektrycznej, ale w warunkach, gdzie nie istnieje możliwość zastosowania scentralizowanego zasilania elektrycznego.

TASS/JR

Reklama

Komentarze (15)

 1. droma

  w dalszej kolejnosci przewidziane sa przenosne kible zastodolne /z papierem dla gieneralow / przenosna bimbrownie na pokrzywe ,pracuje sie / powoli / nad przenosnym dobrobytm niewidzialnym ...

  1. Wania

   To chyba na onuca-leaks przeczytałeś. To są nasze tajne informacje i z pewnością nie podawaliśmy ich do publicznej wiadomości. Badania prowadzimy za Uralem. Widać i to nie pomogło.

 2. edrger

  to bardzo ciekawa informacja, mówiąca, ze nie oplaca sie uzywac osobisci panelu mniejszego niez 30W ja uwazam podobnie, wszelkie male paneliki, ktore naladoja komorke to badziew. bez 40W-80W nie ma co startować.

 3. dim

  No krzyk techniki, rewelacja, za kilkanaście euro w każdym sklepiku internetowym... Teraz wprowadzić powinni i ogłosić to oczywiście wojskowy, strategiczny, rdzennie i wynalazczo rosyjski papier toaletowy. Z tą szczególną cechą, że bardziej wydajny, gdyż o większej o 20% sile wchłaniająco - burzącej, następnie w całości utylizowany do ogrzewania pojazdów bojowych. Któryś z przyjaznych oligarchów, uprzejmie zapewni produkcję, bez obcych podzespołów.

  1. Marek

   Niezupełnie. Zwróciłeś uwagę na moc? Mowa jest o 30, 50 i 100 watach. Za elastyczną dla turysty o mocy 20 watów musisz zapłacić około 600 zł. Te o mniejszej mocy są mniej użyteczne od kuchenki Biolite Campstove. Ona co prawda tak samo długo ładuje sprzęt, ale prócz tego całkiem dobrze gotuje i grilluje wykorzystując do tego minimalne ilości łatwego do znalezienia drewna i szyszek.

  2. dim

   Powiedzmy, że prawda leży pośrodku, cytuję ogłoszenia: high quality 12V solar panel 100W, elastic, China, 0.22 / Watt. Czyli kilkanaście Euro za 100W. Dodaj trochę za stabilizator-układ kontroli ładowania. I ciut za kawałek obudowy. Gdy mówimy o dużym hurcie.

  3. dim

   O, tutaj: 50W Solar Panel kit 12V battery Charge 10A/20A/30A Controller Caravan Boat Home, Brand new - ceny od £9.78

 4. mobilny

  Śmiejecie się śmiejecie a jak tam modernizacja naszej armii idzie? A teraz napiszcie co takiego dobrego amerykanie mają :)

  1. Ali

   To już ci piszę : 58 tyś pkb roczne na jednego mieszkańca i kilka starych paneli w ruskiej armii nic nie zmieni :P

  2. i

   Zapomniałeś dodać, że mają jeszcze 30 milionów biedaków na zasiłkach.

  3. Ali

   Tylko taki biedak z USA, to klasa średnia w rosji.

 5. Panel

  Te panele są na wyposażeniu wojsk USA od 10 lat także żadna nowość

 6. Andrzej

  Z tą innowacyjnością w przemyśle rosyjskim bym nie przesadzał chociaż muszę powiedzieć że Rosjanie jeśli chodzi o myślenie o wyposażeniu wojska są bardzo kompleksowi czego MY niestety nie mamy a chociażby mamy KRABY i RAKI ale z amunicją to już kicha - planiści zapomnieli !.

 7. Qdanka

  A nasi mają helikoptery okręty podwodne dzięki czemu czuję się bezpiecznie

  1. Wesolek

   Lubię ruskie trole. Jak tylko Polacy coś wytkną w Rosji , oni od razu komentują jakimiś atakami na polskie wojsko. I wtedy od razu po takim tekście wiadomo "who-is-who"!!

  2. rafikzabki

   A jakie to bezpieczeństwo dają ci okręty podwodne bez pocisków atomowych? Kóż to zrzucił tu desant na Polskę kiedykolwiek? Nawet Szwecja nie bo maiła dookoła Bałtyk podbity. Nam grożą wojska lądowe, rakiety , artyleria i lotnictwo przeciwnika a nie okręty podwodne.

 8. mów za siebie

  @Normalny "Polak" Nie wiem skąd piszesz, ale u nas w Polsce prąd się używa, nawet WOT, a panele słoneczne są bardzo popularne, i te stacjonarne i te turystyczne, przenośne.

 9. Kapustin

  Pierwsze partie sa właśnie sprzedawane z magazynów po 100 usd ale inwentaryzacja potwiedza100% stanów Ruskie cuda

  1. Elaf

   Żarty stroicie ,a prawda jest taka że oni wiedzą co robią i mimo nałożonych sankcji modernizuja armie w zastraszajacym tempie.Chcialbym ,żeby WP czy ludzie odpowiedzialni za rozwój WP zrobili chociaż 10%tego co Rosjanie

  2. ZZZZ

   W zastraszającym tempie to ta ich armia znika. Burewestnik, Kuzniecow, cyfrowy Mi28, Su57 ...

  3. Ali

   I dwa Mi 8 jeszcze w końcówce roku :)

 10. zdegustowany

  Słabo, u nas za to WOT ma przenośne prądnice na pedały.

  1. Fanklub Kiksa

   Tych w armiach NATO nie brak (nie mówię o prądnicach)...

  2. Błasik

   Hahaha tylko że u Was żołnierze popełniają najwięcej samobójstw, trzeci świat

  3. Masik

   Ale przecież on nie pisze o armii USA.

 11. Masza i Kasza

  Podobno rosjanie wynalezli też tabletki niwelujące uczucie głodu u żołnierzy - ważą po 2 kilo każda...

 12. JP2GMD

  Doskonałe do walk za kołem podbiegunowym.

  1. Sarmata

   Oczywiscie ze doskonala w czasie dnia ktory trwa tam pól roku, troche gorzej w nocy która trwa tez pól roku.

  2. Solar

   Dokładnie, tak jak mówisz. Panel słoneczne produkuje najwięcej energii gdy jest oświetlony i chłodzony. Wbrew pozorom na biegunach jest dość dobre nasłonecznienie.

  3. Pajace

   Ojoj jacy wy mondralinscy, tak to przrwspaniale rosyjskie rozwiązania... pewnie i dam panel wymyślili rosjanie

 13. Tylko pytam

  Skoro są wydajniejsze o dotychczas stosowanych o 20% dlaczego nie komercjalizują tego na rynku cywilnym?? Rynek fotowoltaniki to miliardy dolarów!

  1. Fanklub Daviena

   Rosjanie zawsze, od lat, mieli najwyższej jakości najsprawniejsze ogniwa fotowoltaiczne, choćby do programu kosmicznego. Ale droższe od chińskich... Te chińskie też wygryzły amerykańskie z amerykańskiego rynku i właśnie niedawno WTO orzekła, że cła nałożone przez USA na chińskie panele fotowoltaiczne były nielegalne i nakazała wypłatę Chinom odszkodowań. Trump zareagował po swojemu: by to się nie powtórzyło, wetuje powołanie sędziów do trybunału WTO, przy wygaśnięciu kadencji istniejących (został tylko 1 sędzia, a musi być 3 do orzekania), czym sparaliżował WTO. I ma tupet oskarżać Chiny o łamanie traktatu WTO! Ale takie niezależne ogniwa w rosyjskich wojskach to nie nowość - przecież od dawna np. mieli termoogniwa, które podgrzewane np. płonącą naftą czy benzyną dawały prąd.

  2. Wwp

   Trzeba odpowiadać ?

  3. inż.

   Farmy fotowoltaiczne w Rosji powstają jak grzyby po deszczu. Na portalu "Sdelano u nas" poczytaj sobie.

 14. ZZZZ

  Przygotowują się do wojny w Afryce?

 15. rED

  Wiatraki, wiatraki też powinni wydać. Niech każdy nosi swój.

Reklama