Reklama

Technologie

Rosja: 9 mld rubli na rakiety powietrze-ziemia

Fot. Rostech
Fot. Rostech

Rosyjskie ministerstwo obrony rozpisało dwa przetargi na pociski niekierowane kalibru 80 mm o łącznej wartości 8,99 mld rubli (około 122 mln dolarów). Rakiety mają być dostarczone w ciągu najbliższych trzech lat.

Zgodnie z informacjami opublikowanymi na cyfrowej platformie zakupowej rosyjskiego resortu obrony, planowane są dwa odrębne zakupy, prawdopodobnie z podziałem na rodzaje wojsk. Jeden z nich opiewa na 8,518 mld rubli a drugi na zaledwie 472 mln rubli. W obu przypadkach chodzi o niesprecyzowaną liczbę rakiet niekierowanych kalibru 80 mm typu S-8KOM. Jest to zmodyfikowany pocisk z silnikiem o wydłużonym czasie spalania paliwa i głowicą odłamkowo-kumulacyjną. Jej penetracja wynosi nominalnie 400 mm RHA.

Rakiety niekierowane rodziny S-8 są zwykle przenoszone w zasobnikach dwudziestoprowadnicowych typu B-8M1 lub B-8W20. Pierwszy typ przeznaczony jest dla samolotów odrzutowych i może znaleźć się na uzbrojeniu niemal wszystkich rosyjskich maszyn bojowych i szkolno-bojowych od Jak-130 po Su-27 czy Su-34. Jego charakterystyczną cechą jest stożek aerodynamiczny umieszczony w przedniej części.

Zasobnik B-8W20 jest przeznaczony dla śmigłowców, zarówno Mi-8 czy Mi-24/Mi-35M jak też najnowszych Ka-52 oraz Mi-28N. Pod względem budowy jest bardzo zbliżony do B-8M1, jednak jego konstrukcja jest prostsza. Oba typy są na uzbrojeniu od dziesięcioleci. 

Rakiety niekierowane kalibru 80 mm są oprócz działek podstawowym uzbrojeniem stosowanym przez rosyjskie śmigłowce np. podczas działań operacyjnych w Syrii. Można spodziewać się, że duża aktywność w ostatnich dwóch latach mogła poważnie uszczuplić zapasy magazynowe, które wymagają uzupełnienia.

Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama