Izraelskie rakiety proponowane dla polskiej obrony powietrznej [WYWIAD]

15 kwietnia 2021, 10:05
Iron_Dome_Unclaasified New.00_00_31_46.Still005
Fot. Rafael.
Reklama

W polskim programie SONA oferujemy system Iron Dome, a także rozwiązanie SPYDER all in one. (...) Proponowany system to mobilny zestaw SHORAD, zdolny do obrony wojsk w ruchu, towarzyszący im na polu walki - podkreśla w rozmowie z Defence24.pl Ronen Leibovich, Business Development & Marketing Director Long Range Air & Missile Defense Systems Directorate RAFAEL Advanced Defense Systems LTD. Mówi też o propozycjach dla programu Narew oraz o współpracy przemysłowej.

Jakub Palowski: Rafael jest zaangażowany w obszarze systemów obrony powietrznej już od dłuższego czasu. Jakie możliwe warianty oferty firma przygotowała dla Polski w programie Narew?

Ronen Leibovich, Business Development & Marketing Director Long Range Air & Missile Defense Systems Directorate RAFAEL Advanced Defense Systems LTD: Jeśli chodzi o program Narew, Rafael oferuje polskiemu MON kilka opcji, spośród których Ministerstwo Obrony Narodowej może wybrać tę najlepiej dopasowaną do polskich potrzeb operacyjnych. Wszystkie opcje spełniają wymagania klienta: 

Pierwsza to światowej klasy system Rafael SPYDER - sprawdzony w boju system wykorzystywany przez wojska kilkunastu różnych państw, którego zdolności operacyjne wynikają z ponad 70 doświadczenia. Zestaw SPYDER wyróżnia jego unikalna koncepcja TMS (Tailor-Made Solutions - rozwiązania skrojone na miarę), która pozwoli na dokonanie specjalnej adaptacji systemu do bieżących i przyszłościowych potrzeb Sił Zbrojnych RP. SPYDER cechuje otwarta architektura efektorów RF/IIR (naprowadzanych radarowo/termowizyjnie), o zasięgach od krótkiego i dalekiego. Wyposażone są one w aktywne radary kierowania ogniem (FCR) oraz pasywne sensory elektrooptyczne (EO). Ten wszechstronny system może być dopasowywany do konfiguracji, odpowiedniej dla Wojska Polskiego, tak by sprostać wymaganiom operacyjnym i stać się integralnym elementem istniejącego lokalnie systemu, który już jest na wyposażeniu.

Druga opcja to integracja pocisku I-DERBY (efektor w systemie SPYDER RF) w ramach rozwiązania wypracowanego przez polski przemysł - PGZ. I-DERBY to pocisk o wysokiej prędkości, zdolny do działania w każdych warunkach pogodowych i na wszystkich kierunkach. Dysponuje możliwościami look-down/shoot-down [patrz w dół/strzelaj w dół] i może być wykorzystywany zarówno w nocy, jak i w dzień. Efektor wyposażono w seeker radarowy z zaawansowanymi zdolnościami w zakresie pokonywania środków walki elektronicznej (ECCM). Jest wykorzystywany operacyjnie w kilku różnych siłach powietrznych na świecie.

Ostatnio zakończono testy I-Derby ER w konfiguracji ziemia-powietrze Jakie są kluczowe zdolności pocisku, z punktu widzenia obrony powietrznej? 

Próby poligonowe pozwoliły na zatwierdzenie naszych zmodernizowanych technologii w pociskach przechwytujących nowej generacji I-Derby nowej generacji. 

W stosunku do innych wariantów, najnowszą wersję wyposażono w dwuimpulsowy silnik rakietowy, zapewniający większy zasięg skuteczny i wyższą manewrowość, z uwagi na podwyższoną energię jaką efektor dysponuje podczas lotu i zwiększoną skuteczność. 

Wszystkie powyższe usprawnienia były możliwe, dzięki wprowadzeniu silnika dwuimpulsowego, ponieważ efektor w momencie uruchomienia drugiej jego części już dysponuje wysokim poziomem energii i jest już w locie. Te zdolności pozwoliły na podwojenie zasięgu wariantu naziemnego. 

Polska chce pozyskać także system SONA, ze zdolnościami C-RAM, dla mobilnych jednostek Wojsk Lądowych. Jak Rafael może odpowiedzieć na polskie wymogi w tym zakresie?

W polskim programie SONA oferujemy system Iron Dome, a także rozwiązanie SPYDER all in one. Omówimy je w szczegółach z klientem, w czasie procedury dialogu technicznego. Proponowany system to mobilny zestaw SHORAD, zdolny do obrony wojsk w ruchu, towarzyszący im na polu walki. 

Na czym polega współpracy z polskim przemysłem, zarówno w programie NAREW, jak i SONA w wypadku wyboru oferty Rafaela?

Współpraca z lokalnym przemysłem zbrojeniowym to jeden z głównych obszarów, na których skupia się Rafael. Polska jest jednym z najlepszych przykładów tego, jak Rafael realizuje swoje zobowiązania offsetowe - nawet poza zakresem objętym umowami, jak to ma miejsce w przypadku programu Spike prowadzonego z firmą Mesko. Będziemy bardzo zadowoleni z możliwości współpracy z polskim przemysłem w odniesieniu do projektu obrony powietrznej wykorzystując doświadczenia z naszej długoletniej i udanej kooperacji, prowadziliśmy już rozmowy w tym zakresie z polskim przemysłem. Opracowaliśmy skuteczną metodologię przekazywania know-how i technologii na ręce lokalnego przemysłu, choć nie jest to proces prosty. 

Rafael dokona transferu technologii potrzebnego, by lokalna spółka stała się partnerem technologicznym o wysokiej jakości. Lokalny przemysł będzie następnie w stanie wykorzystać know-how pozyskany od Rafaela na własne potrzeby, bez dodatkowych opłat.

Technologie, których przekazaniem jest zainteresowany Rafael to pełen zakres wiedzy, w tym dotyczący produkcji elektroniki, aż po wytwarzanie głowic i silników rakietowych. Rafael promuje swoje produkty w kilku państwach UE. Produkcja na rzecz tych klientów mogłaby być współdzielona z polskim przemysłem. Z naszego punktu widzenia, jest to spora szansa dla obu stron. 

System Iron Dome został niedawno dostarczony U.S. Army. Z kolei w Izraelu zaprezentowano niedawno jego zmodernizowaną wersję. Jakie są główne obszary rozwoju systemu Iron Dome, biorąc pod uwagę obecne i przyszłe zagrożenia?

Jesteśmy bardzo dumni z faktu, że USA zdecydowały się zakupić ten system dla Wojsk Lądowych. Wraz z partnerami pracujemy nad zintegrowaniem go w ramach stałego, amerykańskiego rozwiązania. Oferujemy system Iron Dome wielu innym państwom, w ramach ich programów VSHORAD i SHORAD. Opiera się to na założeniu, że na świecie nie ma podobnych systemów o zbliżonych zdolnościach i sprawdzonych bojowo.

Iron Dome jest zdolny do zwalczania szerokiego spektrum zagrożeń jako system obrony powietrznej klasy VSHORAD i SHORAD, w tym celów C-RAM (pocisków artyleryjskich, rakietowych i moździerzowych), Bezzałogowych Systemów Powietrznych, samolotów, śmigłowców i celów aerodynamicznych. Ostatnio wykazano również skuteczność systemu w zwalczaniu pocisków manewrujących. Iron Dome zademonstrował również w czasie testów, ale i w warunkach bojowych możliwość dziąłania przeciwko wielu zagrożeniom jednocześnie (salwy), w tym w trakcie niedawnych prób które odbyły się w marcu br., gdy system wykorzystano przeciwko jednocześnie odpalonej salwie rakiet i dronów, wyznaczone cele zostały przechwycone z powodzeniem. 

Iron Dome jest systemem wykorzystywanym operacyjnie od 10 lat. Jak wyglądają zebrane doświadczenia z perspektywy tej dekady? 

Napawają nas one wielką dumą, a jednocześnie pokorą - ponieważ na naszych barkach spoczywa odpowiedzialność za ochronę Izraela i ludności cywilnej przed tym, co stało się codziennym zagrożeniem i zmorą dla naszego kraju. W zasadzie nie potrafimy sobie wyobrazić, jak życie wyglądałoby bez niego. Istotna jest tu konieczność omówienia liczb - w kierunku Izraela, w ciagu ostatnich 20 lat, odpalono ponad 16000 pocisków i rakiet, a od czasu rozmieszczenia Iron Dome w 2011 roku, wystrzelono ich tysiące. Gdyby nie Iron Dome, mielibyśmy do czynienia z licznymi ofiarami ludzkimi i ogromnymi stratami mienia, szkodami dotyczącymi infrastruktury, baz wojskowych, jak i naszej gospodarki. Stałym wyzwaniem było i jest utrzymywanie zrozumienia rozwoju sytuacji i naszej gotowości do reagowania, poprawianie tego, co należy poprawić oraz planowanie z wyprzedzeniem, tak by system był w stanie radzić sobie z nowo pojawiającymi się zagrożeniami w przyszłości.

Dziękuję za rozmowę.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 213
Reklama
pielgrzym
poniedziałek, 12 lipca 2021, 18:58

NIECH POLSKI RZĄD POZYSKA TRANSFER TECHNOLOGII SYSTEMÓW RAKIETOWYCH BARAK RÓŻNYCH TYPÓW,LYNX,LORA, ORAZ TRANSFER TECHNOLOGII FIRMY RAFAEL NA GŁOWICE I SILNIKI RAKIETOWE I INNE TECHNOLOGIE WOJSKOWE;SATELITY, BROŃ LASEROWĄ,SYSTEMY WALKI ELEKTRONICZNEJ I RADIOELEKTRONICZNEJ,POCISKI MANEWRYJĄCE,BALISTYCZNE JERYCHO 1-3 I INNE UZBROJENIE

mustafa
niedziela, 6 czerwca 2021, 13:07

Niech Polska polski rząd podpisze umowę z izraelskim Rafael i pozyska transfer technologii na silniki rakietowe i głowice. Polska niech pozyska systemy rakietowe BARAK różnych typów, rakiety LORA, LYNX,IRON DOME, pocisków balistycznych JERYCHO 3,broń laserową, satelity i inne uzbrojenie które jest tańsze od amerykańskiego i z transferem technologii na co nasz rząd czeka.

mustafa
niedziela, 16 maja 2021, 12:14

NIECH POLSKI RZĄD MON POZYSKAJĄ IZRAELSKIE TECHNOLOGIE SYSTEMÓW RAKIETOWYCH,KOSMICZNYCH (SATELITY) I INNE I NIECH POLSKI PRZEMYSŁ BUDUJE JE W POLSCE NIE WIEM NA CO TYLKO CZEKAMY

Alien
piątek, 30 kwietnia 2021, 20:37

Coś im ten system antyrakietowy izraelski nie bardzo działa...ostatnio rakieta wystrzelona z Syrii o mało nie walnęła w reaktor atomowy w Dimonie.

Marek L.
sobota, 1 maja 2021, 07:41

Gigantyczny rakietowy pocisk przeciwlotniczy, rosyjski S-200, spadł w piach na pustyni Negew, PONAD 40 kilometrów od reaktora atomowego w Dimonie!!! PO CO mieliby marnować drogi pocisk antyrakietowy (w tym wypadku byłby to Rafael'a Stunner /1 milion USD/, albo IAI Arrow-2 /2 miliony USD/ !!), aby zestrzelić COŚ, co spadnie w głęboki piach na środku pustej, odludnej pustyni ????

Marek L.
sobota, 1 maja 2021, 13:28

PS. Piszę tutaj o Stunner'ach, i o Arrow-2 ---- albowiem tanie Tamir'y, te po 50 tys. USD za sztukę, będące efektorami baterii Rafael'a "Iron Dome", to nie nadawały by się do zestrzelenia lecących BARDZO szybko, i bardzo wysoko pocisków p.lot. S-200.

Marek L.
piątek, 30 kwietnia 2021, 23:06

Gigantyczny rakietowy pocisk przeciwlotniczy, rosyjski S-200, spadł w piach na pustyni Negew, PONAD 40 kilometrów od reaktora atomowego w Dimonie!!! PO CO mieliby marnować drogi pocisk antyrakietowy (w tym wypadku byłby to Rafael'a Stunner /1 milion USD/, albo IAI Arrow-2 /2 miliony USD/ !!), aby zestrzelić COŚ, co spadnie w głęboki piach na środku pustej, odludnej pustyni ????

Marek L.
sobota, 1 maja 2021, 15:19

PS. Piszę tutaj o Stunner'ach, i o Arrow-2 ---- albowiem tanie Tamir'y, te po 50 tys. USD za sztukę, będące efektorami baterii Rafael'a "Iron Dome", to nie nadawały by się do zestrzelenia lecących BARDZO szybko, i bardzo wysoko pocisków p.lot. S-200.

Marek L.
sobota, 1 maja 2021, 14:19

PS. Piszę tutaj o Stunner'ach, i o Arrow-2 ---- albowiem tanie Tamir'y, te po 50 tys. USD za sztukę, będące efektorami baterii Rafael'a "Iron Dome", to nie nadawały by się do zestrzelenia lecących BARDZO szybko, i bardzo wysoko pocisków p.lot. S-200.

Dar Pomorza
wtorek, 27 kwietnia 2021, 13:06

Odpowiedź dla ksywy "Polin" : Piszesz tutaj: "sami jesteśmy w stanie stworzyć w.w. systemy....". Jest to TOTALNA NIEPRAWDA. No bo MY, to NIE jesteśmy !!!! A to m.in. dlatego, bo nasza technika i technologia zbrojeniowa jest zacofana, względem zbrojeniówek państw zachodnich o całe dziesięciolecia. A to z kolei dzięki zaniedbaniom i nieinwestowaniu w naszą zbrojeniówkę przez wiele ostatnich dziesięcioleci, i za PRL --- wtedy byliśmy totalnie uzależnieni od często dawanych nam przestarzałych zbrojeniowych technologii sowieckich, jak też i później, już za wolnej Polski, gdy kolejne polskie ekipy rządowe absolutnie wszystkich politycznych opcji totalnie cały ten obszar zaniedbały, w ogóle nie inwestując (dużej ilości kapitału!!!) w drogie, nowoczesne technologie wojskowe dla naszej zbrojeniówki. Owszem, moglibyśmy stworzyć systemy p.lot. klasy NAREW, oraz klasy SONA ---- ALE, zajęłoby to nam wtedy tak m.w. z 10 lat, oraz gigantyczny własny wkład kapitałowy, tak, aby dogonić technologie zachodnie. Tego etapu to nie da się szybciej przeskoczyć !!! Zbudowalibyśmy wtedy takie systemy, tak za minimum 10 lat, i co najmniej DWA razy drożej, niż kosztują takie systemy zachodnie. Nasza sytuacja na dzień dzisiejszy wygląda tak, że posiadamy niespecjalnie dużą ilość systemów OSA, częściowo zmodernizowanych, ale już i tak obecnie nadających się jedynie jako eksponaty do Muzeum Wojska Polskiego.... Systemów klasy NAREW oraz SONA to my potrzebujemy NIE na dzisiaj, ale na WCZORAJ !!!!!! Nie mamy ich, dzięki trwającym dziesięciolecia zaniedbaniom wszystkich kolejnych ekip rządzących. I dzięki konsekwentnemu ignorowaniu przez wszystkie te kolejne ekipy rządzące śmiertelnego niebezpieczeństwa i zagrożenia, z którym jest skonfrontowana Polska, obecnie i teraz to nawet bardziej niż kiedykolwiek przedtem. I dlatego TERAZ, czyli OBECNIE, to NIE ma już czasu na NIC innego, niż na kupno systemów tej klasy od państw zachodnich. Jest tych najlepszych systemów, spełniających wymagania naszych programów NAREW oraz SONA, kilka. Mógłby to być system Rafael'a SPYDER (ze wszystkimi jego oznaczeniami literowymi!), ewentualnie w kombinacji z systemami IRON DOME (w ich "dużej", lub/oraz, w ich "małej" wersji), mogłyby to być systemy IAI BARAK-MX (ze wszystkimi ich oznaczeniami literowymi!), mogłyby to być systemy MBDA CAMM / CAMM-ER. I nie chodzi tutaj o jakiekolwiek "haracze", czy też o uleganie jakimkolwiek "szantażom" ze strony naszych SOJUSZNIKÓW ---- to są po po prostu akurat teraz TE systemy, które są obecnie dostępne na zachodnim rynku (no bo od Rosjan to przecież nie kupimy, a oprócz tego to te ich obecne Pantsyr-S1 / -SM, no to są absolutne śmieci!!). Więc, o ile my na serio, na poważnie (a nie jedynie na defiladę!!!) chcemy mieć systemy, które są w stanie ochronić nasze niebo, no to jest to właśnie tych kilka, wymienionych tutaj powyżej. Jako najważniejsze kryteria wyboru to wybrałbym tutaj: ich osiągi techniczne, ich całkowity koszt względem tych ich osiągów bojowych, ORAZ (to BARDZO ważne!!!), procent transferu technologii i transferu produkcji tych systemów dla naszej polskiej zbrojeniówki, tak, abyśmy my również mieli z tego pożytek, i kontrolę nad tymi technologiami....... Odnosząc się zaś do tej twojej pokrętnej logiki, szanowna ksywo "Polin" (no a tutaj, to zresztą wyjątkowo 'cwaniacką' tę twoją ksywę no to żeś TY to sobie tu "wymyślił" ---- jako że "Polin", to w języku hebrajskim, TO oznacza Polskę!!!!), to cytując tu ciebie, udzielenie wywiadu jednemu z dyrektorów Rafael'a przez dziennikarza: "to na milę CUHNIE /Sic!!!/ agenturą.".... Tak więc, dziennikarz D24, Jakub Palowski, publikując tutaj w D24 ten artykuł, jest według ciebie obcym, wrogim agentem. Moje pytanie tu do ciebie: obcym, wrogim agentem jakiego wywiadu, jakich służb specjalnych ???? ;-))) .... Cóż to za absolutnie totalna, absurdalna, chora paranoja ---- byłoby to nawet śmieszne, a wręcz komiczne, gdyby nie byłoby TO jednocześnie aż tak totalnie żenujące, i aż TAK tragiczne.......

Prawda
niedziela, 25 kwietnia 2021, 18:05

Sądzę że skoro w Polsce nie mamy fachowców do produkcji rakiet to można kupić technologię od kogokolwiek i produkować w Polsce i opartych na elektronice rodzimej i całego systemu odpalania i zarządzania rakiety to nie petardy noworoczne

Tulpar
sobota, 24 kwietnia 2021, 17:51

Tylko CAAAMMMM ER

Polin
sobota, 24 kwietnia 2021, 13:43

Pomijając fachowe argumenty i kontrargumenty szanownych przedmówców. Ja widzę inaczej wymowę powyższego artykułu. Na początek stwierdzenie: Izrael jest państwem wrogim Polsce. Izrael i elity żydowskie w USA. Więc żadnych interesów z Izraelem, bo to nic innego niż płacenie haraczu za nie atakowanie polski.Jezeli ktoś z polskiej strony takie rozmowy prowadzi-nie ważne polityk czy dziennikarz-, to na mile cuhnie agenturą. I wreszcie najwazniejsze:Jesteśmy sami w stanie stworzyć ww. systemy z pożytkiem dla przemysłu i budżetu. Każdy niepotrzebny zakup uzbrojenia z zewnątrz to osłabianie potencjału obronnego i ekonomicznego kraju. Uleganie wszelkim szantażom naszych,, sojusznikow'' to tylko nieuchronnie przedłużanie agonii panstwa. A tak być nie musi. Stać nas na to.

Dar Pomorza
wtorek, 27 kwietnia 2021, 13:37

Piszesz tutaj: "sami jesteśmy w stanie stworzyć w.w. systemy....". Jest to TOTALNA NIEPRAWDA. No bo MY, to NIE jesteśmy !!!! A to m.in. dlatego, bo nasza technika i technologia zbrojeniowa jest zacofana, względem zbrojeniówek państw zachodnich o całe dziesięciolecia. A to z kolei dzięki zaniedbaniom i nieinwestowaniu w naszą zbrojeniówkę przez wiele ostatnich dziesięcioleci, i za PRL --- wtedy byliśmy totalnie uzależnieni od często dawanych nam przestarzałych zbrojeniowych technologii sowieckich, jak też i później, już za wolnej Polski, gdy kolejne polskie ekipy rządowe absolutnie wszystkich politycznych opcji totalnie cały ten obszar zaniedbały, w ogóle nie inwestując (dużej ilości kapitału!!!) w drogie, nowoczesne technologie wojskowe dla naszej zbrojeniówki. Owszem, moglibyśmy stworzyć systemy p.lot. klasy NAREW, oraz klasy SONA ---- ALE, zajęłoby to nam wtedy tak m.w. z 10 lat, oraz gigantyczny własny wkład kapitałowy, tak, aby dogonić technologie zachodnie. Tego etapu to nie da się szybciej przeskoczyć !!! Zbudowalibyśmy wtedy takie systemy, tak za minimum 10 lat, i co najmniej DWA razy drożej, niż kosztują takie systemy zachodnie. Nasza sytuacja na dzień dzisiejszy wygląda tak, że posiadamy niespecjalnie dużą ilość systemów OSA, częściowo zmodernizowanych, ale już i tak obecnie nadających się jedynie jako eksponaty do Muzeum Wojska Polskiego.... Systemów klasy NAREW oraz SONA to my potrzebujemy NIE na dzisiaj, ale na WCZORAJ !!!!!! Nie mamy ich, dzięki trwającym dziesięciolecia zaniedbaniom wszystkich kolejnych ekip rządzących. I dzięki konsekwentnemu ignorowaniu przez wszystkie te kolejne ekipy rządzące śmiertelnego niebezpieczeństwa i zagrożenia, z którym jest skonfrontowana Polska, obecnie i teraz to nawet bardziej niż kiedykolwiek przedtem. I dlatego TERAZ, czyli OBECNIE, to NIE ma już czasu na NIC innego, niż na kupno systemów tej klasy od państw zachodnich. Jest tych najlepszych systemów, spełniających wymagania naszych programów NAREW oraz SONA, kilka. Mógłby to być system Rafael'a SPYDER (ze wszystkimi jego oznaczeniami literowymi!), ewentualnie w kombinacji z systemami IRON DOME (w ich "dużej", lub/oraz, w ich "małej" wersji), mogłyby to być systemy IAI BARAK-MX (ze wszystkimi ich oznaczeniami literowymi!), mogłyby to być systemy MBDA CAMM / CAMM-ER. I nie chodzi tutaj o jakiekolwiek "haracze", czy też o uleganie jakimkolwiek "szantażom" ze strony naszych SOJUSZNIKÓW ---- to są po po prostu akurat teraz TE systemy, które są obecnie dostępne na zachodnim rynku (no bo od Rosjan to przecież nie kupimy, a oprócz tego to te ich obecne Pantsyr-S1 / -SM, no to są absolutne śmieci!!). Więc, o ile my na serio, na poważnie (a nie jedynie na defiladę!!!) chcemy mieć systemy, które są w stanie ochronić nasze niebo, no to jest to właśnie tych kilka, wymienionych tutaj powyżej. Jako najważniejsze kryteria wyboru to wybrałbym tutaj: ich osiągi techniczne, ich całkowity koszt względem tych ich osiągów bojowych, ORAZ (to BARDZO ważne!!!), procent transferu technologii i transferu produkcji tych systemów dla naszej polskiej zbrojeniówki, tak, abyśmy my również mieli z tego pożytek, i kontrolę nad tymi technologiami....... Odnosząc się zaś do tej twojej pokrętnej logiki, szanowna ksywo "Polin" (no a tutaj, to zresztą wyjątkowo 'cwaniacką' tę twoją ksywę no to żeś TY to sobie tu "wymyślił" ---- jako że "Polin", to w języku hebrajskim, TO oznacza Polskę!!!!), to cytując tu ciebie, udzielenie wywiadu jednemu z dyrektorów Rafael'a przez dziennikarza: "to na milę CUHNIE /Sic!!!/ agenturą.".... Tak więc, dziennikarz D24, Jakub Palowski, publikując tutaj w D24 ten artykuł, jest według ciebie obcym, wrogim agentem. Moje pytanie tu do ciebie: obcym, wrogim agentem jakiego wywiadu, jakich służb specjalnych ???? ;-))) .... Cóż to za absolutnie totalna, absurdalna, chora paranoja ---- byłoby to nawet śmieszne, a wręcz komiczne, gdyby nie byłoby TO jednocześnie aż tak totalnie żenujące, i aż TAK tragiczne.......

dim
sobota, 24 kwietnia 2021, 07:46

Izraelczycy, proszę zauważyć, biznes robią nawet na najbardziej fanatycznych odłamach Palestyńczyków i innych Hezbollahachów ! Przy tym za darmo wykorzystując ich nienawiść ku sobie. A czyż nie powinni wypłacać im prowizji ?

Marek L.
środa, 12 maja 2021, 19:09

Zupełnie ja tu nie "kumam", o CZYM to ty tutaj, Greku (???), Polaku (???), o ksywie "dim", tu bełkoczesz ???? Czy chcesz ty tutaj Internautom / blogerom przekazać, iż Izraelczycy to NIE MAJĄ się prawa bronić przed tymi TOTALNIE terrorystycznymi organizacjami, jak irańsko/libański Hizbollah, lub Hamas oraz Islamic Jihad, których głównym, a wręcz JEDNYM CELEM jest wymordowanie Żydów, tych w Izraelu, oraz i tych poza tym państwem ???? No bo przecież te systemy obronne Rafael'a, jak "Żelazna Kopuła", oraz "Proca Dawidowa", to służą JEDYNIE do tego, czyli właśnie do OBRONY!!!!....... A więc PO CO ten tutaj twój cały bełkotliwy wpis o "biznesie", i o tych "prowizjach" ????

Jan Wichniarz
sobota, 17 kwietnia 2021, 13:42

Krótko: Kraj, który nie potrafi z rodzimych surowców wyprodukować rakiet wszelkiego typu - nie ma prawa istnieć pomiędzy mocarnymi sąsiadami.

zeneq
niedziela, 18 kwietnia 2021, 15:59

Kraj który potrafi ale sam się ogranicza nie ma tym bardziej.

kkk
sobota, 17 kwietnia 2021, 02:39

Zamiast bawić się w takie rozwiązania trzeba " zdronizować " Pioruna, Polskie drony typu np. Łoś i Bielik mają pułap n 5 km, piorun ma zasięg na 6,5 m więc już teraz mamy system obrony na ok. 11 km a możemy opracować sami Pioruna 2 z zasięgiem 10-12 km co daje zasięg na 16-18 km a nad samym pułapem maksymalnym dronów też można pracować. Takie drony byłyby też bardziej mobilne niż zestawy na kołach. Będzie taniej i mamy technologię pod kontrolą.

AlS
sobota, 17 kwietnia 2021, 22:57

Powiem tak. Dostępne w sieci zdjęcia rozbitych pocisków Tamir mówią bardzo wiele o technice wykrywania stosowanej w głowicach. To zaskakująco prosty i skuteczny system, a zarazem tani w produkcji, dzięki czemu można klepać te rakiety w dużych ilościach. Praktycznie gotowiec do skopiowania przez rodzimych speców. Więcej nie piszę, bo niespecjalnie chce mi się toczyć dysputy z kol. Davienem. W Polsce należałoby opracować wersję dwustopniową, żeby nadawała się do zwalczania prostych rakiet balistycznych o zasięgu 100-200 km, w sensownym promieniu od wyrzutni, czyli 10-15 km. Takie rakiety schodzą po torze około 45 stopni, więc 10 km pułapu Tamira daje wobec nich zasięg skuteczny poniżej 10 km. Jeszcze raz - to tak prosta technologia, że gdyby ją połączyć z posiadaną przez rodzimych konstruktorów wiedzą o rakietowym hardware, nie trzeba byłoby kupować żadnej licencji.

Davien
niedziela, 18 kwietnia 2021, 15:32

Jak widać pana AiS nieco przybiło wyjasnienie co to jest GOLIS i gdzie jest stosowany. A co do zwalczania "prostych" rakiet balistycznych o zasięgu 100-200km to Izrael mający tu kupe doswiadczenia stosuje nie Tamiry ale znacznie bardziej skomplikowane Stunnery. Panie AiS taka Toczka o zasięgu 120km rozwija 1,8km/s

AlS
niedziela, 18 kwietnia 2021, 23:32

No nie, znów niezawodny kol. Davien. Nie ma przed nim ucieczki. Nie tyle mnie przybiło wyjaśnienie jest GOLiS, co Wielce Szanownego Kolegę czytanie ze zrozumieniem. 10 dni temu pisałem tak: "zasadę GOLIS (go-onto-location-in-space), czyli kieruje się na wcześniej zaprogramowany punkt przechwycenia". Co tu jeszcze trzeba wyjaśniać? Gdzie stosuje? Wszędzie, gdzie stosuje się MCU. Radary w głowicach pocisków aktywnych nie działają na takich odległościach, z jakich się je wystrzeliwuje. ELM-2084 kalkuluje punkt przechwycenia jeszcze przed wystrzeleniem pocisku - zasada podana wyżej. Pocisk ma dość drogi żyroskop laserowy, wyglądający na Honeywell GG1320AN, więc zapewne nie trzeba go kierować radiem, a jedynie podawać dyskretne (czyli nieciągłe) aktualizacje odnośnie rzeczywistego punktu przechwycenia. Co z tego, że Toczka leci 2 km na sekundę, skoro trajektorię wylicza się metodą różniczkową - na podstawie odczytu wycinka trajektorii pocisku, komputer oblicza z dużą dokładnością całe równanie jej toru balistycznego, co pozwala przewidzieć jego lot. Wylicza pochodną, w tym wypadku miejsce, w którym wyliczona funkcja lotu efektora zetknie się z punktem na krzywej balistycznej pocisku. Kłania się analiza matematyczna, rachunek różniczkowy i pochodna funkcji. To nie żadna "rocket science", tylko stara, dobra analiza matematyczna, wymyślona przez przez panów Leibniza i Newtona w XVII w. Oczywiście radar musi mieć odpowiednio dużą szybkość impulsów, żeby z próbek odczytów położenia komputer mógł wyliczyć dokładne dane ogniowe - tu kłania się Częstotliwość Nykvista. Można też stosować falę stałą FMCW - szybki cel da bardzo dużą zmianę amplitudy względem sygnału referencyjnego- w górę. Przy dobrze wyliczonym kursie spotkaniowym na na dobrą sprawę efektor mógłby się zatrzymać w powietrzu - rakieta sama się na niego nadzieje. To tak jak strzelanie do rzutek - nie mierzysz w rzutkę, tylko punkt przed nią, a twój mózg bez informowania twojej świadomości całą tą skomplikowaną matematykę wykonuje za ciebie. Niektórym nieco gorzej, więc nie będą dobrymi strzelcami.

Ja
niedziela, 25 kwietnia 2021, 13:53

Biedny davien musi to teraz ogarnąć. Taka prawda tanio i dużo! A nie drogo i mało w ilości aptekarskiej

BUBA
sobota, 17 kwietnia 2021, 15:06

System Iron Dome jest sprawdzony bojowo i to nie raz. Izraelici maja praktyke. I Iron Dome napewno srawdzi sie i WP.

Fff
sobota, 24 kwietnia 2021, 17:51

Żadnych systemów OPL z Izraela. Nie są warci zaufania.

konsul
piątek, 16 kwietnia 2021, 21:09

nic od Izraela, jeżeli już to od Francuzów

mikita
wtorek, 20 kwietnia 2021, 12:58

rozsądne mając na uwadze wypadki w Gruzji

BUBA
sobota, 17 kwietnia 2021, 15:11

Wlasnie nie od Francuzow bo oni juz raz pokazali nam na co ich stac. Najpierw zbili nan nas kase a pozniej zostawili. Zreszta Anglia rowniez. Anglia zdradzila nas w 20 roku, potem przed 39, w czasie wojny jak i po wojnie a na koniec kazali nam zaplacic za obrone Angli.Tacy to sojusznicy.

Dar Pomorza
sobota, 17 kwietnia 2021, 03:27

Tak, i wtedy to od razu za DWA razy większe pieniądze ....

zeneq
niedziela, 18 kwietnia 2021, 16:01

Za to jest DWA razy większa pewność czyli cień szansy że będzie działało gdy przyjdzie czas.

Marek L.
niedziela, 18 kwietnia 2021, 21:45

Nie "DWA razy większa pewność" ---- lecz raczej DWA razy DROŻEJ, i dwa razy GORZEJ....... Izraelska broń działa ZAWSZE skutecznie, i efektywnie (jak to się niestety /dla biednych Ormian!!/ okazało ostatnio w Górnym Karabachu. A te bzdety na temat i pod tytułem "gdy przyjdzie czas", to ty już sobie w końcu kiedyś odpuść ---- lansujesz ty tutaj jedynie tę putinowską propagandę, rozprzestrzenianą na świat od PONAD 10:ciu lat przez Wydział Dezinformacji i Wojny Psychologicznej FSB.

zeneq
wtorek, 20 kwietnia 2021, 04:49

Jako stary agent FSB z 10-cio letnim stażem pozdrawiam agenta Mossadu albo Szin Bet ;-) A za kody gruzińskie jeszcze raz dziękujemy ZAWSZE skutecznemu i efektywnemu Izraelowi.

wojtas
piątek, 23 kwietnia 2021, 16:21

Taa, mityczne kody.Wiesz w ogóle technicznie patrząc o co chodzi ?

Marek L.
wtorek, 20 kwietnia 2021, 11:35

Najkomiczniejsze to jest TO w tej bełkotliwej putinowskiej propagandzie dla maluczkich i głęboko "wierzących", że ŻADNYCH mitycznych "kodów", gruzińskich czy też jakichkolwiek innych, które by "sterowały" na odległość jakąś bronią, to po prostu NIE MA, i NIGDY ich nie było.... ;-)))

Pawel
piątek, 16 kwietnia 2021, 16:37

A w razie godziny W zdalna deaktywacja z Rosji ? Gruzini się już przekonali co oznacza tego typu współpraca z Izraelem.

Marek L.
czwartek, 22 kwietnia 2021, 23:12

Gdybyś ty się choć COKOLWIEK znał na jakiejkolwiek technice i technologii wojskowej, panie "Pawel", no to ty byś wtedy wiedział, że NIE ISTNIEJĄ żadne "zdalne deaktywacje" systemów broni, z Rosji, czy też z jakichkolwiek innych państw.......

czwartek, 22 kwietnia 2021, 17:38

Kiedy niby?

Andrzej 1
piątek, 16 kwietnia 2021, 16:05

Popieram ten system

Marian
wtorek, 20 kwietnia 2021, 11:40

Nigdy więcej nic nie kupić od tego narodu

dim
sobota, 24 kwietnia 2021, 07:53

Nie kupuję od nich ani grejfruta (to od kiedy dowiedziałem się co wyssałem z mlekiem matki). Ale gdyby sprzedawali nowoczesną technologię, do samodzielnego dalszego użytku, projektowego i produkcyjnego, to bym wziął. Aby tylko do uruchomienia błyskawicznie, a nie na co najmniej 10 lat "wdrożeń", jak dzieje się to w MON/PGZ, aktualnie.

Marek L.
piątek, 30 kwietnia 2021, 23:32

Ale ty to się przecież tutaj podobno za Greka podajesz, no a "oni" to odnośnie Greków, to nigdy nie komentowali, co Grecy wyciućkują z pokarmem matki --- no więc Ty to możesz, i to nawet na bardzo dużym luzie, te grejfruty od "nich" kupować....... ;-))) No a tak na serio ---- to te 10:cio letnie "wdrożenia" to NIGDY NIE następują z winy izraelskiej zbrojeniówki --- natomiast ZAWSZE, jak ty to zresztą sam piszesz, JEDYNIE z winy MON:u & PGZ.... (Jeden z b. wielu przykładów: KRYL 155/52 & Elbit/Soltam.).

Marek L.
piątek, 30 kwietnia 2021, 22:50

Ale ty to się przecież tutaj podobno za Greka podajesz, no a "oni" to odnośnie Greków, to nigdy nie komentowali, co Grecy wyciućkują z pokarmem matki --- no więc Ty to możesz, i to nawet na bardzo dużym luzie, te grejfruty od " nich" kupować....... ;-))) No a tak na serio ---- to te 10:cio letnie "wdrożenia" to NIGDY NJE następują z winy izraelskiej zbrojeniówki --- natomiast ZAWSZE, jak ty to zresztą sam piszesz, JEDYNIE z winy MON:u & PGZ.... (Jeden z b. wielu przykładów: KRYL 155/52 & Elbit/Soltam.).

kolo
piątek, 23 kwietnia 2021, 16:23

Broń nie ma narodowości.Uprzedzenia zostaw w rodzinnej wiosce.

piątek, 16 kwietnia 2021, 17:57

Ale SONA miała być chyba mobilna dla wojska? I to chyba artyleryjsko- rakietowa? A jest wobec tego mobilny Irone Dome ?

ciekawy
piątek, 16 kwietnia 2021, 22:06

Tak że cały system może być na ciężarówkach.

sobota, 17 kwietnia 2021, 17:47

To nie oznacza mobilności. To jakby powiedzieć, że skoro Pilica ma koła, to jest to zestaw mobilny. Pytam , bo w wywiadzie jest wzmianka o mobilności systemu!!

Marek L.
niedziela, 18 kwietnia 2021, 02:14

Tutaj, w tym wywiadzie, to w tej tam wzmiance o "zestawie mobilnym", to ten dyrektor z Rafael'a NIE miał tam wtedy na myśli STANDARDOWEGO zestawu baterii "Iron Dome" --- 5 do 6 wyrzutni, każda z 20 pociskami TAMIR, duży radar IAI ELTA w technologii AESA, duże Centrum Dowodzenia, razem 8 pojazdów, mieszanych 8x8 oraz 6x6. Miał tam na myśli w pełni mobilny system "I-Dome" (jest tam filmik reklamowy Rafael'a o tym, na górze w artykule). System ten składa się z jednej opancerzonej ciężarówki terenowej 6x6, z wyrzutnią 10:ciu pocisków TAMIR, z małego centrum dowodzenia wewnątrz tego pojazdu, i z mniejszego radaru IAI ELTA w technologii AESA, z polem obserwacji celów oraz sterowania ogniem 360 stopni. Ten system może przemieszczać się razem z kolumnami pancernymi, chroniąc je, i strzelając do wrogich celów (i niszcząc je!) praktycznie prawie w ruchu, po kilkusekundowym wyhamowaniu.

Fflyer
piątek, 16 kwietnia 2021, 13:51

Każda oferta producentów systemów rakietowych bez poważnego transferu technologii i bez pełnej polskiej kontroli nad kluczowymi elementami tychże systemów ( łączność , dowodzenie, radiolokacja, gotowość bojowa) nie powinna mieć miejsca.

SAS
piątek, 16 kwietnia 2021, 14:39

Spokojnie, żadnych systemów nie będzie. I kto miałby te kluczowe elementy kontrolować? Przecież do tego trzeba mieć zaawansowane kompetencje. Państwa trzeciego świata skazane są na rozwiązania z półki.

Rakieta
piątek, 16 kwietnia 2021, 13:07

Koń trojański, w razie konfliktu rakiety nawet nie odpalą.

Mixi
piątek, 16 kwietnia 2021, 13:58

Może tak być i tzeba mieć to na szczególnej uwadze aby zabezpieczyć się przy ewentualnym przetargu

Czysta prawda
piątek, 16 kwietnia 2021, 12:25

Żadnych umów z Izraelem, a szczególnie tak kluczowych dla obronności. Od lat zachowują się wobec nas jawnie wrogo (od obelg prezydenta po premiera), obrażają nas i zakłamują historię na każdym kroku, byle by ich było na wierzchu. To nie jest nasz sojusznik, ani choćby pewny partner. Żadnych deal'i z tym państwem, dopóki nie zmienią swojego zachowania wobec nas...a na to się nie zanosi, bo zależy im na czymś innym.

Dr Twardy Wacek
poniedziałek, 19 kwietnia 2021, 00:16

Człowieku, jak zmienią zachowanie tym bardziej żadnych deali.

Marek L.
środa, 21 kwietnia 2021, 13:20

"Miękki Wacku" --- na prawdę, nie ma sprawy, no i absolutnie ŁASKI BEZ !!!!....... Izraelska broń całkowicie merytorycznie to "broni się sama", ponieważ jest ona tej samej (czyli: najwyższej!!) jakości i klasy, jak bronie produkowanie przez Zachód, czyli np. przez: USA, UK, Niemcy, Francję, Włochy, Szwecję. Jednocześnie, bardzo często jest ona sprawdzona bojowo (czyli: ona działa!!!). Jednocześnie, jest ona znacząco tańsza w zakupie od broni produkowanych przez te w.w. państwa. Jednocześnie, Izrael, dla tych kupujących, którzy są tym zainteresowani -- oferuje większy (do 100%), lub mniejszy transfer technologii. Niektóre kraje zachodnie są takim transferem technologii dla kupujących w ogóle NIE zainteresowane. A już USA to przeważnie na pewno NIE !!!! W związku z tym, jest cały szereg krajów, które bez żadnego "kręcenia nosem" oraz tym podobnych "fochów" kupują najrozmaitsze zaawansowane produkty zbrojeniówki izraelskiej, i dotyczy to zarówno państw poza paktem NATO, jak i państw będących członkami paktu NATO....

Kris774
niedziela, 18 kwietnia 2021, 10:24

W samo sedno.

konsul
piątek, 16 kwietnia 2021, 21:10

dokładnie, nic od Izraela juz lepiej od Francuzów

Dar Pomorza
niedziela, 18 kwietnia 2021, 02:51

Tak, i wtedy to od razu za CO NAJMNIEJ DWA razy większe pieniądze .......

Dar Pomorza
sobota, 17 kwietnia 2021, 23:59

Tak, i wtedy to od razu za CO NAJMNIEJ DWA razy większe pieniądze .......

Dar Pomorza
sobota, 17 kwietnia 2021, 23:00

Tak, i wtedy to od razu za co najmniej DWA razy większe pieniądze .......

Racja
piątek, 16 kwietnia 2021, 20:46

Święta prawda

bobo
piątek, 16 kwietnia 2021, 14:16

problem w tym, że mają wpływy w kręgach decyzyjnych USA

wert
piątek, 16 kwietnia 2021, 15:52

znacznie mniejsze u bidena. Po za tym amerykanom coraz mniej pasuje rusofilstwo izraelczyków

zeneq
niedziela, 18 kwietnia 2021, 16:03

I pewnie dlatego zaraz po jego zaprzysiężeniu amerykanie potwierdzili swoje unikalne i nienaruszalne zobowiązania sojusznicze wobec Izraela.

Enegett
piątek, 16 kwietnia 2021, 13:58

Coś w tym jest

Patry
piątek, 16 kwietnia 2021, 12:14

Moim zdaniem zakup od w/w oferenta służyła by całkowitej kontroli naszego przemysłu obronnego i ograniczeniu mozliwości rozwoju . Tak niestety mamy do czynienia w przypadku Spików których produkcja jest całkowicie uzalezniona od dostaw kluczowych elementów i nie mamy żadnych możliwości rozwoju (modyfikacji ) oraz produkcji na eksport .Podobno zanotowano jakiś postęp w temacie po pojawieniu się Pirata i prototypu Moskita ... ale na razie nic sie nie zmieniło. Zastąpienie radarów polskich w Pilicy też nie wiem czemu służy ??? i jaki jest koszt cena do zysków ... ale na pewno po raz kolejny ograniczy środki na rozwój naszych systemów i zysków ze sprzedaży (przypuszczam że ten zakup to "gotowiec" bez dostępu do technologii ) jakoś nie znalazłem żadnego wyjaśnienia tej zmiany. w przypadku Iron Doma sądzę że podobnie jak jesteśmy dostarczycielami mniej zaawansowanych technologicznie podzespołów do niemieckiej machiny gospodarczej to bylibysmy w celu propagandowym kooperantem Rafaela i ewentualnie produkowali proste podzespoły ale pobawieni produkcji na eksport i całkowicie uzależnieni od dostaw jego kluczowych i najdroższych elementów

wert
piątek, 16 kwietnia 2021, 15:57

nie mamy mocy produkcyjnych w Radwarze a Radwar to klucz do Wisły, Narwi, do całego OPL

gnago
piątek, 23 kwietnia 2021, 07:09

to kwestia jedynie czasu i forsy, a faktycznie pod zlecania polskim firmom prywatnym

okoloMon
piątek, 16 kwietnia 2021, 13:29

I tutaj się zgadzam.

KrzysiekS
piątek, 16 kwietnia 2021, 08:23

Jeżeli to będzie I-Derby ER i 100% transferu technologii do Polski to oferta warta rozważenia. "Diabeł tkwi w szczegółach" umów również w CAMM/CAMM-ER.

ad
piątek, 16 kwietnia 2021, 08:08

Jak najdalej od kupowania sprzetu od nich. Wojna w Gruzji pokazała na co ich stać.Nie mamy żadnej pewności że nie przekażą kodów Rosjanom.

trzcinq
piątek, 16 kwietnia 2021, 12:31

Dlatego niezależnie co i od kogo kupimy naleŻy zadbać o pełną kontrolę nad tym co zakupimy. Jak największa polonizacja a więc Suwerenność eksploatacyjna to podstawa!

Czysta prawda
sobota, 17 kwietnia 2021, 10:19

Nikt nie sprzeda nam broni z pełnym ,100 % przekazem technologii. Nie znajdziesz takiego producenta,bo zawsze dla siebie wszyscy wielcy chcą zachować choćby 5-10% kluczowych technologii, to norma.Dlatego trzeba rozważać takie zakupy, oceniając ryzyko zachowania kooperanta w godzinie próby. Uważam,że na Izrael nie możemy liczyć i to nie od dziś.

Milwaw
piątek, 16 kwietnia 2021, 13:30

Dokładnie tak

Peptyd
piątek, 16 kwietnia 2021, 07:11

To wrogi Polsce sojusznik , nic od nich nie kupować. Nigdy. Broń jest Ok ale to wiązana transakcja z mocno politycznym tłem. Zdala od nich

Fiedia z Moskwy
piątek, 16 kwietnia 2021, 18:06

Tak tak. My Rosjanie t e ż tak uważamy. Najlepiej też nie bierzcie ani ich radarów ani nawet Spike. Bo co z tego, że akurat Niemcy biorą dla siebie przede wszystkim Spike.

mc.
czwartek, 15 kwietnia 2021, 22:29

Polityka Izraela od wielu lat jest zdecydowanie anty Polska. Dlatego zdecydowanie NIE. Zanim ktoś zapyta co to znaczy "zdecydowanie anty Polska" proponuję przypomnieć sobie słowa Izraelskiego Ministra Spraw Zagranicznych z 2019 roku: "Polacy wyssali antysemityzm z mlekiem matki". Nikt go za to nie odwołał, nikt nie opieprzył. Żydzi (Izrael) nigdy nie zaprzeczyli publikacjom żydów amerykańskich oskarżających nas o holokaust, nigdy też nie wypowiedzieli się na temat mienia "bezspadkowego" (którego to domagają się Żydzi amerykańscy) - może dlatego że też mają ochotę na coś co im się nie należy.

wert
piątek, 16 kwietnia 2021, 19:15

jest antypolska i BĘDZIE! Decyduje Holokaustianizm, nowa religia izraela a my jesteśmy tymi którzy podważają "wyjątkowość" tej religii-kasy. Do tego mają wspólny interes z sowietami i niemcami w atakowaniu Polski i robieniu z Polaków nazistów.

Bredni ciąg dalszy
piątek, 16 kwietnia 2021, 18:08

To ja przypomnę słowa tworcy państwa Izrael: "gdyby nie tych paru tutejszych, to w Knesecie możnaby obrady po polsku toczyć"!!

mc.
piątek, 16 kwietnia 2021, 20:14

Tak było na początku. Obraz całkowicie zmienił się latach 80-tych, przy ogromnej emigracji z ZSRR. Bolszewiccy Żydzi nienawidzą nas. I jeszcze jedno - znam wielu Żydów, przyjaźniłem się z nimi, ale jeden z nich (pochodził z Izraela) po roku pobytu w Polsce nieśmiało powiedział mi że on niczego nie rozumie. W Polsce ludzie są przyjaźni, a im w trakcie obowiązkowych wizyt w Yad Vashem mówili że wszyscy Polacy to antysemici...

Orłowski
sobota, 17 kwietnia 2021, 17:55

Jak poznałem Żydów w Anglii. Mieszkaliśmy nawet pod jednym dachem . Długo nie wiedzieli skąd jestem, gadaliśmy często ...po niemiecku, a potem się bardzo mocno zdziwili że ....ich traktowałem normalnie, więc im wyjaśniłem! Byli mocno "niewierzący"! Dopiero jak im pokazałem z Googla ich Bożnice w Polsce, dobrze utrzymane cmentarze i zdjęcia z ich zjazdów w Polsce to się grubo zdziwili że u nas jest tak "normalnie".

Kacap
piątek, 16 kwietnia 2021, 11:14

Ale co wielki problem że prawdę powiedział?

mc.
piątek, 16 kwietnia 2021, 19:22

Twój nick mówi prawdę o Tobie. Historia sprzed 10-12 lat - W Lublinie otwierają szkołę rabinacką, a tego samego dnia pod Paryżem palą synagogę. Jedyne co się od tego zmieniło, to fakt że w zachodniej Europie ilość antysemitów rośnie w miliony (zwłaszcza wśród tzn. emigrantów).............. I jeszcze jedno - w żadnym cywilizowanym kraju nie istnieje określenie "mienie bezpotomne" przeznaczone dla kogoś. Majątek osób nie mających potomków ZAWSZE przechodzi na własność Państwa.

gegroza
czwartek, 15 kwietnia 2021, 21:41

Trzeba przyznać ze Zydzi mają obecnie najlepsze uzbrojenie. W kwestiach uzbrojenia trzeba do tego podchodzić biznesowo. Co innego w polityce

czytelnik D24
piątek, 16 kwietnia 2021, 11:11

Na tym poziomie biznes może być jedynie następstwem polityki.

Herr Wolf
piątek, 16 kwietnia 2021, 09:03

A jakie to mają te uzbrojenie?

sobota, 17 kwietnia 2021, 17:56

Każde.

Fff
piątek, 16 kwietnia 2021, 01:55

Mają najlepaze uzbrojenie do zestrzelenia rakiety zrobionej z rury kanalizacyjnej.

Marek L..
sobota, 17 kwietnia 2021, 16:09

Rzeczywiście ???? Owszem, zestrzeli również i pociski zrobione z rur (bo musi !!!), ale Stunnery "Iron Dome" zestrzeliły również (m.w. 2 lata temu) irańskie krótkodystansowe taktyczne pociski balistyczne (o max. zasięgu 200 km.). Czyli --- absolutnie dostatecznie dobra broń....

Marek L.
niedziela, 18 kwietnia 2021, 23:55

PS-2. Mam tutaj na myśli TO, iż pociski Rafael'a "TAMIR", odpalane z baterii Rafael'a "Iron Dome", to OBECNIE zestrzeliwują NIE TYLKO te fruwające "rury kanalizacyjne" odpalane ze Strefy Gazy, jak również pociski artyleryjskie 155 mm, oraz bomby moździerzowe. Zestrzeliwują one OBECNIE RÓWNIEŻ długodystansowe ciężkie rakiety artyleryjskie, krótkodystansowe pociski balistyczne (takie o maksymalnym zasięgu do m.w. 250 km.), krótkodystansowe pociski sterowane, drony (UAV), śmigłowce bojowe, samoloty transportowe, oraz myśliwce bombardujące, gdy schodzą one do ataku na cel w trybie poddźwiękowym....

Marek L.
niedziela, 18 kwietnia 2021, 00:16

PS. Oczywiście NIE "Stunnery", a pociski Rafael'a "TAMIR", i NIC innego !!!!.......

Marek L.
poniedziałek, 19 kwietnia 2021, 01:41

PS-2. Mam tutaj na myśli TO, iż pociski Rafael'a "TAMIR", odpalane z baterii Rafael'a "Iron Dome", to OBECNIE zestrzeliwują NIE TYLKO te fruwające "rury kanalizacyjne" odpalane ze Strefy Gazy, jak również pociski artyleryjskie 155 mm, oraz bomby moździerzowe. Zestrzeliwują one OBECNIE RÓWNIEŻ długodystansowe ciężkie rakiety artyleryjskie, krótkodystansowe pociski balistyczne (takie o maksymalnym zasięgu do m.w. 250 km.), krótkodystansowe pociski sterowane, drony (UAV), śmigłowce bojowe, samoloty transportowe, oraz myśliwce bombardujące, gdy schodzą one do ataku na cel w trybie poddźwiękowym....

logistyk
czwartek, 15 kwietnia 2021, 19:34

Kluczowe i drogie elementy tych systemów pozostaną w rękach Izraela.

Herr Wolf
czwartek, 15 kwietnia 2021, 18:51

447 trzeba jakoś przykryć!!!

emeryturki już są
piątek, 16 kwietnia 2021, 11:01

Umowa o zabezpieczeniu społecznym z Izraelem już opublikowana w Dzienniku Ustaw.

wert
czwartek, 15 kwietnia 2021, 21:42

to obsesja? czy tylko pusty bełkotliwy sagan? Jeżeli zaczniemy im cokolwiek płacić to znaczy że leżymy. Bardzo chcieli ambasady w Jerozolimie i nie dostali. Na razie to mają niezły bałagan: kolejne wybory, za dwa lata Iran może mieć bombki na izraelską choinkę, dochodzi niechęć bidena. Mają co robić i dobrze, trochę gimnastyki im nie zaszkodzi

Kasa Misiu, kasa!!
piątek, 16 kwietnia 2021, 18:22

Cały czas płacimy, tylko nie oficjalnie. Kupujemy amerykanski sprzet wg porad żydowskich lobbystow, płacimy za wojsko USA w Polsce. Dajemy im średnio rocznie 3 tysiące polskich paszportów (znaczy unijnych!!!!). Obecnie kupujemy zarówno testy jak i szczepionki od żydowskich firm. Nawet polskie radary Błaszczak wyrzucił z Pilicy, żeby wziąć izraelskie. Już też oddajemy im sukcesywnie, ale po cichu, wybrane nieruchomości, oraz podpisaliśmy umowę o wypłatach emerytur choć tylko Pan Bóg wie, jakim nadużyciem prawniczym mogłoby się to stać legalnie. Tak więc j u ż płacimy im nonstop.

wert
piątek, 16 kwietnia 2021, 23:04

nasze radary się zwyczajnie NIE wyrabiają. SPL i P-18PL będą najwcześniej w 2026, Sajna 2 lata później. Aktualnie klepią Bystrą i Odrę. Mają co robić. Płacimy za sprzęt którego kilka lat temu jankesi NIE chcieli nam sprzedać, " po co wam tak nowoczesny sprzęt przecież nikt wam nie zagraża". putin też dał emerytury 100 tysiącom swoim , dał też więcej, więc tam rządzi. Nieruchomości zwracają "niezawisłe" sady, nawet 124-ro latkom

poniedziałek, 19 kwietnia 2021, 17:48

Taak, Bystra o zasiegu ponad 75km jak widac juz niedobra dla podobnych

biały
piątek, 16 kwietnia 2021, 11:52

my już dawno leżymy chociaż by z powodu zadłużenia , wystarczy ze się upomni o kasę , rząd obecnie musi robić wszystko aby zadowolić grupę która udzieliła nam zadłużenia

wert
piątek, 16 kwietnia 2021, 13:27

to co robią Włosi i spora grupa państw?. Nie poziom tylko zdolność do obsługi się liczy. Tak w ogóle co znaczy: "zadowolić grupę która udzieliła nam zadłużenia". Może tak po polsku?

biały
piątek, 16 kwietnia 2021, 15:22

no ktoś nam udzielił pożyczki i zapewne za darmo i z dobrego serca tego nikt nie robi , zapewne będzie chciał coś w zamian

447
piątek, 16 kwietnia 2021, 08:27

Oficjalnie raczej nie będziecie spłacać więc..... zakupy u nas, ulgi, polityka ustępstw, złoża lub ziemia. Sporo możliwości. Pozyjemy zobaczymy

Tak tak
piątek, 16 kwietnia 2021, 18:24

100% racji. Otwarcie rząd PiS nie zechce, za duże ryzyko polityczne. Ale tak jak piszesz, to j u z się dzieje.

SOWA
piątek, 16 kwietnia 2021, 23:15

Tajne umowy i zobowiązania istnieją już od starożytności. Tylko naiwni wierzą, że nie płacimy. Wystarczy spojrzeć z kim spotykają się nasi rządzący, kogo zapraszają i czemu zapraszają osoby które teoretycznie w normalnym państwie nie miałyby wstępu na salony. Jeszcze jedno warto się zainteresować które państwowe spółki sponsorują tych mędrców i którzy politycy robili lub robią z nimi interesy. A może lepiej nie wiedzieć i spać spokojniej?

trzcinq
piątek, 16 kwietnia 2021, 08:20

Nie to trzezwe spojrzenie na sytuację (447) a jedyne co mają to bezkarne naloty na Syrię i zbrojne ramię (USA) w regionie. Iran to kolejny cel to już widać a świat bezkarnie się patrzy

wert
piątek, 16 kwietnia 2021, 13:25

świat bezczynnie patrzy jak Iran buduje "bombki" A. Rozumiem że nie ogarniasz konsekwencje. Będą takie że zaraz zdobędą AS, turcja Egipt. Paru następnych też się znajdzie. Witamy w świecie proliferacji broni A. Jak myślisz, kto pierwszy dojdzie do wniosku że parę bombek świata nie zniszczy? W Hiroszimie ludzie mieszkają od dawna. Rozumiesz co sowieci będą mogli? Proste jak drut IMPLIKACJE

Davien
poniedziałek, 19 kwietnia 2021, 17:50

A ty oczywiscie wierzysz bezgranicznie że izrael pozwoli na Irańska bombę A i że AS i Pakistan nie zareaguja??

Hagar
czwartek, 15 kwietnia 2021, 17:44

Taaa a potem jak w Gruzji, ruskie wjeżdżają i jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki sprzęt izraelski przestaje działać. Po tej akcji tylko głupi by od nich cokolwiek kupił.

ciekawy
piątek, 16 kwietnia 2021, 15:34

No jasne. Przestaje działać sprzęt którego używa sam Izrael. Tą bajkę ze Sputnika już znamy.

SOWA
piątek, 16 kwietnia 2021, 23:17

Zawsze jest wersja eksportowa. Nawet ZSRR nie ufał sojusznikom, zresztą od Amerykanów też otrzymujemy wersje eksportowe. To są normalne praktyki.

Davien
czwartek, 22 kwietnia 2021, 10:22

No istotnie, nasze F-16 były lepsze niz to co miało USA, IBCS dostajemy razem z USA w tej samej wersji, JASSM/JASSM-ER też takie same jak w USA z tych samych partii produkcyjnych. Ale to dostaje Polska wy w Rosji nic nie dostaniecie:)

Mixi
piątek, 16 kwietnia 2021, 13:33

Dokładnie, coś w tym może być i przypilnować to mogą służby specjalne

Xyz
czwartek, 15 kwietnia 2021, 17:38

.. w pierwszej kolejności sprzedadzą Polsce a w dalszej kolejności sprzedadzą Rosjanom.. to cały Izrael

czwartek, 15 kwietnia 2021, 22:55

Izrael tak jak USA - nic nie sprzedają Rosjanom

Skleroticus
sobota, 17 kwietnia 2021, 07:57

Sprzedali drony uderzeniowe, umożliwiając rozwój tej technologii w Rosji. Ku wściekłości Amerykanów.

Marek L.
sobota, 17 kwietnia 2021, 13:47

Ostatnie drony, które Izrael (IAI) sprzedał Rosji, to było ponad 20 lat temu, drony IAI Searcher-2, już wtedy przestarzałe, i wycofywane wtedy z IAF’u. ŻADNYCH „dronów uderzeniowych” to Izrael NIGDY Rosji nie sprzedawał. Jest to totalne oraz CZYSTE KŁAMSTWO !!!! Jak już, to ostatnio Azerbejdżanowi, który używał ich do niszczenia T-72 w Nagorno-Karabach....

Stanowczo NIE
czwartek, 15 kwietnia 2021, 17:35

Żadnych dealów z Izraelem.

asd
czwartek, 15 kwietnia 2021, 17:03

Rakiety i system cacy, tylko kontrahent absolutnie niewiarygodny, i nawet wrogi.

Radiotech
piątek, 16 kwietnia 2021, 13:34

Dobrze to właśnie napisane

say69mat
czwartek, 15 kwietnia 2021, 17:39

Jak wiadomo wokół - wyłącznie - nasi sojusznicy ;)))

rechot czili pepers
czwartek, 15 kwietnia 2021, 18:53

od morza do morza ! ;)))

say69mat
czwartek, 15 kwietnia 2021, 21:38

Od ... płota do ... płota, każda sztacheta zagrożeniem, na miarę kałuży.

Xcy
czwartek, 15 kwietnia 2021, 21:29

Nasze wojskowe dialogi technologiczne sobie z nimi poradzą xD

Artur
czwartek, 15 kwietnia 2021, 16:44

Nie jest to dobre rozwiązanie brak jakiegokolwiek polskiego akcentu musimy brać gotowy kompleksowy produkt bez naszych systemów, radarów its mbda dużo lepsza oferta.

Radiotech
piątek, 16 kwietnia 2021, 13:36

Popieram, coś w tej ofercie brak kluczowych elementów pod polska kontrolą

Sceptyk
czwartek, 15 kwietnia 2021, 16:36

Te rakiety to proponują nam tak jak Gruzinom? Kody dezaktywacyjne zaproponują Rosji jak wtedy?

Trzeźwy
piątek, 16 kwietnia 2021, 18:33

Użyj może logiki, chyba że to za trudne? Gdyby t o miałaby być prawda, aż tak znana choćby... przez Ciebie, to dowiedziałby się o tym przecież TAKŻE caaaały świat zbrojeniowy, że Izreal zdradza klientów. I teraz pytanie do Twojej inteligencji: KTO w t e d y kupilby od Izraela COKOLWIEK??? Rakiety? Radary? ASOP? Elektronikę? Drony??? To jak, Ukraina kupiłaby t e r a z cokolwiek od Izraela? Albo Arabusy by kupiły?? Amerykanie?? Którykolwiek kraj z Azji?? Użyj mózgu!!!

widz
sobota, 17 kwietnia 2021, 00:49

My dobrze wiemy dlaczego kupują-działa ich lobby bez którego np. w USA nie wejdziesz do polityki. Ukraina?Żartujesz tam ich lobby rządzi i to oficjalnie bo u nas nieoficjalnie.Polski naród jest świadomy kto mordował oficerów w Katyniu i wyklętych po wojnie.Rosjanie to nasze przekleństwo ale historię znamy i wiemy kto stał na czele NKWD, kto kontrolował te struktury. Wszyscy wiedzą co widać po wpisach z kim mamy do czynienia.Czekamy tylko na iskrę.........

Marek L.
poniedziałek, 19 kwietnia 2021, 13:10

No i co nastąpi, ty ONR:owski "widzu", jak WY doczekacie się w końcu tej iskry ???? Zaczniecie wtedy wieszać na latarniach, zatłukiwać siekierami, łopatami i tasakami, dźgać nożami, czy też przejdziecie wtedy od razu na Cyklon-B ????

Marek L.
czwartek, 29 kwietnia 2021, 13:38

PS. A czy ty jesteś świadomy tego, że prawą ręką Lenina, a później Stalina był pochodzący z tzw. dobrej rodziny Polak, polski szlachcic, Feliks Dzierżyński ???? I że to on własnoręcznie i całkowicie stworzył "Czekę", wkrótce później przemianowaną na NKWD, największą stosującą terror zbrodniczą organizację tamtych czasów, i że na początku to on nią dowodził ??? Czy on TEŻ, według ciebie, należy do "nich" ???? A ci, którzy w Katyniu i w Miednoje mordowali strzałem w tył głowy polskich oficerów, zawodowych i rezerwy, policjantów, urzędników państwowy, no to byli w 99% etniczni Rosjanie, Ukraińcy, Białorusini, Łotysze, mongolscy Azjaci, czy kogo tam wtedy brali z poboru do NKWD.......

Marek L.
piątek, 7 maja 2021, 19:18

No i jak tam, ty ONR:owski "widzu" ---- czy ta twoja "iskra", to czy w kontekście tego masowego zbrodniarza, oraz "mistrza" terroru i ludobójcy, szlachcica Dzierżyńskiego ---- no to czy ona to nadal u ciebie "iskrzy" ????

Marek L.
piątek, 16 kwietnia 2021, 14:31

No i ciągle, wciąż jeszcze, po PONAD 10:ciu latach ten ciągły i ten "mielący" kłamliwy bełkot o tych mitycznych "kodach" wtedy w Gruzji. Ta putinowska propaganda i dezinformacja wojny psychologicznej rodem jedynie i wyłącznie z FSB/GRU, to jest obecnie powtarzana już JEDYNIE w Polsce (oraz, oczywiście, też i w Federacji Rosyjskiej!!!). Cóż to za TOTALNA żenada!!!!....... No i dlatego to TERAZ właśnie to Gruzini (Armia Gruzińska!) podpisali kontakt z Rafael'em na pełną modernizację swoich mających już swoje lata systemów przeciwlotniczych Rafael'a SPYDER SR/MR?????

SOWA
piątek, 16 kwietnia 2021, 23:26

Ale umowę podpisał ten prorosyjski rząd, czy coś się zmieniło w Gruzji? Nie to, że jestem złośliwy. Tak tylko pytam. Jeszcze jedno dlaczego niektórzy pracownicy Mossadu twierdzą, że Operacja Most była rosyjskim koniem trojańskim a zawartość tego konia rozpierzchła się nawet do USA, wchodząc w struktury Amerykańskiego Kongresu Żydów?

Marek L.
sobota, 17 kwietnia 2021, 15:55

Odnośnie tej obecnej decyzji, wydanej przez ten urzędujący teraz rząd gruziński ("prorosyjski", czy też NIE prorosyjski -- to jest jedynie czysta /oraz całkowicie błędna!!/ spekulacja z twojej strony -- NIE zapomnieli oni mianowicie absolutnie nigdy Rosjanom ani Abchazji, ani Osetii !!!), to jest to decyzja wydana przez demokratyczny gruziński rząd wybrany w demokratycznych wyborach. I leży ona, i to na pełne 100%, w interesie Gruzińskich Sił Zbrojnych. Natomiast jakimiś rzekomymi "niektórymi pracownikami Mossadu", jakąś rzekomą "Operacją Most" (a nie zwykłą, normalną emigracją!!) ---- a WSZYSTKO TO, to wyssane prosto z BARDZO brudnego palucha --- no to ja się NIE zajmuję komentowaniem tego typu fake-news, oraz tego typu czystego bełkotu.... Odnośnie tych wiecznych teorii spiskowych, oraz tych wiecznych teorii konspiracji, to była domena i specjalność rosyjskiej Czarnej Sotni, oraz carskiej policji politycznej Ochrany --- a już od lat, jak i obecnie to z dumą tę "pałeczkę" przejęły KGB/FSB oraz GRU....... (oraz ty!).

SOWA
sobota, 17 kwietnia 2021, 21:25

Niestety są wywiady z wysokiej rangi oficerami Mossadu potwierdzającymi to co napisałem powyżej. Jeszcze przed podjęciem decyzji o Operacji Most ówczesny szef Mossadu ostrzegał izraelskich polityków. No i proszę nie porównywać carskiej Ochrany do sowieckich i izraelskich służb które bezwzględnie eliminują swoich przeciwników. Także kobiety i dzieci. Dziwne ale to jest ich wspólna cecha. Za Cara zesłańcy idący na Syberię mogli wziąć nawet strzelbę. Wbrew pozorom tamte czasy były bardziej cywilizowane. No ale przede wszystkim zwykli ludzie kierowali się innymi wartościami.

Marek L.
niedziela, 18 kwietnia 2021, 21:32

Bardzo proszę w takim razie o przytoczenie tutaj "tych wywiadów", z tymi rzekomymi "wysokiej rangi oficerami Mossadu", oraz z tą cała "Operacją Most" --- inaczej oceniam ten tu powyższy wpis jako KOLEJNE szerzenie fake-newsów (innymi słowy: jako czystą potwarz!), oraz o kolejne szerzenie tutaj teorii konspiracji, oraz teorii spiskowych, mających na celu podżeganie do chorej ksenofobii.... Carska Ochrana, mój ty "SOWO", prowokowała oraz sama organizowała krwawe pogromy, w których w bestialski sposób było zamordowanych wiele setek poddanych carskich pochodzenia żydowskiego (w tym kobiet, starców, i małych dzieci!!), głównie z carskiego zaboru przedrozbiorowej Polski. Wykonywała te pogromy często carska Czarna Sotnia. Tak więc nie idealizuj ty tutaj, i nie "humanizuj" ty tu carskiej Ochrany, pomimo tego, iż niektórzy zesłańcy mogli wziąć na Syberię, w "cywilizowany sposób", nawet strzelbę!!!!....... Owszem, izraelskie służby specjalne likwidują śmiertelnych wrogów, których JEDYNYM, i ich 100%-towym celem jest mordowanie Żydów. Jeżeli czasami (bardzo rzadko!!!) giną przy okazji takich operacji RÓWNIEŻ kobiety i dzieci, to dzieje się tak jedynie wtedy, kiedy te kobiety i dzieci dostaną się w tzw. "krzyżowy ogień". Nie jest to jednak NIGDY celem tych operacji. Co do tych kiedyś sowieckich (NKVD, KGB, GRU), oraz tych obecnych Federacji Rosyjskiej (FSB, GRU) służb, to zgadzam się tutaj z tym twoim opisem. Również carska Ochrana mordowała w razie potrzeby politycznych przeciwników Caratu --- skończ więc ty ich tu idealizować. ORAZ, niektóre wywiady zachodnich mocarstw, jak CIA, oraz MI6, w niektórych wyjątkowo ekstremalnych sytuacjach i przypadkach, również likwidują czasami wrogów USA, lub UK....

Davien
wtorek, 20 kwietnia 2021, 18:18

Operacja"Most" jest jak najbardziej realna i dotyczyła przerzutu ok 40 tys Żydów z Rosji do USA w latach 1990-1992. Co do tego co wyprawiała Ochrana to akurat pełna zgoda, wystarczy przypomniec sobie ich "dzieło" pod nazwą protokoły Medrców Syjonu.

Marek L.
środa, 21 kwietnia 2021, 02:32

Oczywiście, że w ramach operacji "Most" pewna ilość (może było to około 40 tys.) obywateli ZSRR narodowości żydowskiej legalnie wyemigrowało do USA. To, czemu ja się tutaj przeciwstawiłem, to jest TO, co tu powyżej implikuje ten "SOWA", a mianowicie, iż ci byli obywatele ZSRR mieliby stanowić na terenie USA jakąś rosyjską "piątą kolumnę" ---- to jego rozumowanie w tym względzie jest właśnie, i to na pełne 100%, w duchu tego falsyfikatu carskiej Ochrany, p.t. "Protokoły Mędrców Syjonu".......

Marek L.
wtorek, 20 kwietnia 2021, 22:49

Oczywiście, że w ramach operacji "Most" pewna ilość (może było to około 40 tys.) obywateli ZSSR narodowości żydowskiej legalnie wyemigrowało do USA. To, czemu ja się tutaj przeciwstawiłem, to jest TO, co tu powyżej implikuje ten "SOWA", a mianowicie, iż ci byli obywatele ZSRR mieliby stanowić na terenie USA jakąś rosyjską "piątą kolumnę" ---- to jego rozumowanie w tym względzie jest właśnie, i to na pełne 100%, w duchu tego falsyfikatu carskiej Ochrany, p.t. "Protokoły Mędrców Syjonu".......

Stefan
czwartek, 15 kwietnia 2021, 17:31

Znowu jakieś mityczne kody? A słyszałeś, że Gruzja w zeszłym roku podpisała kolejny kontrakt z Izraelem na unowocześnienie swoich systemów przeciwlotniczych? Gruzini raczej nie pchaliby się w problemy. Nie warto powtarzać rosyjskiej narracji.

deter
czwartek, 15 kwietnia 2021, 16:32

juz go ponoc wybralismy xd

trzcinq
czwartek, 15 kwietnia 2021, 16:29

Czeemu mnie to nie dziwi. Lobby izraelsko- amerykańskie w Polsce jest bardzo silne niestety. Europejskie rozwiązanie w Narwii mile widziane

Ryszard 56
czwartek, 15 kwietnia 2021, 16:27

Brać i transwer technologi

Olaf
czwartek, 15 kwietnia 2021, 17:51

Izrael nie da Polsce żadnego transferu.

gnago
czwartek, 15 kwietnia 2021, 21:45

Dawali przy rozmowach pierwszych o spike,u kiedy byliśmy jedynym chętnym krajem miał być pełny transfer

say69mat
czwartek, 15 kwietnia 2021, 18:34

.... ??? Skąd się bierze, w pańskim mniemaniu, tak głęboki sceptycyzm??? Skoro ntp. Mesko dostało kompletny transfer technologii w ramach offsetu na produkcję ppk SPIKE w wariantach MR i LR.

zeneq
niedziela, 18 kwietnia 2021, 16:09

Wyjaśnij znaczenie słów "kompletny transfer technologii"? Bo chyba inaczej definiujemy montownię od wytwórni.

gegroza
czwartek, 15 kwietnia 2021, 21:43

Kompletny ? A gdzie głowica ?

gisbourne66
czwartek, 15 kwietnia 2021, 21:41

Transfer technologii na wszystkie elementy? Pierwsze słyszę. Kluczowe elementy są wytwarzane poza Polską. Poza tym dalej nie mamy dostępu do oprogramowania co wybitnie utrudnia zrobienie z tym sprzętem czegokolwiek, oprócz odpalenia, własnymi tj. polskimi, siłami.

Ecik
piątek, 16 kwietnia 2021, 18:46

Mylisz dwie sprawy. Bo była TEŻ oferta na transfer wszystkiego do Spike. Tyle, że to MYYYY nie chcieliśmy. Podobnie kiedyś Niemcy (Diehl Defence) oferowali nam współpracę ws. rakiet do OS, ale to MYYYY nie chcieliśmy. Podobnie była t e ż oferta współpracy (choć uważam, że ta akurat najmniej wiarygodna) z Francji z Thalesem i MBDA, ale pewnie też nie wiesz, że to MYYYY nie chcielismy. Podobnie była też oferta na Hitfist30 dla Rośka ze zintegrowanymi Spike, ale znowu to MYYYY nie chcieliśmy gotowca licząc, głupio i naiwnie że s a m i sobie poradzimy, choć już tylko przy porównaniu parametrów SKO Hitfista i Spike było jasne , że sami NIE damy rady. Więc NIE mieszaj składanych ofert z tym c o MYYYY wybieramy.

Zmech1
piątek, 16 kwietnia 2021, 13:38

Postawmy na rozwój własnych ppk Pirat i Moskit

sobota, 17 kwietnia 2021, 18:12

Pirat i Moskit do zadań obrony plot? Obudź się!!

say69mat
piątek, 16 kwietnia 2021, 09:23

Zarówno silniki jak i głowice bojowe plus komponenty pocisków są produkowane - w oparciu o licencję - przez ZM Mesko S.A. Po drugie, tego typu kooperacja - ze swej natury - zakłada współpracę przy konsumpcji tortu, czyli realizacji zamówienia. Tak więc udział w procesie produkcji RADS - Rafael Advanced Defense Systems Ltd., jest regułą tego typu kontraktu. W B-republik powołano konsorcjum o nazwie Euro-SPIKE GMBH, w celu produkcji na rzecz sił zbrojnych ppk SPIKE w wersjach MR i LR.

Davien
czwartek, 22 kwietnia 2021, 10:29

Kluczowe elementy ppk Spike-LR jak głowica samonaprowadzająca i CLU nie sa produkowane w Polsce ale przyjeżdzaja z Izraela. Eurospike GMBH produkuje wszystkie elementy Spike LR/LR2.

Herr Wolf
czwartek, 15 kwietnia 2021, 18:54

Z życia

zeneq
czwartek, 15 kwietnia 2021, 16:11

Od czasu gdy zdecydowano, że sensorem radiolokacyjnym w baterii przeciwlotniczej systemu Pilica będzie izraelska stacja lokacyjna i kupiono radary z Izraela zamiast polskich (najpierw Soła a potem Bystra) jasne jest że nie ma mowy o dalszych zakupach naszych produktów. Proponowane - czytaj - wkrótce zakupione.

rezerwa 77r.
czwartek, 15 kwietnia 2021, 15:32

NIE NIE NIE NIE ,// BARDZO POWAŻNIE PODEJŚĆ DO PROPOZYCJI MBDA > CAMM DODAM ŻE NISZCZYCIELE CZOŁGÓW TEŻ SĄ W PLANIE

czytelnik D24
piątek, 16 kwietnia 2021, 11:15

O czym ty gadasz? CAMM to Narew a Iron Dome to ewentualnie Sona.

Stefan
czwartek, 15 kwietnia 2021, 17:36

I co znowu zakup z wolnej ręki? Drogo i jeszcze drożej? Miłośnik przepłacania? A może przetarg i jak najlepsza cena i jak najwięcej technologii i pracy dla naszego przemysłu? Brytyjczycy jeszcze nie zdążyli ogłosić przetargu na śmigłowce a już mają trzech chętnych na kopanie się po kostkach. Jak robisz przetarg to bierzesz to co potrzebujesz a bez bierzesz drogo to co dają.

Herr Wolf
czwartek, 15 kwietnia 2021, 18:54

Tak z chin

Krzysztof
czwartek, 15 kwietnia 2021, 15:14

Czy zamiast tego systemu Airon dom nie możemy używać naszego gromu? A do programu Narew nie będzie taniej kupić od Ukrainy pociski rakietowe RK 360A lub od Norwegii

Davien
niedziela, 18 kwietnia 2021, 15:42

Sorry ty chcesz do systemu OPL kupowac pociski manewrujace pokr RK-360???

W życiu Romana
piątek, 16 kwietnia 2021, 18:50

A może najpierw byś zauważył kolosalną różnicę między Piorunem a systemami izraelskimi? Kupić od Ukrainy? My chcemy produkować u nas d o b r e pociski. Jakie niby dobre ma Ukraina? ŻADNYCH.

rezerwa 77r.
czwartek, 15 kwietnia 2021, 16:05

tym bardziej że już współpracujemy z NORWEGIĄ ,jednak i sprzęt z UKRAINY też wart konkretnego przemyślenia , np. rakiety dla MI-24 , czy silniki do SOKOŁÓW ,mają też ciekawą modernizację bojową MI-2

czwartek, 15 kwietnia 2021, 15:47

No jasne. Po co używać karabinu skoro można strzelać z procy.

biały
czwartek, 15 kwietnia 2021, 21:03

no po co kupić 1000 proc jak można mieć karabin z jednym pociskiem

Davien
wtorek, 20 kwietnia 2021, 18:19

Dalej jest lepszy karabin z jednym pociskiem niz 1000 proc bez amunicji:)

say69mat
środa, 21 kwietnia 2021, 09:39

Kamień jako dzieło natury nie wymaga FAK.

Swój
czwartek, 15 kwietnia 2021, 14:56

Taka broń to standard dobrze ze PIS rządzi to wojsko jest w koncu do zbrajane i w miarę przygotowane do obrony pozdrawiam terytoriarsow wszędzie ich widzę w działaniu

wert
czwartek, 15 kwietnia 2021, 14:54

Sojusz izraela i sowietów. Izrael zakupił1,2 mln Sputnika 5 dla Syrii za sowieckimpośrednictwem. "Przy okazji" wymieniono zatrzymaną żydówkę na 2 syryjczyków zatrzymanych za przekroczenie granicy. Wcześniej moskwa puściła aresztowaną z przemyt narkotyków naamę issachar za prawa własności kościoła w Jerozolimie. Skutki operacja Most: Nasz Dom Izrael niejakiego libermana to reprezentacja 1.2mln emigrantów czyli 12 % populacji. Miasto Aszdod nazywa się dziś mała moskwa. Udział imigrantów w gronie najbogatszych wzrósł z 10% w 1992 do 27% w 2010. 60% emigrantów miało wyższe wykształcenie, do izraelskich 37 tys inżynierów dołączyło 57 tys nowych. Do 15 tyś lekarzy dołączyło 12 tys nowych. Moskwa w 2016 przyznała emerytury 100 tyś emigrantów. W 2018 dekret putina przyznał emerytury weteranom wojskowym. Od lipca 2017 izrael obchodzi dzień zwycięstwa tak jak kacapia 9 maja. Dziś w izraelu rządzą sowiety więc żadnych nowych "biznesów" z wrogiem

Davien
czwartek, 15 kwietnia 2021, 20:07

Wert a którego Sputnika V dostali Syryjczycy?? Bo są przynajmniej trzy całkiem rózne wersje:)

gegroza
czwartek, 15 kwietnia 2021, 21:44

A jakie to trzy wersje ?

Davien
piątek, 16 kwietnia 2021, 08:47

Jedna na podstawie której powstał artykuł w Lancecie, druga uzywana w Rosji, trzecia sprzedana Słowacji, a jak to wyszło na jaw Rosja wpadłą w szał zarzadała zwrotu szczepionki i zerwała kontrakt ze Słowacją.

wert
czwartek, 15 kwietnia 2021, 20:59

wert nie Wert. co za różnica? Może tą słowacką

Marek1
czwartek, 15 kwietnia 2021, 15:41

Kupuje się broń NIE dlatego, że jest żydowska, amerykańska, czy rosyjska, francuska itp. a DLATEGO, że jest najlepsza w relacji koszt-efekt. Ale to prawda dla wielu totalnie niedostępna poznawczo ...

gnago
czwartek, 15 kwietnia 2021, 21:48

I to jest oczywista prawda. Z tym że dodam w istotnych zadowalających potrzeby ilościach. Nawet od domniemanego wroga

wert
czwartek, 15 kwietnia 2021, 21:30

dlaczego nie kupujemy chińskiej broni w wielu rodzajach będącej kopią amerykańskiej a tańszej wielokrotnie? Bardzo "dziwne". Na cito poproszę o kilkadziesiąt Wing Loong uzbrojonych w BA-7. Helfire cos koło 250 tys zielonych podobnie Spike a taki BA-7 "aż" 70 tyś baksów/szt. To że ich nie kupujemy to prawda dla wielu totalnie niedostępna poznawczo ... Czy dlatego nie kupujemy:)?

rezerwa 77r.
piątek, 16 kwietnia 2021, 12:05

mając na uwadze budowę > GAWRONA vel ŚLĄZAK < 18 LAT + KOSZT CAŁKOWITY 1,46 mld // WSZAK ZA TAKĄ KASĘ MIELIBYŚMY 3-4 KORWETY Z CHIN być może motorówka spacerowa dla admiralicji też /;-))

Davien
piątek, 16 kwietnia 2021, 08:51

Oczywiscie do tych Wing Loongów kupisz cała infrastrukturę i systemy planowana misji, przekazywania danych itd, bo chińskie uzbrojenie nie jest kompatyblne ze standardami NATO i nikt ci go nie zintegruje?. A skad ci się wzięło 70 tys usd za tak zaawansowany pocisk jak BA-7 to juz chyba sam nie wiesz.

wert
piątek, 16 kwietnia 2021, 22:21

jak poszukasz ceny znajdziesz w kontrakcie z AS. Jakoś ogarnęli infrastrukturę i planowanie, dane itd. Dziwne że wziąłeś to dosłownie

Davien
niedziela, 18 kwietnia 2021, 15:53

AS Stac na płacenie 180mln usd za Seahawka więc panei wert..... A co do BA-7:"Helfire cos koło 250 tys zielonych podobnie Spike a taki BA-7 "aż" 70 tyś baksów/szt." to chyba pan pisał

Bartek 1
czwartek, 15 kwietnia 2021, 14:25

Niestety, Izrael produkuje bardzo dobrą broń ale sprzedaje ją na lewo i prawo każdemu kto dobrze zapłaci. Niby na tym polega handel ale to nie kontener kartofli, reguły są trochę inne. Jeśli odbiorcą zaawansowanych izraelskich systemów bojowych jest satrapa Alijew z Azerbejdżanu, to znaczy że może być każdy. Nie chodzi o mityczne kody dostępu ale możliwość przetestowania broni np. przez Rosję, do czego na pewno doszło w 2 wojnie o Karabach. Lepiej kupić w państwie z NATO które ma na tym kontrolę i nie patrzy tylko na zysk, tylko ma jeszcze jakieś zasady etyczne.

Baba Jaga
czwartek, 15 kwietnia 2021, 17:10

Znaczy, z Niemiec? Oj nie jest to popularna opcja na tym forum;)

gnago
czwartek, 15 kwietnia 2021, 21:49

I słusznie TAaa jak leosie ze stareńką amunicją. I to do kraju który osłania od najgroźniejszego przeciwnika

Kowalskiadam154
czwartek, 15 kwietnia 2021, 14:12

Nic z Izraela dopóki drugim językiem jest tam rosyjski

Olegino
czwartek, 15 kwietnia 2021, 14:10

Cena? 442 mld...

Herr Wolf
czwartek, 15 kwietnia 2021, 18:55

447

14 Aquilla
czwartek, 15 kwietnia 2021, 14:09

Polska potrzebuje wielu typów OPL, po to by jeden dobry hacker nie wpuścił wirusa i nie rozwalił całego sytemu. Celami będą samoloty, pociski manewrujące i drony. Jeśli Rafael jest w stanie dostarczy w dwa lata cztery pięć baterii, to warto się zastanowić. Jedyny warunek bez którego się nie obejdzie, to serwis i przeglądy w kraju.

Herr Wolf
czwartek, 15 kwietnia 2021, 18:56

Wielu typów już mamy..

WETER
czwartek, 15 kwietnia 2021, 14:03

mając na stole ofertę brytyjską MBDA w postaci produkcji i całkowitego transferu technologii CAMMów ...(nie ukrywa że jestem fanem tego zakupu licencji...) i inne oferty - powinniśmy stawiać warunek całkowitego transferu technologii dla pozostałych ofert oraz po analizie kosztów wybrać najkorzystniejszą ... a jeżeli prawdą jest sprawa przehadlowania kodów do sprzętu zakupionego przez Gruzinów ... to w obecnej sytuacji geo nie powinniśmy brać na poważnie takiej oferty ( chyba tylko do zbicia ceny innych ofert ...)

Eter
piątek, 16 kwietnia 2021, 09:54

Co Pan rozumie przez słowo kod?

easyrider
czwartek, 15 kwietnia 2021, 13:51

Niczego nie brać tylko rozwijać własny program. Wydać kasę na badania i robić własny produkt, który potem się sprzeda i zarobi.

gisbourne66
czwartek, 15 kwietnia 2021, 21:50

Nie mamy tak dużo czasu.

Dude
czwartek, 15 kwietnia 2021, 15:50

A ile lat chciałbyś spędzić rozwijając technologię jak kraj nie ma OPL? Poza tym, transfer technologii umożliwił by i poparł też lokalny rozwój.

Rejtan
czwartek, 15 kwietnia 2021, 21:37

Na VSHORAD/SHORAD technolgię mamy: Dopracowanie Groma2, Pioruna i współpraca z Ukrainą dałyby system z efektorem na poziomie tego CAMMa... tyle ze czas ( ok. 5 lat) i raczej nikt poza PL/UR tego nie kupi. Zobacz jakie problemy ze sprzedażą CAMM/BARAK/NASAMS/SPYDER maja producenci. A to silne marki, znane..

Davien
piątek, 16 kwietnia 2021, 08:54

Ile?? Panie Rejtan, nie stworzysz na bazie Pioruna czy Groma pocisku klasy CAMM bo to zupełnie inna kategoria.

easyrider
czwartek, 15 kwietnia 2021, 17:28

Tyle ile trzeba. Zintensyfikować działania i wydawać środki na rozwój własnej technologii. Zakupy to zawsze ślepy zaułek. Wzmacnia się nasz konkurent a my się uzależniamy. Myśleć nie można w kategoriach: tu i teraz. Izrael też był importerem broni. Turcja też. Korea Płd. też. Teraz odcinają kupony od swojego rozwoju. My też możemy.

Wolna Polska od Anty
czwartek, 15 kwietnia 2021, 13:44

Co z tego ze Rafael da ofertę jak oni jeśli kupią to min bo nigdy nie potrafią kupić konkret np 50 lub więcej nie wiem kto podejmuje tr zakupy śle nadaje się DO TEGO CO wcześniejsze Rządy czyli jedno wielkie G jak można nie dbać o własny kraj ciekawe kto ma w tym biznes żeby osłabić POLSKĘ

Monkey
czwartek, 15 kwietnia 2021, 13:44

Systemy izraelskie to najwyższa klasa światowa. Ale czy Rafael jest w stanie umożliwić polskiemu przemysłowi zbrojeniowemu pozyskanie tak dużych kompetencji, jak planuje to uczynić MBDA?

Marcyk
czwartek, 15 kwietnia 2021, 13:32

Pod względem technicznym bardzo dobre rozwiązanie, pod względem politycznym absolutnie nie !

Ja...
czwartek, 15 kwietnia 2021, 19:21

Jestem codziennym czytelnikiem portalu...jeśli na polu obronności i współpracy wojskowej z Izraelem czy USA ktoś widzici błąd polityczny Polski to wydaje mi się, że nie bardzo rozumie co się ma świecie dzieje i przed kim ewentualnie te systemy miałyby nas bronić...Albo celowo dyskredytuje system, z którego przekoczeniem Rosja ma zdecydowany problem...skoro musi kupić kody...

SOWA
piątek, 16 kwietnia 2021, 23:36

Przykład zastosowania polskich rakiet Grom w Gruzji pokazuje, że lepiej mieć własny, prostszy sprzęt pod pełną kontrolą niż wypasione rakiety strzelające w chmury. Pomijam już kwestię niezależności, tworzenia dobrze płatnych miejsc pracy i podatków...

ABC
czwartek, 15 kwietnia 2021, 13:29

Pierwsze pytanie czego nie dostaniemy? Ile to będzie kosztowało? Będziemy mogli rozwijać dalej to sami? Ponieważ nie zostały przedstawione propozycje w sprawie ww. to uważam, że nie do końca było się czym chwalić? Przemysł twierdzi, że jest zdolny do produkcji systemu Narew samodzielnie łącznie z C2 poza efektorem, który jest nam oferowany ze wszystkimi uprawnieniami przez MBDA to nie ma co się zastanawiać produkujemy Narew sami, nie ma lepszej opcji. Zasadnicze elementy systemu obrony musi wykonywać przemysł krajowy, inaczej nie starczy nam na buty dla żołnierza i będzie chodził boso.

taka prawda
czwartek, 15 kwietnia 2021, 13:28

Nie brać absolutnie nic od tego plemienia żmijowego z pustyni Negev bo przepłacimy, w w razie godziny "W" będzie zablokowane wszystko !!! Trzeba pamiętać,że co najmniej 1/3 obywateli Izraela pochodzi z Rosji i takąż ma mentalność Tyle w temacie !

Driver25
czwartek, 15 kwietnia 2021, 13:18

Z wieloletnich obserwacji wynika że izraelskie systemy przeciwlotnicze i przeciwrakietowe są najlepsze i najbardziej sprawdzone bojowo na świecie, to taka obiektywna ocena ale co zrobią z tym nasze władze nie można przewidzieć. Dodatkowo zostaje znak zapytania co do transferu technologii przy takim kontrakcie.

Wojciech
czwartek, 15 kwietnia 2021, 13:12

Tylko licencja na produkcje całego pocisku od podstaw i pełna polonizacja nawet za wyższą cenę. Wszystko w temacie

Davien
czwartek, 15 kwietnia 2021, 12:52

Powinniśmy kupić pancyra-S1i s-400 z transferem technologii. Pozdrawiam.

xXx
piątek, 16 kwietnia 2021, 03:35

No to dodajmy do tego jeszcze Iskandera i T-72. A pewnie jakiś bwp by się przydał. A i jeszcze Armatę do kompletu.

Polak
czwartek, 15 kwietnia 2021, 16:15

Ha ha ha dobre....

Oczekiwania
czwartek, 15 kwietnia 2021, 12:43

Po doświadczeniach z transferem technologi po spike i sprzeciwach by wykorzystać pocisk stunner jako bazę do opracowania nisko kosztowego pocisku SkyCeptor ZDECYDOWANIE NIE . Omijać szerokim łukiem.

z zagranicy
czwartek, 15 kwietnia 2021, 12:37

Czemu nie? W ramach kontraktu zalatwi się sprawę 447 i gra wszystko.

jurgen
czwartek, 15 kwietnia 2021, 12:37

jakoś im nie wierzę

Sznyc
czwartek, 15 kwietnia 2021, 12:34

A potem cyk i wyłączone bo Władymir poprosił.

Tweets Defence24