Reklama

Technologie

Polskie wyposażenie na belgijskich i niderlandzkich okrętach przeciwminowych

Fot. OBR CTM SA
Fot. OBR CTM SA

System trałowy opracowany przez Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej S.A. został wybrany jako specjalistyczne wyposażenie dla przyszłych okrętów przeciwminowych budowanych w ramach jednego programu dla Belgijskiej Marynarki Wojennej oraz Królewskiej Marynarki Wojennej Niderlandów.

Generalnym dostawcą specjalistycznego wyposażenia dla dwunastu, belgijskich i niderlandzkich okrętów przeciwminowych budowanych w ramach programu rMCM (robotic Mine CounterMeasures) jest francuska grupa przemysłowa ECA Group. To właśnie ona dokonuje wyboru systemów, które mają być wykorzystywane przez siły morskie Belgii i Niderlandów do niszczenia min. Większość z nich stanowią produkty opracowane i produkowane przez ECA, ale są również elementy, które nie znajdują się w portfolio tej grupy, jak np. system trałowania min (MLM-EEG/S). W tym przypadku ECA Group wybiera potrzebne wyposażenie spośród najlepszych rozwiązań dostępnych na rynku.

Dlatego tak dużym sukcesem Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Centrum Techniki Morskiej S.A. (OBR CTM S.A.) jest wybranie jego zdalnie sterowanych trałów MLM-3100  dla najnowszych okrętów belgijskich i niderlandzkich. Trały dostarczone przez OBR CTM S.A. pozwalają na generowanie sygnatur elektromagnetycznych dowolnych jednostek pływających. Ich uzupełnieniem będą wybrane przez ECA trały akustyczny Sonac ACS, dostarczone przez fińską firmę Patria. Dzięki takiemu zestawowi trałowemu holowanemu przez bezzałogowe pojazdy nawodne Inspector (przewożone przez okręt-matkę), będzie możliwe precyzyjne symulowanie pól fizycznych konkretnych jednostek pływających.

image
Fiński trał akustyczny Sonac ACS. Fot. Patria

W ten sposób okręty przeciwminowe zyskają większą skuteczność w zwalczaniu min morskich z zapalnikami niekontaktowymi, a przeprowadzenie jednostek pływających przez zagrożony akwen, czy też rozpoznania minowe podejść do portów będą możliwe w bezpiecznych warunkach. Dostarczenie trałów planowane jest na pierwszą połowę 2023 roku, a ostateczne i kompletne rozwiązania integrujące moduły wchodzące w skład systemu trałowego zostaną zaprezentowane w pierwszym półroczu 2024 roku.

„Współpraca z ECA Group to dla OBR CTM SA wielkie osiągnięcie. Cieszy mnie, jako prezesa polskiej spółki, że systemy stworzone przez naszych inżynierów będą ważnym elementem wyposażenia wysokiej klasy okrętów marynarek wojennych Belgii i Holandii. Jest to potwierdzenie, że nasze MLM-EEG/S skutecznie realizują wyzwania jakie stawiają nowoczesne miny morskie”.

Marcin Wiśniewski - Prezes Zarządu OBR CTM S.A.

 Wybór OBR CTM SA przez grupę ECA nie jest przypadkowy. Polska spółka należy bowiem do międzynarodowego konsorcjum działającego pod egidą Europejskiej Agencji Obrony EDA, w skład którego wchodzi również fińska firma Patria (wraz z centrum badawczym Finnish Naval Academy). Konsorcjum to realizowało m.in. projekt Modułowego Lekkiego Trału Niekontaktowego MLM II (Modular Lightweight Minesweeping II). Dodatkowo opracowane w ramach tego projektu polskie systemy trałowe były już wcześniej prezentowane i przetestowane we Francji m.in. na poligonie francuskich sił morskich w okolicach Brestu.

Reklama

Komentarze

    Reklama