Reklama

Technologie

Hawaje: Test pocisku antybalistycznego dla Redzikowa [WIDEO]

Start pocisku SM-3 podczas testu z działem USS Lake Erie (CG 70) Fot. US MDA
Start pocisku SM-3 podczas testu z działem USS Lake Erie (CG 70) Fot. US MDA

US Navy wspólne z U.S. Missile Defense Agency (MDA) przeprowadziła test systemu Aegis BMD podczas którego wystrzelony przez USS John Finn (DDG-113) pocisk rakietowy SM-3 Block IIA zniszczył cel symulujący pocisk balistyczny klasy ICBM. Była to szósta próba ogniowa okrętu wyposażonego w BMD Aegis z użyciem pocisku kierowanego SM-3 Block IIA. Pierwotnie zaplanowana na maj 2020 r., została opóźniona z powodu ograniczeń związanych z COVID-19.

Strzelanie miało miejsce 16 listopada 2020 roku o godzinie 19:50 standardowego czasu hawajskiego (17 listopada o 6:50 wg. czasu polskiego). Symulujacy międzykontynentalny pocisk balistyczny (klasa ICBM) cel został wystrzelony ze stanowiska testowego obrony przeciwrakietowej im. Ronalda Reagana, znajdującego się na atolu Kwajalein w Republice Wyspy Marshalla, w kierunku oceanu na północny-wschód od Hawajów. 

W tym konkretnym teście  niszczyciel wykorzystywał możliwości zdalnej walki za pośrednictwem sieci dowodzenia i kontroli łączności zarządzania walką (C2BMC) w ramach scenariusza obrony Hawajów. Po otrzymaniu danych śledzenia z systemu C2BMC niszczyciel klasy Arleigh Burke USS John Finn (DDG-113) wystrzelił kierowany pocisk rakietowy SM-3 Block IIA, który zniszczył cel.

System broni antybalistycznej Aegis jest morskim elementem amerykańskiego systemu obrony przeciwrakietowej. MDA i US Navy wspólnie zarządzają systemem Aegis BMD. Statki Aegis BMD (i instalacje lądowe Aegis Ashore) odbierają dane o torze za pośrednictwem systemu C2BMC, wypracowują dane do kierowania ogniem, a następnie wystrzeliwują i kierują pociski rodziny SM-3 w celu zniszczenia nadchodzących zagrożeń. Misją MDA jest opracowanie i rozmieszczenie wielowarstwowego systemu obrony przeciwrakietowej w celu obrony USA, ich za granicą rozmieszczonych sił oraz sojuszników  przed atakami rakietowymi na wszystkich dystansach we wszystkich fazach lotu. Częścią tego systemu jest również instalacja Aegis Ashore powstająca obecnie w Redzikowie. Zostanie ona uzbrojona właśnie w pociski SM-3 Block IIA, które zostały przetestowane (być może uzupełnione przez SM-3 Block IB).  

Reklama

Komentarze

    Reklama