Reklama

Technologie

Pierwszy lot Apache i Chinooka dla Indii [WIDEO]

Fot. Boeing India
Fot. Boeing India

Pierwsze śmigłowce AH-64E Apache Guardian oraz CH-47F Chinook przeznaczone dla Indii odbyły swoje pierwsze loty - informuje Boeing India. Test odbył się w Arizonie, w USA. 

Jak podkreślił prezes Boeing India, Pratyush Kumar, pierwsze loty obu maszyn, które trafią na wyposażenie indyjskich sił powietrznych, to krok milowy ku wzmocnieniu wojsk kraju. Zaznaczył również, że do Indii trafią najnowocześniejsze wersje obu maszyn. 

Kumar przypomniał również, że w produkcji śmigłowców udział brał także indyjski przemysł. Dostawy pierwszych maszyn mają rozpocząć się w 2019 roku. 

W 2015 roku Indie zamówiły 22 bojowych Apache Guardian oraz 15 transportowych Chinook. Wartość kontraktu wynosiła wtedy ok. 3 mld USD. Na pozyskanie kolejnych śmigłowców zdecydowano się w roku 2017. Tym razem było to sześć maszyn AH-64E, wartych 654,6 mld USD. Umowa na zakup sześciu szturmowych wiropłatów została uzgodniona z producentem maszyn jeszcze we wrześniu 2015 r., jako opcja do większego kontraktu. Dodatkowe śmigłowce trafią do wojsk lądowych.

image
Fot. Boeing India

W czerwcu br. Departament Stanu USA wyraził zgodę na sprzedaż Indiom za pośrednictwem programu FMS sprzętu i uzbrojenia połączonego z pozyskaniem sześciu śmigłowców AH-64E Apache Guardian przeznaczonych dla armii. Do azjatyckiego kraju razem z maszynami trafić może 180 pocisków AGM-114L-3 Hellfire, 90 pocisków AGM-114R-3 Hellfire II i 200 pocisków Stinger Block I-92H. Dostawa wszystkich części i uzbrojenia kosztować ma według Amerykanów maksymalnie 930 mln USD.

Reklama

Komentarze (16)

 1. Sailor

  Widocznie do Hindusów dotarło parę spraw. Przede wszystkim ostatnie zacieśnienie współpracy Rosji z Chinami, które są w stanie cichego konfliktu od wielu lat i kupowanie broni od państwa, które ją sprzedaje również drugiej stronie jest raczej z wielu oczywistych powodów mało rozsądne. Poza tym uzbrojenie zachodnie jest o wiele bardziej nowoczesne od rosyjskiego i również chińskiego co ma niebagatelne znaczenie w razie konfliktu. Poza tym Indie w przeciwieństwie do Chin czy Rosji maja otwartą drogę do zakupów uzbrojenia produkcji zachodniej i jak widać to robią. Natomiast kraje zachodnie słusznie postrzegają Indie jako militarną przeciwwagę dla Chin w regionie i to wykorzystują. Nie zdziwię się gdy w najbliższej przyszłości Indie zakupią np. F-35.

 2. K.

  Anty 50 C-cali przed 500+@ W Korei rozbił się MUH-1 Marineon któremu do Caracala sporo brakuje .

 3. Kazimierz Dolny

  @yaro - jakoś 10 lat temu i wcześniej tak to u nich nie wyglądało - byli wtedy głupi bazując na sowieckim/rosyjskim sprzęcie? @Anty... - bez alternatywy, bo niektórzy dostawcy sami się jej pozbawili - kto np. wspomnianej firmie kazał w przetargu na uzbrojone śmigłowce oferować śmigłowce nieuzbrojone? Mieszanie policji z wojskiem to chyba żart, a porównywanie Pumy do Caracali to jak porównywanie naszych F-16 do np. rumuńskich/portugalskich - zero w tym sensu.

 4. WW3

  Anty 50 C-cali przed 500+ - Ja się pytam czy te co kupił Antoni są już oblatane,a Turcy brali tańszą bieda wersję od nas bo całe doposażenie mieli swoje i nie musieli brac amerykańskiego.Słowenia jakoś naszych nie chciała tylko wolała droższe z USA

 5. Davien

  Yaro, Indie od pewnego czasu z zakupami sprzetu wojskowego ida na zachód i nie kupuja od jednego państwa ale od kilku. Do tego w lotnictwie praktycznie skończyli z zakupami w Rosji poniewaz ta po prostu nie może im zaoferowac tego co potrzebują( sprawa FGFA, samoloty pokładowe) itp, Nawet w sztandarowym produkcie rosyjskim czyli w Su-30MKI jest masa komponentów zachodnich a i ta maszyne Indie chca wycofać.

 6. xawer

  Do podatnik polski: \"...razem z maszynami trafić może 180 pocisków AGM-114L-3 Hellfire, 90 pocisków AGM-114R-3 Hellfire II i 200 pocisków Stinger Block I-92H. Dostawa wszystkich części i uzbrojenia kosztować ma według Amerykanów maksymalnie 930 mln USD.\" MAKSYMALNIE 930 mln(praktycznie ok 500) i 6 AH-64E to tylko część(mniejsza) kontraktu. Bardzo dobra cena! Umiesz czytać ze zrozumieniem czy musisz siać propagandę?:-D

 7. yaro

  @Davien Indie były by głupcami gdyby oparły się tylko o jednego dostawcę uzbrojenia. Tak wielki kraj jak oni nie może sobie na to pozwolić. To jest proste i logiczne.

 8. Anty 50 C-cali przed 500+

  @WW3 w 2015 to \"najlepsi\" nasi od 1989 r bez alternatywy - wybrali ...H225M. Hindusi wybrali w TYM samym to so wybrali. Przy wrzasku Forum ( w tym panie Davien) o zakupach C-cali dla - Delhi. a co do \"bieda wersje Black Hawka\" z Mielca to zanim oblatano DWA dla misji antyterror (do \"testowania\") to PRZED tym oblatali 4 dla policji dla Turcji i jak kupili 5-ty dla wojska to chyba zadowoleni? Przynajmniej wirnik nie odpada jak w wojskowej wersji Super pumy w Korei. po naprawie.....I przekazane Armii ale ...Chile 13 lipca tego roku to lepsze od C-cali te \"bieda\" wersje??

 9. skąd się biorą fakenewsy?

  @podatnik ruski - czemu tak bezczelnie kłamiesz? naprawdę sądzisz że ludzie nie potrafią czytać ze zrozumieniem? jest przecież jasno napisane że zamówienie dotyczy \"sprzętu i uzbrojenia\" a dalej jest wymienione pół tysiąca rakiet które sprzedają razem ze śmigłowcami. poza tym podana cena jest ceną maksymalną, a jak wiemy na przykładzie Wisły realna cena może być ulamkiem pierwotnych propozycji.

 10. rotor

  No prosze zamawiają najnowsze Longbowy i Romeo chyba z radarem aktywnym no i Stingery w wersji powietrze-powietrze. A my produkujemy MANPADSy i nie potrafimy nawet zintegrować silnika Groma ze zmodyfikowaną programowalną głowicą Pioruna z wyrzutnią typu GAD. To byłby hit, wyrzutnia podwieszana zintegrowana z prostą kamerą termowizyjną i ew. IFF + prosty panel - konsola z małym LCD i trybem wyboru celu. To nie wymagałoby integracji z awioniką a zewnętrzny panel z ekranowanym kablem lub bezprzewodową konsolą i zewnętrzne zasilanie z baterii pozwoliłoby na podczepienie do dowolnej nawet małej cywilnej maszyny: Bell, Eurocopter.

 11. WW3

  Pierwsze bieda wersje Black Hawka z Mielca które Antoni zaczął kupować pod koniec 2016 roku to już odbyły swoje pierwsze loty ??

 12. Pirat

  Rosja powoli traci następnego klienta.

 13. Davien

  Indie jak widac coraz bardziej w dziedzinie lotnictwa ida w konstrukcje zachodnie . Ciekawe co bedzie nastepne, flota czy siły ladowe.?

 14. Luke

  Dlaczego nie Polska!?

 15. podatnik polski

  Trzeba mieć zryty beret jak Hindusi by płacić 950 mln$ za 6 szt. (słownie: sześć!) AH-64E...

 16. Radek

  \"tym razem było to sześć maszyn AH-64E, wartych 654,6 mld USD\" chyba miało być mln

Reklama