Reklama

Technologie

Pierwszy Atlas dostarczony Belgii

Fot. Airbus
Fot. Airbus

Belgijskie Siły Powietrzne odebrały pierwszy z siedmiu zamówionych w 2018 roku wojskowych samolotów transportowych Airbus A400M Atlas. Maszyna została przekazana klientowi w zakładzie montażu Airbusa w Sewilli, a następnie wykonała lot dostawczy do 15 Skrzydła Lotnictwa Transportowego w belgijskim Melsbroek gdzie będzie bazowała. Kolejny A400M dla Belgii zostanie dostarczony na początku 2021 roku.

Ten konkretny egzemplarz A400M, oznaczony numerem produkcyjnym MSN106, będzie eksploatowany w bilateralnej jednostce, składającej się w sumie z ośmiu samolotów: siedmiu należących do Sił Powietrznych Belgii i jednego należącego do Sił Zbrojnych Luksemburga. Państwo to w 2015 roku podpisało umowę z Belgią i Holandią o kolektywnej ochronie przestrzeni powietrznej, gdyż od 60 lat nie dysponuje żadnym samolotem wojskowym.

Dzięki dostawie tego samolotu wszyscy klienci początkowi programu są już posiadaczami A400M. MSN106 dołączy do luksemburskiej maszyny w dwunarodowej jednostce, powołanej we współpracy z Belgią. Pomimo wyzwań związanych z Covid-19, nasze zespoły dostarczyły wszystkie 10 samolotów tego typu planowanych do przekazania klientom w tym roku. Tym samym eksploatowana flota A400M urosła do 98 maszyn.

Alberto Gutierrez, szef działu samolotów wojskowych w Airbus Defence and Space

Belgia była jednym z krajów, które w 2001 roku podpisały porozumienie dotyczące wspólnego zakupu samolotów transportowych powstałych w ramach programu A400M Atlas. Maszyny produkowane są przez koncern Airbus Defence and Space w ramach międzynarodowej kooperacji, w której biorą również udział belgijskie zakłady, produkujące m. in. elementy rampy ładunkowej i podwozia. Samoloty Airbus A400M dla Belgii i Luksemburga maja zostać dostarczone w latach 2020-2023.

Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama