Reklama

Technologie

Ochrona przed pożarem w czasie rzeczywistym

gore-tex, pyrad, odzież trudnopalna
Autor. Gore-Tex Professional

Pełnoskalowa wojna, która trwa od ponad roku w Ukrainie zweryfikowała wiele aspektów i założeń wojskowych. Konflikt ten pokazał, jak bardzo indywidualne wyposażenie żołnierzy wpływa na ich zdolności bojowe i możliwości wykonywania powierzonych im zadań.

Reklama

Artykuł sponsorowany

Reklama

Wśród wniosków jakie wyciągnięto w związku z tą sytuacją jest konieczność jeszcze lepszej ochrony żołnierzy na polu walki przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi (komfort termiczny) oraz zabezpieczenie ich przed czynnikami wynikającymi z użytych środków bojowych.

Autor. Gore-Tex Professional

Ochrona przed poparzeniem i uniemożliwienie rozprzestrzeniania się ognia

Jednym z rozwiązań, które efektywnie chronią żołnierzy na polu walki jest Technologia PYRAD, opracowana przez amerykańską firmę W. L. Gore & Associates Inc. (GORE-TEX Professional). W wyniku zetknięcia tkaniny z ogniem, niezliczone małe kropki, którymi powleczona jest tkanina reagują wybuchowo. Technologia ta pozwala na wytworzenie stabilnej ochrony przed poparzeniem skóry oraz uniemożliwia rozprzestrzenianie się ognia na odzież. Lekki trójwarstwowy laminat spełnia ekstremalne wymagania ochrony klasy 2, dzięki połączeniu tkaniny zewnętrznej z domieszką PYRAD oraz z ultracienką i niepalną membraną ePTFE (ekspandowany politetrafluoroetylen).

Reklama

GORE-TEX Professional przetestował dwa główne scenariusze, na które narażeni są użytkownicy w wojsku: jeden to wypadek podczas tankowania pojazdu lub samolotu, a drugi scenariusz dotyczy żołnierza, obok którego eksploduje improwizowane urządzenie wybuchowe (IED). Testy zostały przeprowadzone przez profesjonalny zespół kaskaderski w kontrolowanym środowisku, zabezpieczonym przez strażaków.

Autor. Gore-Tex Professional

Wypadek podczas tankowania pojazdów wojskowych lub statków powietrznych

Podczas tankowania pojazdów i samolotów w warunkach bojowych o każdej porze dnia i nocy paliwo często rozlewa się na odzież osób, które tankują. Odzież zamoczona w łatwopalnym paliwie może następnie ulec zapaleniu w wyniku kontaktu ze źródłem zapłonu, takim jak iskry, bardzo gorące powierzchnie, itp. Przetestowano kombinezon przeciwdeszczowy Defense FR z technologią GORE-TEX PYRAD. Zespół kaskaderów zasymulował wypadek z czołgiem, spryskując prawą stronę kombinezonu olejem napędowym i benzyną, a następnie zapalając ją w pobliżu ziemi za pomocą deflagracji małego gazu.

Autor. Gore-Tex Professional
Autor. Gore-Tex Professional

Wysoka temperatura i płomienie - efekt eksplozji IED

Improwizowane urządzenia wybuchowe (IED) niestety nadal stanowią zagrożenie dla żołnierzy na misjach na całym świecie, w tym na Ukrainie. W tym scenariuszu zbadano wpływ ciepła i płomieni spowodowanych przez IED na odzież bojową na misji. Wykorzystano trudnopalny mundur bojowy wykonany w technologii tkaniny PYRAD® firmy GORE-TEX LABS, noszony przez żołnierzy w wielu krajach europejskich. Jan Singh z W. L. Gore & Associates Inc. zasymulował tę scenę używając dwóch dużych początkowych eksplozji gazu i stale płonącego płomienia gazu jako dodatkowego źródła ciepła.

Autor. Gore-Tex Professional
Autor. Gore-Tex Professional

Artykuł sponsorowany

Reklama

Komentarze

    Reklama