Reklama

Technologie

Leopardy z aktywnym pancerzem w szpicy NATO

Fot. Bundeswehr
Fot. Bundeswehr

O podjęciu takich kroków przedstawiciele Bundeswehry poinformowali podczas międzynarodowej konferencji International Armoured Vehicles 2019 (IAV) w Londynie. Decyzja o wyposażeniu czołgów w aktywny system obrony pojazdów (ASOP) związana jest z wytypowaniem części niemieckich pododdziałów pancernych do sił szybkiego reagowania Sojuszu Północnoatlantyckiego, tzw. szpicy NATO VJTF (Very High Readiness Joint Task Force). Niemcy ponadto podkreślają, że wybór wynika również z analizy użycia Leopardów 2 w Afganistanie i Syrii.

Według wstępnych planów całkowite doposażenie Leopardów 2 w system Trophy HV (ASPRO-A)  miałoby nastąpić około 2022 roku natomiast jak na razie Bundeswehra nie wyznaczyła jeszcze jednostki, która wystawi pododdział czołgów wydelegowany do VJTF w 2023 roku. Tym samym nie wiadomo więc, która wersja Leoparda 2 otrzyma izraelski system ASOP. 

Rozpoczęcie integracji Trophy z Leopardem 2 ma się rozpocząć jeszcze w tym roku a wszystkie testy mają zostać ukończone do 2021 roku. Doposażonych będzie ogółem 17 wozów - 13 wchodzących w skład kompanii i 4 zapasowe. Jak na razie nie ma planów pozyskania kolejnych systemów Trophy, ale nieoficjalnie wiadomo, że Bundeswehra chce gruntownie przetestować taki system i na podstawie tego zdecydować o docelowym wyborze konkretnego typu.

Już trzy lata temu badano taką integrację nie tylko systemu Rafaela,  ale też ASOP Iron Fist opracowanego  przez  inną izraelską firmę IMI Systems. Ponadto testowano na czołgu Leopard 2 krajowe rozwiązanie w postaci rozproszonego i wielokanałowego systemu AMAP-ADS.

Trophy HV wykorzystuje już armia izraelska montując go na czołgach Merkava Mk4M i ciężkich gąsienicowych transporterach opancerzonych Namer. Ponadto system ten w zmodyfikowanej, modułowej w budowie wersji (m.in. z większymi magazynami na antypociski) zabudowywany jest także na amerykańskich czołgach M1A1SA/FEP, M1A2A/M1A2B oraz najnowszych M1A2C/M1A2D należących do US Army (4 ABCT) i US Marine Corps.

ASOP Trophy HV (Heavy Vehicles) działa na zasadzie wykrywania zagrożeń przez radiolokatory AESA (cztery anteny pokrywające  pełne 3600 wokół pojazdu), które umożliwiają wykrycie, a przez to i zidentyfikowanie a następnie wykonanie obliczeń przez moduł przelicznikowy/komputer trajektorii celu stanowiącego zagrożenie dla osłanianego wozu. Jeżeli z dokonanych obliczeń wynika, że pojazd jest zagrożony to następuje neutralizacja celu poprzez efektor MEFP (Multiple Explosively Formed Penetrator) wystrzeliwany z wyrzutni wchodzącej w skład systemu.

Także inne kraje myślą o wyposażaniu swoich wozów bojowych w systemy obrony aktywnej np. Turcy planują wyposażyć swoje czołgi w ASOP Akkor Pulat opracowany wspólnie z Ukraińcami.

Z kolei Holendrzy zlecili BAE Systems integrację izraelskiego systemu Iron Fist Light Compact (IF-LC) z ich bwp CV9035NL a w grudniu zeszłego roku amerykanie zdecydowali o wyborze Iron Fist Light (IFL) dla swoich bwp M2A4 Bradley.

Reklama

Komentarze (23)

 1. dale

  @Gustlik....idąc twoim tokiem rozumowania, w ogóle czołgi to zbędny sprzet bowiem żaden nie obroni się przed prymitywnym pociskiem rakietowym wystrzeliwanym z krzaka z odległości 50m.....w ogóle armia jest zbędna bowiem każdego żołnierza można zabić kulą karabinową za 3.50pln....

 2. otoman

  @łuki....jak widzę, według ciebie każdy kto ma odmienne zdanie od realizowanej polityki w MON, obecnego rządu i w ogóle od sposobu wydawania publicznych pieniędzy to hejter, zdrajca, lub jakiś intelektualnie odstający od normy człowiek nie potrafiący merytorycznie odnieść się do tematu? no brawo. Wiesz, racjonalnie myślący ludzie jak wydają pieniądze to obejrzą je z każdej strony tysiąc razy i zastanowią się kolejne tysiąc razy czy dobrze robią. MON szasta kasą na prawo i lewo, dokonując dziwnych zakupów i prowadząc modernizacje w takim zakresie i za takie pieniądze że równie dobrze mogłoby ich nie być. Przykłądów mamy już wiele: malowanie MIG29 i SU22, teraz doprowadzenie naszych LEO do stanu używalności i bieda wariantu z lat 90. Nie wiem , jak ty, ale ja wolałbym aby pieniądze z moich podatków były wydawane racjonalnie i z głową. Jeżeli mamy płacić miliardy za modernizacje 200leo to chciałbym aby to była modernizacja do najnowszego wariantu tego czołgu z najnowszymi i sprawdzonymi systemami obrony. Te czołgi dostaniemy do użytku za wiele lat a nie za miesiąc czy dwa. Warto zatem w wyniku modernizacji otrzymać wozy nowoczesne a nie nowocześnie odmalowane. Rozumiem że dla ciebie jest to niepojęte tak myśleć i nie bic brawo na to co robi MON. Jakoś jak kupowali samoloty VIP to nie brali latającego złomu modernizując Jaków do standardu lat 90 tylko kupili najnowsze sztuki....można? można. Zatem trochę kultury jak odnosisz się do ludzi inaczej myślących niż ty.

 3. łuki

  Widzę, że wielu "komentatorów" nie potrafi merytorycznie odnieść się do tematu , jest to tylko kolejny powód do hejtu, podejrzewam, że politycznie motywowanego. A teraz wczytajmy się w teks: Bundeswehra przeprowadzi TESTY , które zakończą się za 2 LATA . W 2022-23 planowane jest wyposażenie w ten system uwaga ! 17 CZOŁGÓW. Przecież gdyby taką informację podał polski MON, że planuje wyposażyć w ASOP, 17 naszych leosiów w ciągu 4 lat to rozpętało by się tu piekło ;) o bezradności, powolności, sabotażu, wiecznych testach, itp. Zastanówmy się lepiej czy kupować systemy izraelskie czy dalej pracować na polskimi .

 4. werter

  @Trzeźwy....za to niektórych stać tylko na bezrozumne bicie brawo dla fatalnej modernizacji i wywalenia miliardów kasy z naszych podatków w błoto. To co bierzesz za hejt jest przykładem zdrowego racjonalnego myślenia ludzi na tym forum, czas to wrescie zrozumieć. Zapewniam cię , że nikt by się nawet nie zająknął jakby MON ogłosił że te 200 LEO jakie mamy będzie modernizowane do najnowszego standardu z uzyciem najnowszych systemów samoobrony. Tymczasem, wywalamy miliardy aby za xx lat otrzymać znowu przestarzałe czołgi wymagające kolejnej modernizacji za grube pieniądze. Nic nie powinno stać na przeszkodzie aby takie systemy montować już dzisiaj korzystając z okazji że i tak idą do fabryki. No ale kto u nas w MON myśli perpektywicznie? kto liczy pieniadz epodatnika i kto wreszcie patrzy na najnowsze trendy w technice wojskowej? nikt, bo MON jest najbardziej upolitycznionym ministerstwem w którym jakiekolwiek zakupy nie są obliczone na realne wzmocnienie armii a tylko i wyłącznie zdobycie poparcia elektoratu w kolejnych wyborach. Mając te 200LEO i zerowe szanse na zakup kolejnych oraz całkowity brak kasy na nową konstrukcję chciałbym aby nasza modernizacja dawała nam czołg nowoczesny mający szanse przeżycia na współczesnym polu walki. Trzeba obserwować najlepszych i wyciągać wnioski z postępu techniki wojskowej a nie tworzyć iluzje modernizacji. Mnie najbardziej boli to że wywalamy pieniądze otrzymując za kilka-kilkanaście lat znowu czołgi odstające potencjałem od podobnych konstrukcji na świecie, ba odstające od czołgów z tej samej rodziny LEO. To nie jest normalne.

 5. Wojciech

  @ryszard56, to co? Lepiej nic nie robić, tak jak przez ostatnie 28 lat? Czy może lepiej robić chociaż tyle żeby te czołgi były wyremontowane, sprawne, z w miarę współczesną termowizją, itp? Ale jak wolisz, zawsze można się położyć i poczekać na mannę z nieba.

 6. Gustlik

  Żaden ASOP nie obroni czołgu przed uderzeniem z góry przez samonaprowadzającą się głowicę pocisku artyleryjskiego typu SADARM :-). Nie osłoni też zwykły granat dymny. Jedynie specjalny, multispektralny ale takich nie ma na wyposażeniu żadnego czołgu na świecie.

 7. Adam

  Trzeźwy - a może jednak pijany ?? :) mamy tylu specjalistów,całą armię doradców i urzędników w MON i nikomu tam do głowy nie przyszła ochrona aktywna?? To od czego mamy ten MON ?? To jest jedna wielka porażka,wszystko robione jak najmniejszym kosztem albo przetargi tkwią w jakieś fazie analitycznej długie lata a później są uwalane.Jeśli Trzeźwo spojrzeć to obecny MON jest najgorszym od lat,przed ponad 3 lata z najpotrzebniejszego uzbrojenia udało im się zakupić jedynie 2 baterie Patriot,nic więcej......

 8. Covax

  Tymczasem w Polsce w 2015r poligon wykazal 80% skutecznosci "zasop". A to byl 6 stopien dojrzałosci ( 9 to gotowosc do produkcji ), ale wiadomo to wymaga sprawdzenia czegos i " kosztuje" odrobine wysiłku. Lepiej pisać byle by pisać. Dla krytykantów, wiecie specjalisci od B+R ile kosztował "program borsuk" ? Nie to powiem 75 mln zlotych ( i nawet mon/rzad nie dal kasy na drugi przedprotopyt zeby przyspieszyc testy ) Czy to duzo ? Mysle ze nie, to dwie rakieta Patriot !! Albo jeden bieda hołk, a wiecie za ile byl sprzedany mielec i przez kogo ?

 9. krok w miejscu

  A my z reguły jesteśmy w trakcie rozważań - zrobić czy kupić? Z tym, że najpierw uzgadniamy co jest potrzebne. Długo i namiętnie. Ponieważ wojskowi mają trudności z określaniem potrzeb, nikt z cywili nie ogarnia potencjału nauki i przemysłu krajowego, dysponenci pieniędzy jeszcze mniej wiedzą od jakich wydatków studzić zapały, więc w rezultacie o zakupach, tak na minimum, decydują względy pi-arowe ew. najsilniejsze fobie kilku polityków. Dobitnym przykładem opisywana ostatnio na D24, prowadząca do nikąd konferencja nt. marynarki wojennej.

 10. Gustlik

  Rosjanie już mają tego Trophy na stole :-)

 11. ryszard56

  A My mamy bieda modernizację tragedia

 12. Trzeźwy

  Do @xyz: tymczasem w Polsce niektórych stać tylko na jad, złośliwość, zgryzliwość i kwas. A merytorycznie to nie Polska podejmuje decyzje co do uzbrojenia, to są konkretni ludzie na konkretnych stanowiskach. I im by się warto było przyjrzeć. Lubię trzeźwe spojrzenie zamiast żenujących smętów. Z drugiej strony dziwne że przy ubóstwie liczebnym naszych czołgów system aktywny to po prostu mus!!!

 13. w

  ile lat o tym systemie i współpracy z Ukraina czytałem ?? 10 ??? Czekamy na zakończenie prac analitycznych przy programi dialogu technicznego.......

 14. Młoki

  xyz jeśli standard ma się nazywać PL to wiadomo, że będzie bieda i narażanie życia żołnierzy.

 15. chudy

  czy nasza armia prowadzi w tej sprawie choć dialog techniczny?

 16. olek

  Czekam tylko jak pojawi się komentarz: nasi super inżynierowie już to dawno opracowali teraz przemysł czeka tylko na malutki grant ( z 10mld pln) na rozpoczęcie fazy analityczno badawczej która potrwa z 15-20 lat do wyczerpania funduszy.....przy 99% wyczerpania kasy stwierdzi się że projekt jest gotowy w 60% po czyn nastąpi redefinicja wymagań....

 17. WEDA

  W Polsce jak wiadomo wiedzą lepiej, modernizacja, o pardon, bieda modernizacja za miliardy która teraz jest przeprowadzana nawet nie bierze pod uwagę takiego "ubogacenia". To przecież fanaberia a żołnierzy jest ci u nas dostatek....najwyżej przyuczy się jakiś chłopów jak w czasie IIWS....

 18. Marek1

  Należy natychmiast zakupić najnowsze wersje ASOP dla VIP-owskich limuzyn. Zwalczanie wrogich pojazdów w ruchu i innych przeszkód statycznych(np. drzewa) zagrażających VIP-om staje się palącą potrzebą w związku z ilością tego typu incydentów. MON do roboty !! Jest już nowy budżet do wydania - ponad 11 mld to naprawdę kupa kasy ...

 19. Adam

  A nasi spece z MON o tym nie pomyśleli tylko robią bieda modernizację Leoparda 2a4 do wersji 2a5+,na paradzie będzie co pokazać......

 20. Plush+)

  xyz bieda hawki Patriot czy Himars to porażki. Patrząc na to co USA wyprawiają to wyjaśnia się uległość poddańcza naszych rządzących wobec nich. Modernizacja Leo do standardu PL nie jest zła lecz takie systemy jak ASOP czy BMS to mus oczywisty w obecnych czasach na tego typu pojazdach.

 21. qwerty01

  A w Polsce zastanawiają sie nad dialogiem technicznym...

 22. Jan

  a u nas obłożą workami z piaskiem jak Shermany w 2 Wojnie Światowej i będzie...

 23. xyz

  Tymczasem w Polsce biedahawki i bieda modernizacja leopardów do standardu 2PL.

Reklama