Reklama

Technologie

Miliardy euro na eksploatację Eurofighterów

Od lewej Giancarlo Mezzanatto, dyrektor operacyjny Eurofighter GmBH i Ruediger Knoepfel, zastępca dyrektora generalnego NETMA. Fot. Eurofighter
Od lewej Giancarlo Mezzanatto, dyrektor operacyjny Eurofighter GmBH i Ruediger Knoepfel, zastępca dyrektora generalnego NETMA. Fot. Eurofighter

Agencja NETMA (NATO Eurofighter and Tornado Management Agency) i konsorcjum Eurofighter GmbH zawarły umowę dotyczącą dalszej obsługi, wsparcia eksploatacji oraz dostaw części dla floty samolotów Eurofighter Typhoon w państwach NATO. Całkowita wartość to 3,9 mld euro z opcją na kolejne 0,9 mld euro.

Kontrakt jest drugą tego typu umową i obejmuje okres od 1 sierpnia 2021 do 31 grudnia 2026, czyli 65 miesięcy. Celem jest zapewnianie wysokiej gotowości operacyjnej poprzez dużą dostępność części zamiennych i wsparcie eksploatacji, dzięki odpowiedniemu systemowi logistyki, zapasów i planowania zamówień. Będzie to możliwe, gdyż konsorcjum Eurofighter GmbH integruje działania spółek Airbus Germany, Airbus Spain, BAE Systems oraz Leonardo, które produkują i dostarczają komponenty niezbędne w budowie i eksploatacji samolotów Eurofighter Typhoon.

Cieszymy się, że udało nam się zawrzeć tą znaczącą, długoterminową umowę o wsparcie. Odzwierciedla to doskonałe osiągnięcia w zakresie świadczenia naszych usług i jeszcze bardziej rozwinie zaufanie, jakie zbudowaliśmy u naszych klientów w zakresie utrzymania floty Typhoonów. 

Giancarlo Mezzanatto, dyrektor operacyjny ds. programów Eurofighter GmbH

Konstrukcja umowy ma ułatwić działania w ramach całej NATO-wskiej floty niemal 500 samolotów Eurofighter Typhoon, które znajdują się na wyposażeniu sił powietrznych Niemiec, Hiszpanii, Włoch i Wielkiej Brytanii. Ostateczna wartość będzie zależna od potrzeb i zrealizowanych dostaw. To zapewnia z jednej strony usystematyzowanie dostaw a z drugiej optymalizację kosztów, które jak widać są niemałe.

Reklama
Reklama

Reklama

Komentarze (1)

 1. trzcinq

  Eh zamiast dołączyć się do Europejskiego konsorcjum my cwaniaczymy i kupujemy zza oceanem. Za to dostajemy NS2 i 447. Brawo my!

  1. Chateaux

   To europa zbudowała NS2 a nie "zaocean". Brawo Ty.

  2. beee

   Brawo TY, NS2 dostajemy od niemców i dlaczego USA ma blokować to UE powinno blokować budowę.

  3. el ninio

   Amerykanie poparli NS2.

Reklama