Reklama

Technologie

Mielec z umową na serwis polskich Black Hawków

Fot. st. szer Wojciech Król/CO MON
Fot. st. szer Wojciech Król/CO MON

Jednostka Wojskowa Grom udzieliła zakładom PZL Mielec zamówienia na serwis użytkowanych śmigłowców Black Hawk. Łączna wartość kontraktu to 4,2 mln zł. Obecnie jednostka dysponuje czterema śmigłowcami Sikorsky S-70i Black Hawk, jednak podczas Defence 24 Day we wrześniu 2021 roku minister Mariusz Błaszczak poinformował o planowanym zakupie kolejnych 4 maszyn.

Zgodnie z informacjami opublikowanymi na europejskiej elektronicznej platformie przetargowej TED, Jednostka Wojskowa Grom zawarła z zakładami PZL Mielec umowę dotyczącą serwisu i obsługi technicznej śmigłowców Black Hawk na okres 3 lat. Szacowana wartość umowy wynosiła 4,878 mln PLN bez VAT, natomiast ostateczna całkowita wartość wyniosła 4,2 mln PLN wraz z 23 proc. stawką VAT. Informacja o zawarciu kontraktu została przesłana 10 listopada.

Obecnie Wojska Specjalne posiadają 4 śmigłowce S-70i Black Hawk dostarczone w grudniu 2019 roku w podstawowej konfiguracji, która została w późniejszym czasie rozszerzona m. in. o systemy samoobrony i radary pogodowe. Maszyny są też wyposażone w wyciągarki i systemy linowe służące do desantu. Mogą być też uzbrojone w różnego typu, w tym karabinami maszynowymi M2 kalibru 12,7 mm oraz wielolufowymi karabinami M134 Minigun kalibru 7,62 mm.

Zgodnie z deklaracją ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka z 29 grudnia 2021 roku, planowany jest zakup kolejnych 4 śmigłowców Black Hawk dla Wojsk Specjalnych. Maszyny będą pochodzić z zakładów PZL Mielec, które obecnie należą do koncernu Lockheed Martin będącego właścicielem firmy Sikorsky. Śmigłowce wytwarzane w Mielcu są eksploatowane przez siły zbrojne i służby mundurowe 11 krajów.

Reklama
Reklama

Reklama

Komentarze (11)

 1. Palmel

  za zakup cywilnych N70 dla gromu to skandal zamiast S-60

 2. BUBA

  Czyli 8 przestarych wyrzutni Igła-M wystarczy do wyeliminowania elitarnej polskiej jednoski "Grom" wyszkolonej za dziesiatki milionów dolarów przemieszczajacej się 8 cywilnyi śmigłowcami............... ...................................................................................................................................................................... Brawo Pan Minister. UH-60M to jest właściwy sprzęt dla tej jednostki...................................................

  1. Davien

   Ciekawe BUBA, że wg ciebie T-72M/M1 to cywilne wersje T-72A?:) Bo S-70i to małpia wersja UH-60M. I to tyle z twoich bajeczek.

  2. KrzysiekS

   BUBA czy znasz parametry tych śmigieł bo ja nie więc dlaczego się wypowiadasz również o ich osłonie czy innych możliwościach?

 3. Qba

  Warto zwrócić uwagę na brak transfery technologii i cenę dwa razy wyższą od S-70M dla UK

 4. Xzibit

  Pan Macierewicz na konferencji prasowej w 2016 roku zapowiadał zakup kilkudziesięciu BH,do dzisiaj ich niema,ale w sumie na defiladę starczą 4 :)

  1. Darek

   No widzę, że te defilady cię pociągają, najbardziej to ja myślę, że ty chciałbyś defilować, ale Trzaskowski robi tez takie dla ciebie, tylko w innym terminie. A na razie pozostaje ci lewa, lewa robić w domu.

 5. Flaczki

  To moze te beda uzbrojone i wyszpikowane elektronikom jak dla specialistuw a nie gola skorupa.

 6. Dalej patrzący

  Wadą Black Hawków w porównaniu do Mi-24 jest odsłonięty wylot powietrza z turbiny, dla wszelkich pocisków ziemia-powietrze to jest praktycznie podczerwony marker "tu celuj". Niestety u nas w wojsku najpierw nie myślą a później jest opłakiwanie i żałoby narodowe kiedy dojdzie do tragedii.

  1. Gnom

   Nie ma tak prosto. Też maja swoiste rozpraszacze, którymi chwalą się jankesi.

 7. Pjoter

  Lol już myślałem że USA dostanie serwis a tak w temacie gdzie wersje wsparcia pola walki

  1. LOL

   No przecież dostali. Mieliec jest w 100% firmą amerykańską. Założenia przetargu śmigłowcowego były takie, żeby serwis był pod kontrolą polski- w zakładach WZL. No ale to zły przetarg był, bo wygrali francuzi a nie amerykanie- trzeba więc było uwalić.

  2. Pjoter

   Masz racje zapomniałem

  3. yy

   Jaki przetarg?Zaplata za to że Francuzi poparli (nie mieli nic przeciw) Tuska na przewodniczącego Rady Europejskiej.

 8. Dlatego caracal był lepszy ...serwis i montownia w kraju. Każde uzbrojenie ,które daje serwis i montownia jest lepszy niż golizna z pierwszej półki

 9. Czyli nie mają niczego...to jakaś pomyłka...za serwis płacą? Przeca był pakiet logistyczny brany...nie no żenada i tyle

 10. Ślązak

  Bezpieczniej dać ten serwis zakładom w Łodzi. Uzbrojony w ppk Spike S-70i to najlepszy pomysł na śmigłowiec przeciwpancerny dla Wojska Polskiego, ewentualnie AW-139, modernizacja Mi-24 to był dobry pomysł 20 lat temu, a na Kruka poczekamy jeszcze.

 11. R

  No a kto mialby je serwisowac, chinczycy?

Reklama