Wojsko odebrało robota patrolowo-przenośnego nowego typu

2 marca 2020, 15:28
RPP+Andrzej2 szare tlo
Fot. Sieć Badawcza Łukasiewicz - PIAP

Sieć Badawcza Łukasiewicz - Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP, dostarczył pierwszy egzemplarz Robota Patrolowo Przenośnego - model „Robot Inżynieryjny 1806”. Odbiorcą jest 2. Mazowiecki Pułk Saperów. Do końca bieżącego roku do Wojska Polskiego trafi łącznie 18 z 35 zamówionych egzemplarzy tych urządzeń.

Robot Patrolowo-Przenośny (RPP) o masie bazy mobilnej 75 kg jest  platformą wykorzystywaną przez pododdziały inżynieryjne w czasie prowadzenia zadań wykrywania, usuwania, podejmowania lub neutralizacji min, niewypałów i niewybuchów oraz improwizowanych urządzeń wybuchowych w ramach działań bojowych i misji stabilizacyjnych poza granicami kraju.

Roboty EOD/IED są jednym z czternastu głównych programów ogłoszonego przez Ministerstwo Obrony Narodowej Projektu Technicznej Modernizacji Sił Zbrojnych. Łuksiewicz-PIAP jako największy w Polsce i jeden z największych na świecie dostawca robotów mobilnych jest od początku zaangażowany w ten program. Zamówienia z MON w polskim Instytucie Sieci Badawczej Łukasiewicz stają się impulsem do dalszego rozwoju krajowej myśl technicznej i kompetencji eksportowych Łukasiewicz-PIAP

dr hab. inż. Piotr Szynkarczyk, dyrektor Sieci Badawczej Łukasiewicz – Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów PIAP

Średni robot wsparcia misji EOD/IED jest urządzeniem sterowanym bezprzewodowo z wykorzystaniem lekkiej konsoli sterowania, wyposażonym w czujniki do prowadzenia rozpoznania obrazowego obiektów i przedmiotów zapewniające obraz wysokiej rozdzielczości niezależnie od pory roku i doby.

RPP jest robotem o napędzie gąsienicowym co umożliwia mu sprawne przemieszczanie się po drogach utwardzonych, gruntowych, bezdrożach, a także w terenie zurbanizowanym, gabaryty pozwalają na przejazd przez drzwi o szerokości futryny 60 cm.

Ukompletowanie robota stanowią najnowocześniejsze urządzenia do wykrywania min, materiałów pirotechnicznych, skutków użycia broni masowego rażenia oraz toksycznych środków chemicznych. Jest z nim zintegrowane także urządzenie do neutralizacji materiałów wybuchowych i niebezpiecznych wykorzystujące nowej generacji bezodrzutowy wyrzutnik pirotechniczny o zasięgu 30 m.

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 14
Reklama
Dar 12
wtorek, 3 marca 2020, 10:18

Czas na duże uderzeniowe drony dla lotnictwa

Fred
wtorek, 3 marca 2020, 10:12

Czy robot jest uzbrojony? Chociaż klamkę 9mm powinien mieć pod ręką, znaczy pod wysięgnikiem.

środa, 4 marca 2020, 04:59

Czytałeś artykuł?

Zagłoba
poniedziałek, 2 marca 2020, 21:27

.....nareszcie...coś robią..

Szwej
poniedziałek, 2 marca 2020, 19:53

A podwyżki?

Taki ja poprostu
poniedziałek, 2 marca 2020, 23:17

Polecam stronę sejm gov tam jest wszystko o podwyżkach. Cierpliwości.

marian
poniedziałek, 2 marca 2020, 22:14

Rok temu Pan nie miał ?

Robert
poniedziałek, 2 marca 2020, 18:00

Super

X
wtorek, 3 marca 2020, 07:52

1 robot super.

michalspajder
poniedziałek, 2 marca 2020, 17:14

Oczywiscie, jest to firma prywatna. Czy sie myle?

Czytelnik
poniedziałek, 2 marca 2020, 20:33

Przede wszystkim polska której roboty wspierały chłopaków w Iraku i afganistanie. Sprawdziły się i dalej są wykorzystywane nowsze jednostki. Poczytaj sobie o Ekspercie czy inspektorze choć to już dziadki ale nadal używane przez wojsko policję czy straż graniczna i nie od wczoraj tylko prawie 15 lat

w
poniedziałek, 2 marca 2020, 19:29

PIAP Prywatny ???Moze robot bedzie prywatnie złozony z elementów wyprodukowanych w państwowych komunistycznych zakładach w Chinach

Henryk44
poniedziałek, 2 marca 2020, 19:00

Mylisz się-Ignacy Łukasiewicz to wynalazca lampy naftowej iprzemsłowego wykorzystania ropy naftowej/muzeum w Bóbrce/ czyli jest uhonorowanie tej postaci do dodania do nazwy Państwowy Inatytut Automatyki Przemysłowej w warszawskiej Falenicy. to tak jak lotnisko Chopina czy jest prywatne.

niuk
poniedziałek, 2 marca 2020, 18:28

PIAP jest państwowym Instytutem Badawczym, a nie firmą. Nie ma rady nadzorczej, którą łatwo upolitycznić, tylko radę naukową. Z drugiej strony jest to chyba przeszkodą w prowadzeniu większej produkcji i handlu.

Tweets Defence24