Reklama

Technologie

Kolejne Rafale kupione przez Egipt

Fot. Dassault Rafale
Fot. Dassault Rafale

Egipt zdecydował się na zakup kolejnych 30 maszyn wielozadaniowych Dassault Rafale oraz przeznaczonego do nich uzbrojenie produkcji MBDA. Wartość kontraktu na samoloty szacowana jest na 4,5 mld dolarów i jak donoszą media, w ponad 80% zostanie pokryta dziesięcioletnim kredytem gwarantowanym przez rząd Francji. Koleje ćwierć miliarda ma kosztować uzbrojenie rakietowe i systemy elektroniczne dla tych maszyn.

Ministerstwo Obrony Egiptu oficjalnie poinformowało o umowie 4 maja, co potwierdziła kilka godzin później francuska minister obrony Florence Parly. Pokreśliła ona również, że gwarantuje to 7 tys miejsc pracy przez 3 lata, co określa jasno czas na realizację dostaw. Wartość umowy oszacowano na 3,7 mld euro, czyli około 4,5 mld dolarów. Egipskie władze informują, że transakcja zostanie sfinansowana z wykorzystaniem kredytu na 10 lat. Jak ustalił portal informacyjny Disclose około 85% wartości pożyczki związanej z umową będzie gwarantowanych przez państwo francuskie, a także banki BNP Paribas, Credit Agricole, Societe Generale i CIC. Kontrakt i jego finansowanie oparte są na porozumieniu zawartym pod koniec kwietnia. Zawarcie umowy to ważny punkt wizyty egipskiej delegacji w Paryżu 4 maja 2021.

Wraz z umową, która obejmuje nie tylko dostawę 30 samolotów Dassault Rafale, ale również pakiet szkoleń, części zamienne i wsparcie eksploatacji, Egipt zamówił również uzbrojenie i sprzęt dodatkowy. Koncerny MBDA i Safran Electronics&Defence mają dostarczyć uzbrojenie kierowane i niekierowane oraz zasobniki zakłócające, systemy samoobrony i naprowadzające o łącznej wartości ponad 240 milionów dolarów. Jest to uzupełnienie arsenału, w który zainwestował Kair, wyposażając swoje Rafale m. in. w pociski manewrujące SCALP.

Warto odnotować, że transakcja ta przekreśla dyskusję na temat dostaw uzbrojenia z Francji dla obecnych władz Egiptu, które oskarżane są o łamanie praw człowieka. Co prawda już w grudniu 2020 roku Prezydent Emmanuel Macron oświadczył, że nie uzależni sprzedaży broni do Egiptu od zobowiązania się do przestrzegania praw człowieka, ponieważ nie chce osłabiać zdolności Kairu do przeciwdziałania terroryzmowi w regionie. Z drugiej strony, Egipt jest bardzo dobrym jak widać klientem przemysłu obronnego i lotniczego, nawet jeśli trzeba te zakupy kredytować.

Egipt w 2015 roku kupił 24 francuskie samoloty wielozadaniowe Rafale za 3,5 mld euro, stając się ich pierwszym zagranicznym użytkownikiem. Dostawy tych maszyn zakończono w 2018 roku. W międzyczasie udało się Francuzom sprzedać Rafale również do Indii i Kataru a w bieżącym roku również do Grecji. Jest to obecnie najlepszy produkt eksportowy francuskiego przemysłu zbrojeniowego, patrząc zarówno na ilość jak i wartość sprzedaży.

Reklama
Reklama

Reklama

Komentarze

    Reklama