Reklama

Technologie

JASSM-ER zintegrowany z F-15E

Fot. Lockheed Martin
Fot. Lockheed Martin

Integracja wskazanego uzbrojenia została przeprowadzona przez firmę Lockheed Martin na zlecenie amerykańskiego Departamentu Obrony. Pociski AGM-158 JASSM-ER mogą być już wykorzystane przez bombowce B-1B Lancer. Co więcej, trwają prace nad wyposażeniem w nie maszyn B-52H (w luku bombowym, jak i pod skrzydłami) oraz myśliwców F-16C/D. Do przenoszenia rakiet JASSM-ER mają być też przystosowane polskie samoloty tego typu. 

Całkowita zdolność operacyjna pocisków oznacza, że po implementacji Suite 8 Operational Flight Program F-15E stał się platformą kompatybilną z UAI (pol. uniwersalny interfejs uzbrojenia), zdolną do przenoszenia JASSM-ER. Co więcej, Lockheed Martin podkreśla, że samolot z UAI posiada ustandaryzowane interfejsy, które umożliwiają integrację innego uzbrojenia w przyszłości. 

Przedstawiciele koncernu informują również, że przystosowanie F-15E do przenoszenia wskazanych pocisków poszerza zakres misji, w których może on zostać wykorzystany. "Dzięki wynoszącemu ponad 900 km zasięgowi oraz planowanym modernizacjom, nad którymi prowadzone są obecnie prace, JASSM-ER daje taktyczną przewagę żołnierzom USA i krajów sojuszniczych" - podkreślał dyrektor Jeffrey Foley z Lockheed Martin

Polska jest pierwszym krajem spoza USA, który podpisał umowę na zakup JASSM-ER. Pociski AGM-158A JASSM kupiły także Australia i Finlandia, z przeznaczeniem dla myśliwców F/A-18 Hornet. Rakiety manewrujące są zbudowane z uwzględnieniem wymogów technologii obniżonej wykrywalności (stealth), co ma zapewnić zdolność do penetrowania obrony powietrznej przeciwnika. Naprowadzanie odbywa się z użyciem systemu INS/GPS, a w ostatniej fazie - również głowicy termowizyjnej.

JASSM-ER dla Polski

W grudniu 2016 roku Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało, że podpisano umowę „gwarantującą” dostarczenie Polsce pocisków manewrujących JASSM-ER dla myśliwców F-16. Wartość kontraktu została określona na 940 mln zł. Jednocześnie zakupiono dodatkowe uzbrojenie powietrze-powietrze dla polskich F-16 - pociski AIM-120C7 AMRAAM i AIM-9X Sidewinder Block II.

Polska otrzymała zgodę Departamentu Stanu na zakup JASSM-ER 28 listopada 2016 roku. Według komunikatu agencji DSCA w grę miało wchodzić do 70 pocisków, za kwotę maksymalnie 200 mln dolarów.

JASSM i JASSM-ER uzbrojone są w penetracyjną głowicę wybuchowo-odłamkową mogą być używane w każdych warunkach atmosferycznych. Oba typy mają identyczne właściwości niszczenia celów i charakterystyki stealth, z tym, że JASSM-ER ma ponad 2,5 krotnie większy zasięg związany z zastosowaniem innej jednotski napędowej. Te ważące ponad 900 kg pociski manewrujące są wyposażone w detektor podczerwieni oraz ulepszony, odporny na zakłócenia cyfrowy odbiornik GPS dla wyszukiwania konkretnych punktów celu.

Reklama

Komentarze (6)

 1. Marek1

  Fajnie, za 1-2 lata wprowadzimy ER-y, ale nadal NIE będziemy mieli środków pozahoryzontalnego rozpoznania celów. Ma to taki sens, jakby półślepemu krótkowidzowi kupić najdroższy i najlepszy karabin snajperski ...

  1. QDark

   Już tak nie biadol, bo one głównie nadają się do celów, które są statyczne, a koordynaty są dawno znane.

  2. Marek1

   QDark - racja. Po co nam pozahoryzontalne zdolności rozpoznawcze, przecież wszystkie cele są nieruchome, a potencjalny wróg powszechnie udostępnia ich koordynaty, by jassm mogły precyzyjnie w nie trafiać.

  3. polak mały

   Weź przestań. Cele dla JASSM są widoczne nawet w google maps i naprawdę nie potrzeba jakichś specjalnych zdolności rozpoznania, żeby wycelować w nie pociski.

 2. Gret Mirosław

  Polska potrzebuje 32 f16 i 12 szt. f15 se lub f18 super hornet glowler. dopiero te dodatkowe maszyny zapewnią możliwość przełamania opl przeciwnika na wybranym odcinku. Jeśli nie będzie zakupów to resursy na jastrzębiach zostaną wyczerpane.

  1. Marek1

   OK. a teraz znajdź wolne 10 mld $ na te zakupy.

  2. Zbys

   Jakie tam resursy ??? Kasy po prostu NIE MA !

  3. gosc456

   rozlicz wszystkie afery od stanu wojennego ,to znajdziesz kase ,nie tylko na te samoloty,ale co tam piszę glupoty ,a afera goni aferę ,ciekawe gdzie poszly pieniądze na Gawrona??

 3. ryszard56

  F-15 E POWINNIŚMY JAK NAJSZYBCIEJ ZAKUPIĆ JAK TEZ F15 do walki elektronicznej ,plus dwie co najmniej eskadry najnowszych F16

  1. Zbys

   A ktos oferuje do sprzedazy ??? Jak najszybciej ??

  2. AAA

   Jak już będziesz w tym sklepie z samolotami to kup ze 16 A-10

  3. gosc555

   ale glupie pytanie kto,?kasa jest tylko dzialania nie ma ,za to mamy dialogi,analizy i nowe agencje

 4. Jak

  Marzenia Polski nie stać na zakupy samolotów po prostu MON liczy że Amerykanie przyślą swoje samoloty i pilotów i jeszcze wybudują za swoją kasę bazy dla nich

 5. Lamer

  Ciekawe czy na ciężkim śmigłowcu dało by rade tez je podwiesić?

 6. Luke

  Polska powinna kupic 32 F15SE i F16 i mamy spokuj na 20 lat!

Reklama