Reklama

Technologie

Izrael modernizuje rumuńskie samoloty szkolno-bojowe

Fot. Rumuńskie Siły Powietrzne
Fot. Rumuńskie Siły Powietrzne

Izraelski koncern Elbit System poinformował o zawarciu kontraktu o wartości 37 mln dolarów dotyczącego pierwszej fazy modernizacji rumuńskich samolotów szkolno-treningowych IAR-99. Celem jest dostosowanie tych maszyn do szkolenia pilotów pozyskanych w ostatnich latach maszyn F-16AM/BM.

Elbit ma wyposażyć samoloty IAR-99 w zaawansowane systemy awioniki i system Embedded Virtual Avionics do symulacji i szkolenia z użyciem wirtualnych sensorów oraz systemów uzbrojenia. Te ulepszenia mają ułatwić rumuńskim pilotom efektywne przejście do pilotowania zaawansowanych myśliwców, takich jak F-16. Maszyny mają również uzyskać ograniczone możliwości zwalczania celów powietrznych i naziemnych.

Program jest logiczną kontynuacją, mającą na celu dalsze zwiększenie tych możliwości i dostosowanie analogowych samolotów do szkolenia na cyfrowe F-16. Zgodnie z pierwotnym planem ma to doprowadzić do oblotu w 2022 roku do prototypu wersji IAR 99 TD, jednak COVID może spowodować pewne opóźnienia. Prace związane z modernizacją samolotów mają być realizowane przez najbliższe cztery lata przez zakłady Avioane Craiova.

Obecnie siły powietrzne Rumunii dysponują 20 samolotami IAR 99, z których 10 reprezentuje szkolno-bojowy wariant IAR 99 Soim, zmodernizowany pod koniec lat 90-tych ubiegłego wieku, również we współpracy z izraelskim koncernem Elbit. W wyniku modyfikacji samoloty zyskały szersze zdolności bojowe i nowszą awionikę zgodną ze standardem maszyn MiG-21R Lancer, które również „westernizowano” we współpracy z izraelskim przemysłem lotniczym.

Reklama
Reklama

Reklama

Komentarze

    Reklama