Reklama

Technologie

Gliwicka modernizacja T-72 [Defence24 TV]

Fot. Defence24.pl

Ta modernizacja (…) znacząco zwiększa możliwości związane z systemem kierowania ogniem. (…) To jest pewna koncepcja, którą chcielibyśmy pokazać jako możliwą w chwili obecnej do zrealizowania. Jesteśmy w stanie podjąć każde inne działanie po to, aby wyjść naprzeciw klientom – powiedział w rozmowie z Defence24 TV Marek Grochowski, Prezes Zarządu Zakładów Mechanicznych Bumar-Łabędy S.A. i OBRUM Gliwice Sp. z o.o., odnosząc się do prezentowanych na MSPO 2018 wariantów modernizacji czołgów T-72.

W trakcie kieleckiego MSPO ZM Bumar-Łabędy zaprezentował dwa warianty modernizacji czołgu T-72: PT-91M2A1 i PT-91M2A2. Prezes Marek Grochowski podkreślił, że oba czołgi pokazywały pewną koncepcję ulepszenia czołgów T-72, i możliwe jest również wprowadzenie innego zakresu modernizacji, zgodnie z życzeniami klienta.

Bumar-Łabędy wraz z konstruktorami z OBRUM Gliwice prowadzą bardzo intensywne rozmowy z polską armią, celem przedstawienia optymalnego rozwiązania. (...) Będziemy musieli dopasować oczekiwania do możliwości finansowych polskiego wojska. Jestem przekonany, że uda nam się to zrobić.

Marek Grochowski, Prezes Zarządu Zakładów Mechanicznych Bumar-Łabędy S.A. i OBRUM Gliwice Sp. z o.o.

Marek Grochowski mówił też o programie modernizacji czołgów Leopard 2 do wersji 2PL, realizowanej wraz z partnerem Rheinmetall Defence. 

Reklama

Komentarze (31)

 1. Szkoda kasy...

  Z przykrością należy stwierdzić, że T-72 nie sprawdziły się nigdzie. Wszędzie gdzie starły się z zachodnimi wozami dochodziło do pogromów. Rozumiem, że utrzymujemy zakłady przy życiu zanim nie ruszy produkcja czegoś co może powalczyć na ew. wojnie, bo tego złomu nie widzę NIGDZIE.

 2. ktos

  Modernizacja czołgów powinna się odbywać wieloaspektowo. Silniki, skrzynia biegów, inne przekładnie, system kierowania ogniem, dalmierze, radiostacja, radar pasywny, nowe gąsienice, nowa amunicja , nowe lufy. W najstarszych czołgach należy wymienić prawie wszystko, bo prawie wszystko jest zużyte.

 3. ktos

  Modernizacja czołgów powinna się odbywać wieloaspektowo. Silniki, skrzynia biegów, inne przekładnie, system kierowania ogniem, dalmierze, radiostacja, radar pasywny, nowe gąsienice, nowa amunicja , nowe lufy. W najstarszych czołgach należy wymienić prawie wszystko, bo prawie wszystko jest zużyte.

 4. Dumi

  Drodzy szanowni PAD, premierze Morawiecki, szefie MON i zarządzie Bumaru Łabędy: proszę Polakom wyjaśnić: PO CO PCHAĆ PIENIĄDZE W PANCERZ, KTÓRY NIE DAJE OCHRONY ZAŁODZE CZOŁGU??? CO TO MA BYĆ??? JAKAŚ KPINA??? Trzeba było zrobić jeszcze głebszą modernizację 2A4 do wersji 2PL. A tu żeście też poskąpili pieniędzy. A teraz chcecie marnować pieniądze na ABSURDALNĄ FMĘ MODERNIZACJI T72 i pt91...

 5. Ernst Junger

  Do Dumi. Znalazłem coś takiego: "Warto również wiedzieć, że większość prekursorów nie bierze udziału w penetracji celu i nie pogłębia realnej przebijlaności głowic – zwykle są to tzw. prekursory nieinicjujące wyposażone w np. teflonowe wkładki. Ich zadaniem jest „wybicie” w kolejnych warstwach ERA otworu przez który „przechodzi” strumień kumulacyjny, bez inicjowania elementów pancerza reaktywnego."

 6. Ernst Junger

  Do Dumi. Nie ma za co:) Polecam poczytać o skuteczności Erawa-2 w starciu z PzF-3IT600 w 2000r., gdzie granatnik stracił 50% penetracji. Jak na era z lat 90 to rewelacyjny wynik. Stąd przypuszczenia, że jest skuteczny przeciwko rpg-29. Jest tez odporny przed EFP. Natomiast śmiertelny jest Kornet i Swieniec. W końcu nie na darmo USA kupiło kilka sztuk T-84 Opłot. Jak myślę dla Dupleta, na którego podobno nie ma mocnych. Wyzwaniem dla współczesnych Era i Nera są superszybkie strumienie kumulacyjne, np: Kornet czy Nlaw.

 7. Tom97

  Tylko niech nikt nie pisze o tym że pieniądze na modernizację T-72 zostaną w kraju. Silniki z Serbii, SKO Francja, amunicja Izrael, armata Słowacja itd. Nasi to mogą najwyżej wywiercić otwory do zabudowy i patrzeć jak przyjezdny serwis prowadzi montaż.

 8. Darek

  Rudy 102 też jest podatny na modernizację - co za dno.

 9. Tom97

  Nasi przodkowie wiedzieli do czego może nadawać się przestarzały czołg. Użyli FT-17 do blokady wjazdu do twierdzy Brześć. Nie bawili się w reanimację trupów.

 10. wert

  koszt wystawienia ukompletowanej dywizji ciężkiej to +- 100 mld PLN więc może malkontenci się zastanowią co piszą? Kasa Kasa Kasa

 11. Dawlo

  Lepszy silnik, armata, zawieszenie, gąsienice, system kierowania ogniem, dodatkowy pancerz, osłony antykumulacyjne, obrona aktywna po bokach i od góry, systemy wizyjne, amunicja tandemowa, maty antyodpryskowe, czujnik podświetlenia laserem, systemy zarządzania polem walki, WKM i CKM zgodny z NATO. Oj dużo by tego było. Niech chłopaki kombinują to będzie kosztowało ale doświadczenia przy tej modyfikacji będzie można wykorzystać w przyszłości. Jeżeli ruskim cały czas opłaca się rozwijać T72 to nie widzę problemu żebyśmy my też to robili mimo że startujemy z gorszej bazy jaką jest wersje M. No i oczywiście prece modyfikacyjne trzeba przeprowadzić na wszystkich wozach oraz projekt cały czas rozwijać i przy remontach wdrażać nowe poprawki.

 12. Marek1

  remik - jest dokładnie tak jak mówisz. NIKOMU w Europie nie jest na rękę Polska z potężną i nowoczesna armią. Policzmy zatem tylko sąsiadów - Litwa się nas boi i jest niechętna, tak samo jak Czesi i Słowacy. Rosja - wiadomo, Ukraina też NIE byłaby szczęśliwa, Niemcy również NIE są za zbyt silną militarnie Polską. W końcu nasz hegemon USA, który bynajmniej NIE kwapi się do pomagać by Polska stała się mocnym militarnie i asertywnym politycznie sojusznikiem. Dla nich najlepsza jest obecna sytuacja Polski jako półkolonii, pół protektoratu w 100 uzależnionych od USA w wielu kwestiach militanych i politycznych. Zebrawszy to do kupy + tradycyjna polska głupota, zajadłość i wieczna wojna polsko-polska o prawie wszystko recepta na permanentna słabość w KAŻDEJ nieomal dziedzinie.

 13. Wawiak

  Remik, Mnie tez tak się wydaje. To się dzieje cały czas od 1989 roku...

 14. Dumi

  @Ernst Junger. To mnie interesowało. Dzięki piękne. W mojej ocenie ten portal jest monitorowany przez naszych decydentów, więc warto tu pisać konkrety i realistyczne rozwiązania. Zastanawiam się jak to możliwe, że Erawa jest przebita i nie eksploduje? Gdzieś słyszałem, że ERAWA eksploduje przy nacisku, ale być może się mylę albo coś totalnie pomyliłem? W każdym razie TYLKO GRUNTOWNA MODERNIZACJA T72 Z WYMIANĄ SILNIKA I PANCERZA NP. NA KOMPOZYTOWY.

 15. Obserwator

  Możliwości wielkie drzemią w Gliwicach i nie mogą się obudzić. Tym corocznym abstrakcyjnym propozycjom modernizacji (razem z pękającymi kadłubami) powinien chyba przyjrzeć się kontrwywiad lub co najmniej NIK. (Czy to tylko polowanie na fundusze czy produkcja ślepych uliczek dla topienia funduszy obronnych). HSW potrafi tak po prostu coś zrobić.

 16. Ernst Junger

  Do Dumi. Kornet ma prekursor nieinicjujacy i penetracje do 1300 mm za Era, więc nasz pt-91 to żaden przeciwnik. A jest jeszcze Ataka i Wichr. Podobnie z amunicją kinetyczna Swieniec 1 i 2. Bez nowoczesnej amunicji 125mm i dodatkowego pancerza ceramicznego nie widzę tej modernizacji.

 17. remik

  czy tylko ja odnoszę wrażenie że jeśli chodzi o obronność naszego kraju i tą całą \"modernizację\" to jakby to wszystko ktoś celowo utrudniał, rzucał kłody pod nogi, spowalniał, mieszał. To wszystko idzie jak krew z nosa i to od kilkudziesięciu lat, ciągle nic nie wychodzi. Masakra jakaś.

 18. As

  Jeszcze tylko światła ksenonowe i czujniki ciśnienia w gąsieniach i pójdą jako Modernizacja+

 19. Extern

  @Patriota Miał być Homar, ale prawdopodobnie podczas spotkania Duda usłyszał że na żadne stałe bazy nie ma u nas szansy więc pokazał Amerykanom \"Ucho od śledzia\" i tyle. Głupio byłoby pozbywać się tak bez sensu silnej karty przetargowej. Skoro nic nam nie dali to i nagrody nie ma. Teraz powinniśmy dać im klapsa i Homara wziąć nie od nich, tak żeby jednak zaczęli trochę nas szanować i zrozumieli że skończyło się robienie łaski za darmo.

 20. olao

  Podwozie K2 wieża Merkawa + mocniejsza armata ;)

 21. Ryszard

  A gdzie obrona aktywna

 22. Jan i o

  Narazie niech 2PL oddadzą do użytku

 23. Czolgista

  Ciekawe dlaczego nikt nie pyta o opinię i zdanie żołnierzy którzy maja styczność z tymi maszynami co jest lepsze używany leopard 2 czy t 72 po modernizacji

 24. GUMIŚ

  T-72 , jak każdy sowiecki wóz bojowy ma wielki , paliwożerny silnik o względnie małej mocy. Większość naszych T-72 i PT-91 jest już mocno zużyta i wymaga generalnego remontu , w tym wymiany układu napędowego i jezdnego. Stabilizacja armaty 125 mm woła o pomstę , a wieże są kiepskie i zużyte. Armata 125 mm musi być zastąpiona ukraińską 120 mm, co jest związane z koniecznością wymiany wieży na nową ukraińską. Nie produkujemy nowoczesnej amunicji do armaty 125 mm i nie mamy nawet gdzie jej kupić. T-72 są tak małe i ciasne , że wymagają załogi o rozmiarach Hobbitów a w związku z tym , że dzisiejsza młodzież jest raczej dorodna i wysoka , skompletowanie załóg złożonych z karzełków jest dość trudne. Jakakolwiek modernizacja T-72 i PT-91 nie ma żadnego technicznego i ekonomicznego sensu , jest całkowicie nieopłacalna.

 25. Patriota

  Ile już tych planów modernizacji było....... a co do czego odmalują T-72 i będzie po modernizacji :) W sumie po co nam jakiekolwiek uzbrojenie skoro według rządu będą nas bronić amerykanie za grube miliardy :) Prezydent był w USA miał być kupowany Homar a jakoś wszystko się rozeszło,niema Homara,Narwi,Orki będzie baza za miliardy i starczy

Reklama