FA-50 z pociskami manewrującymi

Autor. DAPA
W Republice Korei przetestowano pocisk manewrujący Cheonryong, który ma w przyszłości być przenoszony przez KF-21 Boramae, ale także lekki samolot bojowy FA-50 – poinformowała koreańska agencja DAPA.
Test został przeprowadzony 23 czerwca br. po starcie z lotniska w Sacheon, gdzie znajduje się baza wojskowa i fabryka Korean Aerospace Industries, producenta zarówno FA-50 jak i KF-21. Platformą wykorzystaną do niego był samolot FA-50, który uwolnił pocisk nad prowincją Gyeongsang. Wcześniej pocisk był wielokrotnie (31 razy) testowany w locie, podwieszony pod FA-50. Celem było sprawdzenie zachowań się samolotu w locie z takim ładunkiem. Obecna próba miała na celu przetestowanie zachowanie się pocisku i samolotu przy dokonywania zrzutu pociski i przy rozłączeniu się obydwu systemów. To pierwszy z prawdopodobnie całej serii testów.
Pocisk powstał przy współpracy koreańskich firm LIG NEX1 i Hanwha Aerospace i ma być produkowany w dwóch „kategoriach wagowych”. Lżejszy pocisk dla FA-50 (którego najsilniejsze punkty podczepienia mogą przenosić ładunek o masie do 1 tony) ma cechować się pomniejszonym zasięgiem, wynoszącym około 300 km, natomiast wersja większa dla KF-21 ma mieć masę 1300 kg i zasięg przekraczający 500 km.
Czytaj też
Co ciekawe na fotografiach i filmach z testu widać, że pocisk manewrujący jest przenoszony na węźle podskrzydłowym. Oznacza to, że FA-50 będzie mógł przenosić przynajmniej dwa takie pociski równocześnie. W obecnym teście zrzucano jeden pocisk, a drugi zastępowała makieta gabarytowo-masowa. Zachowanie się samolotu po zrzuceniu jednego testu i w czasie lotu z obciążeniem tylko na jednym skrzydle.

Autor. DAPA
Broń została stworzona w oparciu o transfery technologii europejskich pozyskanych wraz z zakupem pocisków z rodziny Taurus. Koreański odpowiednik także posiada w związku z tym głowicę tandemową zdolną do skutecznego rażenia schronów.
Próby pocisku Cheonryong na Boramae mają rozpocząć się w roku 2027.
Partia próbna Cheonryongów powinna wejść na uzbrojenie w koreańskich siłach powietrznych w 2028 roku. Natomiast w roku 2029 powinny ruszyć dostawy seryjne. Oficjalnie Republika Korei chce pozyskać łącznie około 200 tych pocisków, a przynajmniej na tyle ma opiewać pierwsza partia, która ma zostać dostarczona w latach 2029-2031.
Czytaj też
Wydaje się, że koreański pocisk zintegrowany z FA-50 (za pieniądze koreańskie), może być ciekawą propozycję z punktu widzenia zastosować polskich FA-50PL, które uzyskałyby dzięki niemu znacznie rozszerzone zdolności do rażenia przeciwnika.
Dotyczy to zresztą także innych koreańskich systemów uzbrojenia do FA-50, takich jak bomba szybująca KGGB (Polska jest już w trakcie jej pozyskiwania) czy także opracowywany pocisk przeciwokrętowy.
XXL
A kto zapłaci za integrację. ? Ten pan, ta pani, ci państwo. Ano jest taki bardzo bogaty kraj w środku Europy.
P9
"muszą dokonać redukcji masy o ponad 300kg w stosunku do oryginału a to oznacza ze oprócz paliwa poleci cos jeszcze", no jak to co zrobią, ponieważ planują dołożyć dodatkowy zbiornik paliwa i system tankowania w powietrzu, zapewne wykonają je z tektury ;))))))))))))
Davien3
P9 Ale o co ci włąściwie chodzi? Redukują mase pocisku poprzez dodanie mu systemu tankowania w powietrzu?? I dodatkowego zbiornika paliwa??
yeti65
Pociski manewrujące, bomby szybujące i brimstony. To powinno wystarczyć by fafik okazał się całkiem przydatnym samolotem wsparcia.
Davien3
Jak na razie poza KGGB cała reszta to albo wyłącznie maszyny koreańskie block 20 albo pojawi się za kilka lat najwcześniej. Dla nas poza KGGB będzie trzeba resztę integrowac oddzielnie.
radziomb
czyli nie Tylko Polacy chcą z fafika zrobić gwiazdę smierci....
Davien3
@radziomb Koreańczycy robią z niego po prostu lepszy samolot uderzeniowy a nie jak Polska próbuje mysliwiec wielozadaniowy. Zobacz że ich block 20 dostaje poza IRIS-T do samoobrony ( 2 sztuki) praktycznie same uzbrojenie pow-ziemia
Pucin:)
@Davien3 - dlatego, że oni rozwijają własny platformę KF-51 jako wiodący samolot ich lotnictwa. Po prostu budują systemowo lotnictwo. My też powinniśmy raczej wejść w następny dywizjon F-16/F-35 a po drodze rozwijać FA-50 ze współpracą w produkcji (FA-50PL nakłady finansowe na tę wersję są duże a zyski jakie?). PZL Mielec należący do Lockheed Martin robi sekcję kadłubów do F-16 dlaczego nie robić elementów FA-50, w WZL nr 1 w Łodzi.
Davien3
@Pucin KF-51 to nie samolot ale niemiecki czołg KF-51 Panther:) Natomiast co do Mielca to FA-50 to maszyna Koreańska a zakłąd jest amerykański, widzisz taką drobną róznice. I jeszcze jedno LM pomagał przy T-50 a nie TA-50 czy FA-50.
GGG BBB
To akurat dobra informacja i pewnie ucieszą inni użykownicy FA-50 - szczególnie Filipiny i Malezja. Co do pocisku przeciwokrętowego to istotne jest pytanie o jego cenę. Bo chyba bym wolał, żeby zostały zintegrowane FA-50 pociski JSM (lotnicza wersja NSMów), bo JSM będziemy kupować do F-35A (mieszczą się komorach wewnętrznych. JSM ma zasięg od około 200km do ponad 500km. Zatem kwestia ceny i zdolności.
Davien3
@GGG BBB Po pierwsze z FA-50 bl 20 ma byc integrowany własnie JSM( podają ze NSM ale ten nie ma wersji lotniczej) Po drugie jak na razie te pociski manewrujące nie istnieją i zobaczymy co z tego wyjdzie. Nawet jak się pokaża to i tak będziemy musieli je zintegrować oddzielnie z naszymi FA-50PL Zasięg JSM wynosi 553km przy odpaleniu z powietrza i na razie nie jest zintegrowany z żadnymi maszynami z Korei.
Davien3
Ciekawe choć muszą dokonać redukcji masy o ponad 300kg w stosunku do oryginału a to oznacza ze oprócz paliwa poleci cos jeszcze.
Anty 50 C-cali
na jakiej podstawie mądrzyłeś się 15 grudnia, "że MBDA ma byc integrowane z FA-50 block 20 a nie z FA-50PL Natomiast co do Taurusa to KEPD-350 K2 ma mieć mniesza o 500 kg mase a ten sam zasieg ". Latałeś na Fafiku Block 20 i viesz że jest całkiem różny od -PL?
Podlasiak
Oby Oby bo deklarowane uzbrojenie do fa/50, fa 50gf/fa50pl jest za małe
Sabra
@Anty 50 C-cali KEPD-350 K2 i Cheonryong to są 2 różne pociski. Pierwszy to projekt Taurus Systems (MBDA i Saab) z LIG Nex1, drugi to projekt Koreańskiej ADD produkuje go LIG Nex1 i Hanwha.
stasi
Może ten FA idealnie nadał by się na strącanie dronow? Bo mamy mieć praktycznie wszystko tylko nikt nie pomyślał że może będzie te drony trzeba zwalczać tysiącami. Jeśli nie będziemy strącać tych dronow po co nam tyle czołgów?
szczebelek
Korea Południowa wykonuje swój plan krok po kroku najpierw powstaje sprzęt potem amunicja.
XXL
Paliwo do tego szrotu też będzie leasingowane. ?
Anty 50 C-cali
o Master 2 - silnikowego Orlika się martwisz?
MacReady
Proponuję zmienić nazwę na FA-50F Super Fafik:))
Pucin:)
Całkiem fajny ten KUCYK (FA-50)!!! :)