Technologie

Armia-2021: Rosyjskie Oriony z nowymi pociskami Kałasznikowa

Fot. Kronsztad
Fot. Kronsztad

Koncern Kałasznikow ma do końca roku zakończyć integrację zmodernizowanych pocisków kierowanych 9M127 Wichr-1 na wprowadzonych do służby w rosyjskim lotnictwie bezzałogowcach Orion firmy Kronsztad. Maszyny te przenoszą już obecnie bomby korygowane i niekierowane, ale wprowadzenie do ich arsenału rakiet przeciwpancernych o zasięgu 10 km znacznie zwiększy ich możliwości operacyjne.

Jak informuje agencja TASS, prace nad integracją uzbrojenia kierowanego na platformach bezzałogowych firmy Kronsztad są już poważnie zaawansowane. Do końca roku pociski kierowane 9M127 Wichr-1 mają zostać wprowadzone na uzbrojenie rosyjskich bezzałogowców klasy MALE typu Orion. Obecnie maszyny te, które przeszły chrzest bojowy w Syrii, mogą przenosić uzbrojenie niekierowane oraz korygowane bomby KAB-20 o masie 20 kg. Jednak ze względu na ich niewielki zasięg i skuteczność związane z niewielką masą, możliwości bojowe tak uzbrojonego Oriona są poważnie ograniczone.

Udźwig użyteczny bsl Orion-1 wynosi do 200 kg, co pozwala teoretycznie na przenoszenie nawet 4 pocisków kierowanych 9M127 Wichr-1. Osiągają one dużą prędkość 610 m/s (ponad 2000 km/h) i mogą być skutecznie naprowadzane w zakresie dystansu od 800 do 10 000 metrów z maszyn poruszających się na pułapie od 10 do 4000 metrów. System naprowadzania w wiązce lasera oznacza, że pocisk nie korzysta ze światła odbitego od celu ale stara się utrzymać w wiązce emitowanej przez nośnik, co teoretycznie zwiększa odporność na zakłócenia, gdyż czujnik rakiety skierowany jest nie na cel ale do tyłu.

Powoduje to jednak, że aż do trafienia pocisku w cel nosiciel musi mieć go w polu widzenia. Może to utrudniać użycie tych rakiet na maksymalnym dystansie przez śmigłowce uderzeniowe KA-52M i Mi-28NM które są ich podstawowym nośnikiem, ale bezzałogowce klasy MALE operują zwykle na pułapie kilku tysięcy metrów, posiadając cel przez cały czas w polu widzenia systemów pokładowych mogąc pozostać poza zasięgiem broni lufowej i systemów MANPADS przecienika.

Podczas forum przemysłu obronnego Armia-2021 w Moskwie zaprezentowano pocisk Wichr-1 wraz z eksportowym wariantem bezzałogowca Orion oznaczonym Orion-E, co sugeruje, że taka konfiguracja będzie dostępna również dla odbiorców zagranicznych. Pozyskaniem rosyjskich bezzałogowców jest zainteresowanych kilka krajów, wśród których najczęściej wymieniana jest Mjanma.

Reklama
Reklama

Komentarze