Reklama

Geopolityka

Tajlandia będzie budowała drugi okręt patrolowy typu Karbi

HTMS „Krabi” – fot. Royal Thai Navy
HTMS „Krabi” – fot. Royal Thai Navy

Tajlandia chce zbudować drugi pełnomorski okręt (OPV) patrolowy typu Kabi, jednocześnie chcąc oferować takie jednostki innym siłom morskim w tamtym regionie świata.

Decyzja o kontynuowaniu budowy OPV oznacza, Tajowie są zadowoleni z pierwszego okrętu HTMS „Karbi”, który został zbudowany na licencji koncernu BAE Systems. Teraz wszystko wskazuje, że pierwsza jednostka wprowadzona do tajskiej marynarki wojennej w sierpniu 2013 r. będzie miała przynajmniej jednego następcę zbudowanego w stoczni Bangkok Dock. W tej chwili trwają negocjacje na te temat z licencjodawcą.

Nowa jednostka praktycznie nie będzie się różniła od swojego poprzednika. Będzie to więc pomniejszona wersja brytyjskich okrętów patrolowych typu River o długości 90 m z pokładem dla śmigłowca klasy AgustaWestland A139 Lynx. Jako uzbrojenie główne zostanie zachowana armata OTO Melara kalibru 76 mm.

Dyskusja toczy się również na temat sposobu eksportowania tych okrętów do innych krajów w regionie. Rozpatruje się zarówno sprzedaż gotowych okrętów jak i re-eksport projektu. W negocjacjach z BAE Systems może pomóc fakt, że Tajlandia w najbliższym czasie musi rozpocząć modernizację innych swoich okrętów w tym dwóch fregat typu Lekiu i Brytyjczycy bardzo liczą na to zamówienie oferując rozwiązania (radary, rakiety, itd.) z fregat typu 26.

Reklama

Komentarze (1)

  1. yaceq

    ludzie (do do redakcji) poprawcie to wreszcie na KRABI (w tytule KARBI potem KABI a faktycznie KRABI)

Reklama