Siły zbrojne

T-90 dla Egiptu. Zamiast Abramsów?

Fot. Vitaly V. Kuzmin/Wikipedia/CC BY SA 3.0.
Fot. Vitaly V. Kuzmin/Wikipedia/CC BY SA 3.0.

Rosyjskie przedsiębiorstwo produkujące pojazdy pancerne Uralwagonzawod (UWZ) z Niżnego Tagiła planują budo­wę zakładów mon­tażu finalnego czoł­gów rodziny T-90S/SK w Egipcie - podaje agencja TASS. Jest to o tyle interesujące, że siły zbrojne tego państwa dysponują ponad tysiącem czołgów M1A1 Abrams. Nie jest jednak jasne, czy transakcja będzie realizowana.

Jak podaje rosyjska agencja TASS  podobne przedsięwzięcia mają też być zrealizowane w najbliższych latach w Kuwejcie (czołgi wariantu T-90MS/MSK) i w Algierii (wariant T-90S/SK). O możliwości budowy obiektu przeznaczonego do produkcji czołgów w Egipcie UWZ poinformowało w ujawnionym niedawno raporcie spółki z 2016 roku.

Istnieje w nim zapis o wykonaniu przedsięwzięcia polegającego na montażu wozów na licencji z kontrahentem oznaczonym numerem 818 (czyli numerem oznaczającym właśnie Egipt) zgodnie z rosyjskimi standardami państwowymi.

Rosyjskim czołgami tej rodziny interesują się też Wietnam i Irak.

Kolejnym państwem będącym w kręgu zainteresowania są Indie, które planują dokonać modernizacji dużej floty posiadanych czołgów T-72. Opierać się ona głównie będzie wokół wymiany starszej jednostki napędowej na nowy silnik wysokoprężny V-92C2 o mocy 1130 KM z automatyczną skrzynią przekładniową.

Dotychczas przeznaczono na eksport wersję T-90SM (również oznaczaną jako T-90MS) będącą odmiana modelu T-90AM. Obecnie UWZ oferuje też zmodernizowaną wersję tego ostatniego oznaczoną jako T-90M na której mogą opierać się modernizacje nowych maszyn eksportowych.

Zasadnicza różnica to zmieniona wieża o nowej, modułowej konstrukcji z odseparowanym magazynem amunicji, zmodernizowana 125-mm armata 2A46M-5 o długości lufy 48 kalibrów i  nowy SKO zapewniający wysokie prawdopodobieństwo zniszczenia celu ruchomego przez poruszający się czołg.  Pojazd może zostać też  wyposażony w system nawigacji czy zarządzania polem walki a na jego kadłubie i wieży  zainstalowano moduły  pancerza Relikt oraz prętowe ekrany osłaniające przeciw pociskom wystrzeliwanym z ręcznych granatników.

Rosjanie dynamicznie szukają nowych rynków zbytu dla swoich militarnych wyrobów. Związane jest to m.in. z niskim cenami surowców energetycznych, wydłużonymi sankcjami ze strony państw zachodnich czy również utratą wcześniejszych wielkich rynków zbytu jaki były Chiny i po części Indie. Nowe kierunki ekspansji to Afryka jak i Ameryka Południowa.

Z kolei Egipt na skutek „nieporozumień” z USA szuka alternatywnych rynków dostaw nowoczesnych systemów walki. Państwami które mogą mu to zapewnić są Francja i Rosja. Ta ostatnia dostarcza już m.in. śmigłowce bojowe Ka-52 jak i samoloty wielozadaniowe Mig-29M. Egipt dysponuje ponad tysiącem czołgów M1A1 Abrams, częściowo finansowanych przez Stany Zjednoczone i montowanych w kraju.

Z punktu widzenia bezpieczeństwa niepokojąca może być skala zbrojeń państw rejonu Zatoki Perskiej czy innych krajów arabskich, która w ostatnim czasie coraz bardziej się nasila. Wydaje się być słabo kontrolowana (a nawet aprobowana) przez mocarstwa zachodnie jak i Rosję oraz Chiny.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.