Reklama

Legislacja

Szydło: Gowin kandydatem na szefa MON w rządzie PiS

Fot. Adrian Grycuk/Wikipedia/CC BY SA 3.0/[https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/deed.en]
Fot. Adrian Grycuk/Wikipedia/CC BY SA 3.0/[https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/deed.en]

Wiceprezes Prawa i Sprawiedliwości Beata Szydło poinformowała, że najbardziej prawdopodobnym kandydatem na szefa MON w rządzie, który zostałby utworzony przez tą partię jest Jarosław Gowin.

Podczas wspólnej konferencji prasowej z Beatą Szydło Jarosław Gowin przedstawił trzy założenia polityki obronnej, które mają zostać wdrożone po objęciu władzy przez rząd utworzony przez Prawo i Sprawiedliwość.

Jarosław Gowin zapowiedział dążenie do „zwiększenia trwałej obecności wojsk NATO na terytorium państw Europy Środkowej”. Plany obejmują również tworzenie koalicji regionalnych, z państwami regionu Morza Bałtyckiego, w tym również ze Szwecją i Finlandią, które nie należą do Paktu Północnoatlantyckiego, ale mają podobne postrzeganie problemów bezpieczeństwa.

Kandydat wskazany przez wiceprezes PiS na ministra obrony narodowej zapowiedział również wzmocnienie zdolności sił zbrojnych, w tym przez zwiększenie nakładów na obronę powyżej poziomu 2% PKB tak szybko, jak sytuacja gospodarcza na to pozwoli. Jarosław Gowin zadeklarował również wolę sformowania ochotniczych jednostek obrony terytorialnej. Rząd tworzony przez Zjednoczoną Prawicę będzie również dążył aby modernizacja polskiej armii była oparta przede wszystkim na osiągnięciach krajowego przemysłu. Poseł dodał: „Pora skończyć z tym, żeby ministerstwo obrony narodowej było centrum zakupów uzbrojenia zagranicznego.”

Jarosław Gowin jest prezesem partii Polska Razem – Zjednoczona Prawica. Nadzorował prace nad przygotowywaniem programu Zjednoczonej Prawicy w zakresie bezpieczeństwa. Uczestniczył w pracach Rady Bezpieczeństwa Narodowego. W latach 2011-2013 pełnił funkcję ministra sprawiedliwości w rządzie PO-PSL.

Reklama

Komentarze (23)

 1. Polish blues

  Dwa błędy! Po pierwsze nie można ściśle uzależniać wydatków na obronność od tego czy sytuacja pozwoli - Rosja ma tragiczną sytuację gospodarczą a zbroi się na potęgę - więc należy raczej przesuwać środki, niż czekać na lepszą pogodę, bo ta może nie nadejść. Po drugie, jeżeli sytuacja nagli, to nie ma czasu, aż przemysł coś opracuje i wyprodukuje, bo to trwa dekady. Należy zakupów dokonywać już ale powiązać je z polskim przemysłem.

 2. Kozik

  Demokracja, suwerenność motlochu. Ministrowie , premierzy, prezydenci itd to przypadkowi ludzie z motłochu, wybierani przez motłoch. Banda nieudaczników którzy ku uciesze telewidzów odtwarza przedstawienia teatralne. Tymczasem realna władza jest sprawowana zza parawanu demokracji, i na nią już motłoch i przedstawiciele motłochu wpływu nie mają.

 3. Jac

  Jeszcze tego brakuje, żeby człowiek będący filozofem z wykształcenia został ministrem MON. Są jednak na świecie rzeczy, o których się nawet filozofom nie śniło :).

  1. mack

   Siemoniak jest handlowcem z wykształcenia Klichu to psychiatra no to gorzej już być nie może ...

  2. Pavelsky

   Co jak co ale ci z Platformy się 8 lat popisywali. Gorzej nie będzie. Ale czy lepiej to nie wie. Zobaczymy

  3. Kozik

   Jac, ale w czym masz problem , to są właśnie uroki demokracji którą właśnie tak kochacie , najglupszego ustroju w historii Europy.

 4. doniu

  A nie mówiłem, że nie kupimy Caracali (i całe szczęście).

 5. Obywatel

  Będzie OK, jeśli zacznie od przewietrzenia MON'u z wąsaczy trzymających się stołków i kupujących nadbrzeżny dywizjon rakietowy bez środków rozpoznania.

  1. marek!

   a kto bedzie na tyle odwazny, zeby panu ministrowi wyjasnic czym sie rozni koparka od czolgu?..... i wcale nie mam na mysli ZADNEGO nazwiska !!!! za to chcialbym wiedziec na czym ma polegac odwaga ministra ? Postawi sie zwiazkom zawodowym ? kadrze oficerskiej ? (dla wyjasnienia podaje - facet co ma na pagonie 2 belki i gwiazdke - nie jest "nocnym kapralem" tylko majorem)....... mam tez fajny pomysl na oltarz polowy na podwoziu przyszlego BWP, nikt czegos takiego jeszcze nie produkuje, bylby niezly hit eksportowy......i jakze skuteczny w dzialaniach "niesymetrycznych......."

 6. Sido

  Jaki kraj tacy ministrowie,a tak na prawdę czy nie mamy już osób wykształconych znających angielski i mających pojęcie o zarządzaniu i technice...?

 7. Jacek

  Czy ministrem MON nie może być fachowiec ?

  1. Varan

   Minister to stanowisko polityczne, nadaje między innymi kierunek działań. fachowcem powinien być wice i dalsi w szeregu.

  2. Ziom

   Nie może być. Ministrem musi być polityk, bo podejmuje decyzje polityczne, ogólne. O jego klasie świadczy natomiast to, jakich dobiera sobie doradców, którzy przez swoje "rady" decydują o szczegółach.

  3. zdf

   Co to znaczy "fachowiec"? Klich jest psychiatrą, Siemoniak jest po SGH i większą część życia zawodowego przepracował w mediach i na stanowiskach PR-owskich. Z wcześniejszych - Komorowski - historyk, Szmajdziński - ekonomista. Itd. itp.

 8. Kamil

  Gowin to taka sama menda jak całą reszta z PSL i PO, tak wiec wybór PIS nic nie zmieni poza stołkami, nadal będą machlojki i przekręty tylko pod inną nazwą. W tym kraju nigdy nie będzie dobrze... Chrobry, Sobieski, Jagiełło, Piłsudski, Dmowski, Anders przewracają sie w grobach

  1. dumi

   Kamil polecam melisę.

  2. sers

   Dmowski poseł do rosyjskiej dumy,Piłsudski agent austriacki nie takie rzeczy widzieli,poczytaj trochę.

 9. Luke

  Wszystko ladnie wyglada na papierku ale kieture zeczy musza bys kupione zagranica jak samoloty bojowe, smiglowce a wszystko inne mozemy produkowac. Zaobaczymy jak to bedzie ale mile bym widzial wiecej nowszego sprzetu wojskowego a Polsce.

 10. marek!

  to moze trzeba by "ograniczyc" wladze ministra do spraw czysto politycznych ? a moze dolozyc do urzedu ministra ON odpowiedzialnosc osobista do ew "nietrafionych" decyzji ? a moze trzeba wrocic do koncepcji ministra "w mundurze"? z 4 letnia kadencja i pelna odpowiedzialnoscia za obrone? nie mam tu na mysli zadnych nazwisk, bo nawet moje propozycje budza watpliwosci.....a moze wymyslimy cos RAZEM ?, zanim nie bedzie " after fire" ? a moze zlikwidowac "etat" i instytucje MON ?

 11. wezyr

  Moim zdaniem, Szydło pokazała Kaczyńskiemu, że sama nie weźmie Macierewicza i powiedziała to oficjalnie aby Kaczyńskiemu nie przyszło do głowy go wystawiać. Kaczyński ma już bunt na statku a statek nawet nie wypłyną z portu. Dodatkowo pamiętam 3 tury wyborów kiedy PIS witało się z gąską ale musiało obejść się smakiem.

  1. pasha

   Szydło nic Kaczyńskiemu nie pokazała bo Szydło nie ma nic do gadania. Musiała uspokoić lud bo słupki sondaży poleciały w dół. A jak dojdą do władzy Kaczyński i tak zrobi co zechce. Zresztą sama powiedziała "prezes ma zawsze rację"

 12. qmasz robaczku

  Kolejne kłamstwo na potrzebę chwili po tym co Anton w USA odstawił - MON będzie Anton.

  1. Zdzich

   Jakieś konkrety? Czy zatonęły w potoku żółci, albo okazują się być bezczelną manipulacją tuby rządowej? Tylko mi nie mów "poczytaj sobie w internecie", robaczku :)

 13. say69mat

  def.24.pl: Rząd tworzony przez Zjednoczoną Prawicę będzie również dążył aby modernizacja polskiej armii była oparta przede wszystkim na osiągnięciach krajowego przemysłu. Poseł dodał: „Pora skończyć z tym, żeby ministerstwo obrony narodowej było centrum zakupów uzbrojenia zagranicznego.” say69mat: Mam tę wypowiedź rozumieć, jako próbę wyposażenia naszych sił powietrznych w samoloty produkowane przez polski przemysł lotniczy??? Ta sama kwestia dotyczy systemów obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej??? Podobnie ma się rzecz w odniesieniu do maszyn szturmowych dla śmigłowcowego komponentu wuelu??? Podobna kwestia dotyczy granatników przeciwpancernych, lotniczych pocisków przeciwpancernych, bomb szybujących, pocisków manewrujących??? Dalej ... systemów radiolokacyjnych??? Wojska ... pancerne, czy receptą na supremację technologiczną Niemiec, mają być podwozia produkowane przez nasz przemysł dla Kraba??? Dalej ... co Minister ON ma zamiar zrobić w sytuacji kiedy amunicja czołgowa produkowana w naszym kraju nie może nadążyć za ogólnie przyjętymi standardami bezpieczeństwa??? Jaki ma zatem pomysł Pan - pretendent do teki - Ministra ON, na wielce dyskusyjną jakość produktów oferowanych naszej armii??? Po drugie, jakiż to pomysł ma Pan - pretendent do teki - Ministra ON, na fatalną innowacyjność naszego przemysłu zbrojeniowego???

  1. jasio

   Pomodli się, w tym jest dobry.

 14. Obserwator

  Co kandydatura to gorsza. A zgłaszane pomysły należy traktować jako kampanię wyborczą, a nie realne możliwości działania. Już ktoś powiedział: a głupi lud to kupi. Chora sytuacja i pokaz jak się traktuje państwo polskie. Nie liczy się merytoryczne podejście tylko załapanie władzy...

  1. Dumi

   A możesz mi powiedzieć, gdzie jest Obrona Terytorialna w Polsce dzisaj? Ja wiem, ale na forum tego nie napiszę... Czy uważasz, że rząd PO w sposób wymierny zapewnił nam bezpieczeństwo m.in. przed Rosją? Co zrobili przeciw cyberatakom? Mógłbym tak długo.Czekam na odpowiedź.

 15. Kael

  Pan Gowin stwierdził że na czele Ministerstwa Obrony Narodowej powinien stać człowiek nie znający strachu. W tym momencie autentycznie zacząłem się bać, tylko głupcy nie odczuwają strachu, czy człowiek przeznaczony do objęcia tego stanowiska właśnie stwierdził że jest głupcem? doprawdy niepokojące.

 16. Szymon

  A wy w to wierzycie, że Gowin będzie ministrem.... Może przez kilka miesięcy tak, potem na pewno Antek. Podejrzewam, że przy okazji wymiany pani premier na Jarosława zmieni się też i minister MON.

 17. obserwator

  PIS tworzy rząd "fachowców"

 18. michał

  Z racji wykonywanego zawodu byłem mimowolnym świadkiem rządów Gowina w Ministerstwie Sprawidliwości. Powiem tak: Od dzisiaj żołnierze nie będą walczyć zgodnie z regułami zawartymi w podręcznikach wojskowych tylko zgodnie z ich duchem.

 19. Krzysiek

  Nie bardzo rozumiem to teraz MON kupi OP i Wisłę w Polsce. Powtarzam brak nam programu długofalowej współpracy MON Przemysł Polski ze stałymi partnerami w przemyśle Zagranicznym np SAAB

 20. Hammer

  Popieram bo to co deklaruje w tekście powyżej ma sens. Byle by otoczył się mądrymi specami od wojskowości i będzie dobrze.

  1. Ymir

   Panie "mądrzy spece od wojskowości" i MON nie występuje w tym samym zdaniu. Otoczy się jak pozostali betonem z MONu którzy będą mu włazić gdzie trzeba. Wszyscy oni "mają sens" tylko jak dorwą się do stołka to ten sens wylatuje przez okno.

 21. Tomcat

  W tak trudnym czasie taka kandydatura to dramat

 22. FTR

  Ordynariat polowy potroi swój budżet... Będzie (w sumie już mocno jest) jak za PRL - nie byłeś partyjny - nie możesz awansować... teraz będzie: nie wierzysz i nie praktykujesz? z wojska wylatujesz...

 23. KrisNY

  I znowu post komunistyczny rasowy polityk - beton. Kiepsko to wrozy dla Polski. Z drugiej strony przynajmniej nie Macierewicz, bo tego Polska mogla by nie przetrwac.

Reklama