Reklama

Siły zbrojne

Szwedzi dostarczą system walki dla australijskich okrętów

Fot. Saab Group
Fot. Saab Group

Nowe okręty zaopatrzeniowe australijskiej marynarki wojennej otrzymają zintegrowany system walki dostarczony przez szwedzką grupę zbrojeniową Saab.

Kontrakt o wartości 226 milionów koron szwedzkich podpisała hiszpańska stocznia Navantia, która nadzoruje proces budowy australijskich okrętów. Umowa obejmuje dostawę systemu zarządzania walką, bazującego na najnowszym rozwiązaniu Saab tego rodzaju - 9LV CMS, radarów do kontroli pracy operujących z pokładu okrętów helikopterów oraz elektronicznych systemów samoobrony. Szwedzi mają dodatkowo realizować usługi związane z pracami projektowymi, instalacją systemu i jego długoterminowym wsparciem logistycznym.

Zgodnie z polityką prowadzoną przez australijski rząd większość prac produkcyjnych ma być prowadzona w zakładach Saab Australia w Adelaide w Australii. Sama integracja i testy akceptacyjne systemów zostaną natomiast wykonane w Hiszpanii.

Wybór systemu walki 9LV przez Australijczyków nie jest zaskoczeniem. Rozwiązanie to jest bowiem wykorzystywane na śmigłowcowcach desantowych typu Canberra i fregatach rakietowych typu ANZAC. Dodatkowo grupa Saab współpracuje w tej dziedzinie z australijską marynarką wojenną od ponad 30 lat, tak więc zachowana została ciągłość: zarówno jeżeli chodzi o zabezpieczenie logistyczne, jak i szkolenie.

Reklama

Komentarze (2)

  1. Pozdro

    Saab to konkretna firma tylko samochody im niewyszly

  2. KrzysiekS

    Ciekawe co na to ci którzy twierdzą że wszystko co Szwedzkie to stare i 30 lat za Niemcami albo że Szwedzkie to składaki czyli Australia też ma składaki nadal twierdzę że diabeł tkwi w szczegółach i my jak by nie patrzeć będziemy mieli armię uzbrojoną w te składaki a nawet jestem za byle to było dobre dla naszej armii i dla naszego przemysłu obronnego (nie mówię o obcych zakładach na terenie Polski, może być prywatny byle polski.).

Reklama