Sztuczna Inteligencja wykryje i zidentyfikuje przeciwnika

7 lipca 2019, 11:54
b0b0ac76b1c5a9ca30491b15750e3780-2-1500x843
Fot. MBDA
Defence24
Defence24

Firma MBDA poinformowała, że zespoł złożony z jej pracowników oraz osób zatrudnionych przez firmę Kalray, francuską Agencję ds. Zamówień Obronnych i sekcję techniczną armii francuskiej otrzymał nagrodę Ingénieur général Chanson za prace w programie 2ACI związane z wykorzystaniem Sztucznej Inteligencji i systemów masowego przetwarzania równoległego w procesie automatycznego rozpoznawania obrazów.

W ramach programu 2ACI opracowywane są rozwiązania techniczne bazujące na Sztucznej Inteligencji, wykorzystujące algorytmy i bazy danych wizualnych w procesie głębokiego uczenia, co ostatecznie ma pozwalać na automatyczne rozpoznawanie celów widocznych na obrazie wideo. Docelowo ma to pozwolić na wykrycie, rozpoznanie i identyfikację celów statycznych i ruchomych widocznych w czasie rzeczywistym w przekazie wideo z sensorów uzbrojenia. Rozwiązania takie znajdą zastosowanie we wszystkich rodzajach francuskich sił zbrojnych, zarówno w ramach aktywnego rozpoznania, jak i wczesnego wykrywania zagrożeń i celów. Odpowiednie oprogramowanie tego rodzaju zdecydowanie odciąży ludzkich operatorów, przyspieszy podjęcie kluczowych decyzji i zmniejszy ryzyko popełnienia błędu.

Prace prowadzone przez nagrodzony zespół przyniosły skutek w postaci dwóch urządzeń demonstracyjnych. Pierwsze zamontowano na ciężkim pojeździe opancerzonym, który wziął udział w serii prób poligonowych. Drugie przeznaczono do badań laboratoryjnych.

Oba demonstratory technologii udowodniły swoje poprawne działanie i skuteczność, jak również łatwość przystosowania do współpracy z francuskim systemem zarządzania walką Scorpion i przeciwpancernym pociskiem kierowanym MMP.

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 13
Reklama
adfe
niedziela, 7 lipca 2019, 20:16

Nie zadnej "sztucznej inteligencji". Chyba ze u tych ktorzy nie posiadaja zadnej innej. Sa natomiast szybkie komputery i oprogramowanie. AI to marketingowe bzdety powtarzane przez bezrozumnych.

Agd
niedziela, 7 lipca 2019, 20:09

Nie istniej zadna "sztuczna inteligencja". No chyba ze w glowach tych ktorzy nie maja innej. To marketingowe bzdety. Wszystko co jest to szybkie komputery i oprogramowanie.

Fanklub Daviena
niedziela, 7 lipca 2019, 16:15

Możliwości są dwie: albo dane z sensorów są wysyłane i przetwarzane w chmurze i wtedy będzie działać jak opisano, ale przeciw bambusom, bo w konflikcie z Rosją czy Chinami komunikacja z chmurą nie będzie działać, albo przetwarzane jest to lokalnie, ale nie wierzę by Francuzi upchali w pojeździe opancerzonym klaster obliczeniowy o stosownej wydajności...

Smuteczek
niedziela, 7 lipca 2019, 21:37

To program badawczy poki co. Zobaczymy co z tego wyjdzie. Daleko jeszcze do gotowego produktu

bender
poniedziałek, 8 lipca 2019, 16:34

Może w przypadku tego akurat produktu tak, ale bardzo podobne rozwiązania są już dostępne komercyjnie i to za stosunkowo niewielkie pieniądze.

dim
niedziela, 7 lipca 2019, 20:38

Trudność, to stworzenie prawidłowych algorytmów. Gdy je testujesz, poprawiasz, nieważne są jeszcze rozmary szafy. Toteż czytamy w artykule - jeden zestaw upchano w wozie bojowym, drugi pozostal w laboratoriach do dalszych badań. Algorytm powstanie i z początku wykrywać będzie prawidłowo powiedzmy 50%, potem 65%... 90%... - wszystko to jednak dylematy czasu pokoju. Nieważne dla wojny prawdziwej. Gdyż jeśli zaatakujesz oddział nieprzyjaciela i "tylko" 80% pocisków twych trafi w cel prawidłowo, reszta niech rozwali chłopom kombajny i traktory czy tam inne ciężarówki z pieczywem... - ostrzał i tak odniesie ogromny sukces. Czyli na razie są na etapie wypracowywania algorytmu. A problem z minaturyzacją elektroniki rozwiąże się sam, w ciągu niewielu lat. Dobry smartfon ma dziś ponoć większą moc, niż miały ją pierwsze komputery samolotów stealth. Innymi słowy, dziś potrzebujesz na to auta dostawczego, za kilka lat tylko kasety w rozmiarze walizki, za 10 lat może pudełka do formatu A4.

Fanklub Daviena
poniedziałek, 8 lipca 2019, 09:35

Nie całkiem: popatrz na OCR - masz "szklarniane" warunki, skan 300DPI i niezaszumiony obraz i jaki procent błędów. Uważasz, że 20% błędów to sukces? Te 20% to mogą być ostrzelane własne oddziały lub zbrodnia wojenna na cywilach, a z drugiej strony przeciwnik do czołgów przyczepi np. głowę konia z tektury i genialne AI odmówi wykrycia lub ostrzelania tego...

bender
poniedziałek, 8 lipca 2019, 16:33

O czym tym znowu opowiadasz? OCR z 80% rozpoznaniem? Chyba tylko w Rosji. Na świecie działa to znacznie skuteczniej. Spójrz na SmartEye ST-1 z WB Electronics, wg producenta system rónocześnie namierza pozycję, prędkość i numery rejestracyjne do 32 pojazdów na czteropasmowej drodze z odległości od 10 do 160 m od skrzyneczki zawierającej kamerę, radar 3D i laserowy skanerem 3D. OCR na poziomie 80% byłby zupełnie dyskwalifikujący.

IoT
niedziela, 7 lipca 2019, 20:04

A co z Edge computing?

Pan Dżon
niedziela, 7 lipca 2019, 19:42

Do wykrywania obiektów nie potrzeba wielkiej mocy obliczeniowej (tu nawet poradzi sobie zwykły smartfon) , co innego do nauczenia jakie obiekty mają być wykrywane, tak że proces uczenia zapewne przebiega w laboratorium, a dopiero nauczony algorytm jest pakowany do pojazdu.

bender
poniedziałek, 8 lipca 2019, 16:17

Niekoniecznie, są już dostępne produkty gdzie sam uczysz algorytmy czego na obrazie wyszukiwać. Co ciekawe te rozwiązania żeby działać skutecznie nie potrzebują tysięcy czy milionów przykładów. Wystarczy około setki. Cały proces uczenia takiej kamery to kilka minut.

Fanklub Daviena
poniedziałek, 8 lipca 2019, 09:37

"Zwykły smartfon" właśnie bez połączenia z chmurą przestaje być smart i przestaje rozpoznawać mowę czy obiekty...

bender
poniedziałek, 8 lipca 2019, 16:25

Jak zwykle się mylisz. Procesory smartfonów to praktycznie ta sama platforma sprzętowa co procesory współczesnych kamer dozorowych. Mają wystarczająco dużo mocy obliczeniowej, żeby zajmować się analizą obrazu czy uczeniem maszynowym wykorzystując dostępne lokalnie zasoby. Chmura nie jest konieczna, żeby oferować zaawansowaną analitykę, ale jeśli jest, to oczywiście daje dodatkowe możliwości.

Tweets Defence24