Reklama

Geopolityka

Szefowie resortów obrony Polski i Finlandii podpisali umowę ramową

Fot. mjr Robert Siemaszko(CO MON)
Fot. mjr Robert Siemaszko(CO MON)

Antonii Macierewicz spotkał się z ministrem obrony Jussi Niinistö oraz z szefem obrony Finlandii gen. Jarmo Lindbergiem. Ministrowie omówili dwustronne relacje w sferze wojskowej, współpracę przemysłów zbrojeniowych, a także sytuację bezpieczeństwa w regionie Morza Bałtyckiego i doświadczenia z tworzenia obrony terytorialnej w obu krajach. 

Jak poinformowało MON, szefowie resortów obu krajów podpisali także umowę ramową o współpracy. To ramowe porozumienie zakłada współpracę wobec zagrożeń hybrydowych i w cyberprzestrzeni, a także wymianę informacji i współpracę technologiczną. 

Jak mówił minister Macierewicz, "umowa ta zastąpi dotychczasowe dość ograniczone porozumienie sprzed kilku lat. Będzie ona - jak dodał - uwzględniała przede wszystkim wyniki warszawskiego szczytu NATO w 2016 roku, a także wyniki prac związanych ze wspólnym wysiłkiem obronnym UE, które są ostatnio prowadzone. Dlatego szczególnie podkreśla się w tej umowie współpracę wobec zagrożeń hybrydowych, wobec zagrożeń w przestrzeni cybernetycznej, wymianę informacji, współpracę technologiczną, a także zacieśnienie bezpośredniej wymiany informacji w dziedzinie obrony terytorialnej i innych wspólnych działań czy doświadczeń związanych z narastającym zagrożeniem, które oba kraje odczuwają bardzo intensywnie".

Jednym z tematów podejmowanych podczas rozmów były sprawy związane z z obroną terytorialną. "To jest kraj, który ma chyba najszerzej rozwinięty system obrony terytorialnej, najbardziej zakorzeniony w państwowo-narodowym systemie kształtowana ducha obronnego narodu fińskiego i armii fińskiej" – podkreślał w wypowiedzi szef MON.

Reklama

Komentarze

    Reklama