Reklama

Siły zbrojne

Szef MON: Dragon-17 przebiega znakomicie

Szef MON Antoni Macierewicz na ćwiczeniu Dragon-17. Fot. Rafał Lesiecki/Defence24.pl
Szef MON Antoni Macierewicz na ćwiczeniu Dragon-17. Fot. Rafał Lesiecki/Defence24.pl

Szef MON Antoni Macierewicz powiedział we wtorek, że największe tegoroczne ćwiczenie wojskowe Dragon-17 przebiega znakomicie, także jeśli chodzi o udział Wojsk Obrony Terytorialnej oraz sojuszników. Podkreślił, że manewry mają charakter obronny.

W Dragonie-17 bierze udział ok. 17 tys. żołnierzy oraz 3500 jednostek uzbrojenia i sprzętu wojskowego z Polski i 11 innych państw. Minister, który na poligonie drawskim spotkał się z żołnierzami i kierownictwem ćwiczenia, poinformował dziennikarzy, że 11 państw sojuszniczych i partnerskich wysłało na manewry łącznie 600 żołnierzy.

Głównie to są ćwiczenia wojsk polskich, bo też chodzi o obronę prowadzoną siłami armii polskiej wraz z pomocą żołnierzy innych państw i synchronizacja działań z Wojskami Obrony Terytorialnej.

szef MON Antoni Macierewicz

Powołując się na relacje generałów, minister zapewniał:

Ćwiczenia przebiegają znakomicie, wszystkie zadania są realizowane na wszystkich miejscach, kilkunastu, które w całej Polsce, które są obiektami tych ćwiczeń.

szef MON Antoni Macierewicz

Minister powiedział także, że znakomicie radzą sobie Wojska Obrony Terytorialnej, które zostały powołane z początkiem 2017 r., a teraz biorą udział w pierwszych dużych manewrach. – Świetnie sprawdzają się we wszystkich im wyznaczonych zadaniach – przekonywał minister.

Czytaj więcej: Prezydent: ćwiczenia NATO – defensywne, ćwiczenia FR – ofensywne

Dodał, że wojska polskie i sojusznicze realizują identyczne zadania, "choć w proporcjach do sił użytych". – Wojsk polskich jest nieporównanie więcej, w związku z tym na nie spada większość zadań związanych z obroną polskiego terytorium zaatakowanego z zewnątrz. To są ćwiczenia obronne, polegające na tym, żeby móc przeciwnika, który zaatakował Polskę, odpowiednio otoczyć, odpowiednio zneutralizować i przejść później do wyparcia jego z polskiego terytorium – powiedział szef MON.

Czytaj więcej: Chemicy na Dragonie-17. Tunel skażeń czeka na pierwsze ćwiczenia [FOTO]

Zasadnicza część Dragona-17 rozpoczęła się w poniedziałek i potrwa do piątku. Głównym celem manewrów jest zgranie funkcjonowania dowództw z działaniami wojsk zgodnie z wojennym przeznaczeniem oraz doskonalenie ich współdziałania z Wojskami Obrony Terytorialnej i organami administracji publicznej w ramach połączonej operacji obronnej prowadzonej na części terytorium państwa.

Czytaj więcej: Rusza zasadnicza część Dragona-17

W ćwiczeniu bierze udział około 17 tys. żołnierzy oraz 3500 jednostek sprzętu wojskowego z Polski i 11 innych państw NATO i krajów partnerskich: Stanów Zjednoczonych, Litwy, Łotwy, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Słowacji, Włoch, Bułgarii, Rumunii oraz Gruzji i Ukrainy.

Dragon-17 jest prowadzony w układzie połączonym, sprawdzane będzie współdziałanie Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej, Wojsk Specjalnych i Wojsk Obrony Terytorialnej.

Czytaj więcej: Epizody Dragona-17: strzelania rakietowe, desant, przeprawy [ZAPOWIEDŹ]

Wojsko Polskie współdziała także z obecnymi w naszym kraju oddziałami sojuszniczymi – amerykańską pancerną brygadową grupą bojową (ang. Armored Brigade Combat Team, ABCT) oraz batalionową grupą bojową NATO, która jest obecna w Polsce w ramach wzmocnionej wysuniętej obecności (ang. enhanced Forward Presence, eFP) na wschodniej flance Sojuszu.

Głównym ćwiczącym podczas Dragona-17 jest 12 Szczecińska Dywizja Zmechanizowana. Oznacza to, że jest to jednostka, która jest najdokładniej sprawdzana przez kierownictwo ćwiczenia, na którego czele stoi dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych gen. dyw. Jarosław Mika.

Czytaj więcej: Gen. Andrzejczak: ćwiczenia są po to, by popełniać błędy [WYWIAD]

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.