Siły zbrojne

Szef MON: decyzje o nowych okrętach podjęte, partner w programie Orka za "kilkanaście dni"

ORP Kormoran. Fot. MON via Twitter
ORP Kormoran. Fot. MON via Twitter

Szef MON Antoni Macierewicz powiedział we wtorek, że zostały już podjęte decyzje o budowie dwóch kolejnych niszczycieli min w ramach programu Kormoran II oraz następnych okrętów, w tym okrętu ratowniczego Ratownik. Zapowiedział, że "w ciągu najbliższych kilkunastu dni" zostanie wybrany partner, z którym Polska zbuduje, co najmniej trzy okręty podwodne w programie Orka.

Minister przemawiał w Gdyni na uroczystości z okazji 99. rocznicy odtworzenia Marynarki Wojennej oraz wcielenia do służby najnowszego polskiego okrętu wojennego ORP Kormoran.

Wiemy, że za tym okrętem pójdą następne. Że zostały już podjęte decyzje o budowie dwóch następnych takich samych jednostek. Że zostały już podjęte decyzje o budowie następnych okrętów, w tym okrętu Ratownik. Że zostały już podjęte decyzje o wyborze w ciągu najbliższych kilkunastu dni naszego partnera w budowie co najmniej trzech nowoczesnych okrętów podwodnych wyposażonych w rakiety manewrujące tak, żeby nikomu się nie śniło o tym, by zagrozić polskim granicom, by zagrozić polskiemu morzu.

szef MON Antoni Macierewicz

ORP Kormoran będzie służył w 13 Dywizjonie Trałowców, który należy do 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. Jednostka został zbudowana przez konsorcjum, do trzon tworzą stocznia Remontowa Shipbuilding S.A. w Gdańsku i Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej S.A. w Gdyni.

Zobacz także: ORP „Kormoran” odsłania tajemnice [FOTO]

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.