Reklama

Polityka obronna

Szef BBN z wizytą w Waszyngtonie

Fot. BBN.
Fot. BBN.

Prezydencki minister, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch podczas rozpoczętej w poniedziałek wizyty w Waszyngtonie omówi bieżące zagadnienia w stosunkach polsko-amerykańskich z przedstawicielami administracji prezydenta Donalda Trumpa.

Program trzydniowej wizyty szefa BBN w amerykańskiej stolicy obejmuje spotkania z zarówno w Departamencie Stanu, jak i w Pentagonie, rozmowy w Kongresie oraz spotkania z przedstawicielami ośrodków politologiczno-doradczych, w tym z grupą ekspertów polskiego pochodzenia.

W poniedziałek szef BBN odbył kilka spotkań w amerykańskim resorcie spraw zagranicznych. Rozmawiał m.in. z pierwszą zastępczynią asystenta sekretarza stanu ds. polityczno-wojskowych ambasador Tiną Kaidanow oraz z Brucem Turnerem z biura ds. kontroli zbrojeń i weryfikacji.

Przed odlotem do Polski w środę (w czwartek czasu polskiego) szef BBN zamierza się spotkać z wysokiego szczebla urzędnikami amerykańskiego ministerstwa obrony, w tym z pierwszą zastępczynią asystenta ministra obrony ds. bezpieczeństwa międzynarodowego Katie Wheelbarger oraz z kierownikiem wydziału ds. Europy w podległej Pentagonowi Agencji Obrony Antyrakietowej (Missile Defense Agency - MDA) Dave’m Welchem.

Soloch odwiedzi także Centrum Europejskich Analiz Politycznych (Center for European Policy Studies - CEPA) - jedyny z ponad 50 waszyngtońskich think tanków zajmujący się głównie problemami Europy Środkowo-Wschodniej - oraz Radę Atlantycką (Atlantic Council), gdzie planowane jest spotkanie z byłym zastępcą sekretarza generalnego NATO Alexandrem Vershbowem.

Druga w tym roku wizyta Solocha w amerykańskiej stolicy odbywa się w okresie nasilenia polsko-amerykańskich kontaktów politycznych, militarnych i gospodarczych. Przykładem tej intensyfikacji współpracy Polski ze Stanami Zjednoczonym jest wyrażona oficjalnie 14 listopada br. zgoda administracji prezydenta Trumpa na sprzedaż Polsce najnowocześniejszej wersji systemu obrony antyrakietowej Patriot, zaaprobowanie we wtorek możliwości zakupienia przez Polskę systemów artylerii rakietowej HIMARS, zgoda na potencjalną sprzedaż Polsce uzbrojenia do samolotów bojowych Lockheed Martin F-16C/D Falcon czy podpisanie w ub. tygodniu przez polską spółkę PGNiG pierwszego w regionie Europy Środkowo-Wschodniej średnioterminowego, pięcioletniego kontraktu z firmą Centrica na dostawy skroplonego gazu (LNG) ze Stanów Zjednoczonych do Polski.

PAP - mini

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.