Reklama

Siły zbrojne

Szczecińska Błękitna Brygada na Allied Spirit VIII

Fot. por. Błażej Łukaszewski, por. Bartłomiej Kulesza
Fot. por. Błażej Łukaszewski, por. Bartłomiej Kulesza

Rozgrywające się na terenie ośrodka szkoleniowego 7. Armii USA w Hohenfels manewry pod kryptonimem Allied Spirit VIII stanowią wyjątkową okazję, aby ćwiczący żołnierze porównali obowiązujące w innych armiach procedury i rozwiązania systemowe, a także doskonalili współdziałanie w środowisku międzynarodowym. W manewrach biorą udział żołnierze szczecińskiej Błękitnej Brygady.

Charakter obecnych konfliktów zbrojnych zmienia się w bardzo szybkim tempie, dlatego niezwykle istotne jest wyciąganie odpowiednich wniosków oraz wdrażanie ich, aby na wszelki wypadek być przygotowanym na wyzwania współczesności.

Z tego względu coraz ważniejsza staje się w wojsku bardzo szybka i niezawodna wymiana informacji na dużych odległościach, a także wysoka mobilność przemieszczanych pododdziałów. Zdolność tą mogą zapewnić jedynie perfekcyjnie funkcjonujące stanowiska dowodzenia z odpowiednio sprawnymi elementami łączności oraz logistyki działające w środowisku narodowym i międzynarodowym.

undefined
Fot. por. Błażej Łukaszewski, por. Bartłomiej Kulesza

Jak informuje por. Błażej Łukaszewski, jednym z najważniejszych celów ćwiczenia pod kryptonimem Allied Spirit VIII jest rozwój i wzmocnienie interoperacyjności, zdolność do planowania, a także kierowania i realizacji procesu zabezpieczenia logistycznego z uwzględnieniem podległych sił międzynarodowych. Z tej przyczyny wspomniane manewry na bawarskim poligonie są adekwatnym sprawdzianem dla pododdziałów Błękitnej Brygady w wykonywaniu skomplikowanym zadań w górzystym terenie i dynamicznie zmieniających się warunkach pogodowych.

Z każdym dniem, a nawet z każdą godziną ćwiczenia Allied Spirit VIII przybywa zadań dla żołnierzy „Błękitnej” Brygady. Jest ciężko, pojawiają się mniejsze lub większe wyzwania, ale po to intensywnie szkoliliśmy się, aby teraz udowodnić nasze przygotowanie. Jesteśmy pełni wiary w swoje umiejętności, że współdziałając z żołnierzami innych armii wykonamy postawione zadania

Płk Piotr Trytek, dowódca 12. Brygady Zmechanizowanej

Ćwiczenie Allied Spirit VIII to pierwsze z serii ćwiczeń międzynarodowych w jakich główną rolę pełnić będą jednostki 12. Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej. To również przygotowanie się do najważniejszego ćwiczenia jakim jest Anakonda-18, podczas którego 12. Dywizja będzie głównym ćwiczącym związkiem taktycznym.

undefined
Fot. por. Błażej Łukaszewski, por. Bartłomiej KuleszaReklama

Komentarze

    Reklama